Epic Fortnite vs Apple

Súboj titánov začína! Epic žaluje Apple pre monopolné správanie

14 augusta, 2020 Marek Jaroš

Epic nechce peniaze. Idu mu o zákaz pre monopolné praktiky Applu.

Včerajšok sa s veľkou pravdepodobnosťou zapíše do histórie. Epic Games sa rozhodol postaviť monopolným praktikám Applu a podal naňho žalobu. Ak by ste sa náhodou nudili, jej celé, 65-stranové znenie si môžete prečítať po kliknutí na tento odkaz.

Čo sa vlastne stalo? Vývojári sa rozhodli do Fortnite implementovať nový systém platieb. Ten vám dával na výber. Buď budete platiť cez App Store (čím pôjde 30 percent z platby priamo Applu), alebo zaplatíte priamo Epicu. Na túto možnosť ste dostali dokonca zľavu. Týmto obchádzaním Applu Epic porušil pravidlá App Storu. Reakcia na seba nenechala dlho čakať a Fortnite bol kompletne stiahnutý z obchodu.

Epic nežiada o finančnú náhradu

Na toto stiahnutie reagoval Epic žalobou. Treba však povedať, že takáto žaloba nevznikne z hodiny na hodinu. Vyzerá to tak, že Epic žalobu riešil už počas vývoja svojej vlastnej platobnej metódy. Zrejme si povedali, že to skúsia. A ak ich Apple zakáže, tak vytiahnú žalobu. A tak sa aj stalo. Konkrétne Epic žaluje Apple za “obmedzenia slobodnej súťaže a monopolné praktiky”. Argumentuje pri tom aj tým, že na Macoch a Macbookoch sú ľudia schopní si aplikácie stiahnúť aj z iných obchodov a platiť cez iné platobné brány. Podporu Epicu pri tejto žalobe vyjadrila aj firma Spotify. Tá sa s Apple doťahuje v podobnej veci už nejaký ten mesiac.

Zaujímavosťou je, že Epic nechce finančnú náhradu. Firma tvrdí, že jej ide o vydanie súdneho prízkazu, ktorý by takéto praktiky Applu zatrhol. Chcú tak docieliť “spravodlivú hospodársku súťaž” na platforme iOS, z ktorej by na konci dňa mohli ťažiť nie len desiatky tisíc vývojárov, ale aj stovky miliónov koncových zákazníkov.

Odhaduje sa, že hráči Fortnite na Apple zariadeniach minuli na mikrotransakciách od Marca 2018 okolo 1.2 milardy dolárov. To pri súčasnom delení (70% vyvojár, 30% Apple) znamená, že Apple len na tejto jednej aplikácií zarobil okolo 360 miliónov dolárov.

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Marek Jaroš