XBox PC Gaming

Štúdia potvrdila: Medzi hraním a životným blahobytom nie je súvislosť

5 novembra, 2021 Lukáš Kanik

Prieskumu sa zúčastnilo 38-tisíc hráčov.

Univerzita v Oxforde vypracovala masívny prieskum o tom, či hry vplývajú na životnú pohodu ľudí, alebo nie. Do štúdie zapojili pomerne veľkú vzorku – až 38,935 hráčov v priemernom veku 34 rokov.

Išlo o hráčov hier Animal Crossing: New Horizons, Apex Legends, Eve Online, Forza, Gran Turismo, Outriders, a The Crew 2, takže z každého rožku trošku.

Počas šiestich týždňov hráči odpovedali na tri vlny otázok, v ktorých hodnotili niekoľko ukazovateľov ich životnej pohody. Napríklad, ako sa cítia a ako často prežívajú pozitívne a negatívne pocity. Medzi otázkami boli napríklad pocity autonómie, kompetencie, vzťahov ale aj motivácie v živote. Blahobyt hodnotili na stupnici od 1 do 10.

Prečítaj si aj:
Ubisoft je najviac nenávidené štúdio na svete

Štúdia potom skúmala prepojenie počtu odohraných hodín v konkrétnej hre počas prvých dvoch týždňov a pocitom blahobytu v nasledujúcich dvoch týždňoch. Z výsledkov vyplýva, že hranie hier nemá takmer žiadny vplyv na životnú pohodu respondentov, nezáleží ani na počte odohraných hodín. Údaje o počte skutočne odohraných hodín poskytli univerzite samotné štúdiá.

Autori tohto prieskumu však priznávajú, že nemajú kompletné dáta. Napríklad nemajú dáta od mobilných casual hráčov a vzorka respondentov mala priemerný vek 34 rokov. Deti a mladiství môžu hranie hier vnímať inak ako dospelí, pre ktorých je hranie hier už bežnou súčasťou života bez efektu na životnú pohodu.

Výskum na druhej strane potvrdil, že hranie hier nemá žiadny negatívny vplyv na blahobyt. Celú štúdiu Oxfordskej univerzity nájdete tu.

Hranie hier prospieva šedej mozgovej kôre a zlepšuje prenosy v mozgu, dokázala nová štúdia

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.