Superliminal – Recenzia

Superliminal

Nič nie je také, ako sa na prvý pohľad zdá.

Superliminal je jedna z tých hier, ktoré vynikajú svojim originálnym nápadom. V tejto hre totiž hlavnú rolu hrá perspektíva a vnímanie. Všetko v hre sa môže zdať na prvý pohľad nemožné a všetko je možné vyriešiť okamžite. Záleží totiž len na uhle pohľadu a to doslova.

V hre Superliminal sa stanete účastníkom experimentu spoločnosti Somnasculpt, tá sa zameriava na terapiu pomocou snov. V momente, ako sa v tejto terapii dostanete do lucidného sna, budete môcť v určitých medziach tento sen ovládať. Počas snívania budete prekonávať sériu rôznych environmentálnych hádaniek a spoločnosť vám bude robiť nie len Dr. Pierce, ale aj umelá inteligencia, ktorý stojí za týmto terapeutickým programom.

Puzzle hádanky sú v konečnom dôsledku veľmi jednoduché. Musíte použiť nejaký predmet a presunúť ho na iné miesto, pričom vždy ho v priestore uvidíte v takej veľkosti, ako vám dovoľuje perspektíva. Keď je predmet veľmi ďaleko a zodvihnete ho, v skutočnosti máte malinký predmet, ktorý sa vojde aj do kľúčovej dierky.

Ak zodvihnete nejaký predmet blízko seba a namierite ho na strop, v skutočnosti spadne zo stropu predmet veľkých rozmerov. Presne taký veľký, ako ste ho videli v perspektíve. Takýmto spôsobom môžete meniť veľkosti kociek, šachových figurín a všelijakých iných predmetov, ktoré vám pomôžu prekonať prekážky. A aj s pomocou nich sa zo sterilného prostredia experimentu dostanete do zákulisia Somnasculpt. Preto je svet Superliminal taký zaujímavý.

To, ako sa vývojári pohrali s perspektívou sa mi páčilo. Niekedy vás perspektíve vedela prekabátiť, inokedy si vývojári prichystali poriadne prekvapenia. Z technického hľadiska, scéna sa mení dynamicky na pozadí a zároveň priamo pred vašimi očami. Toto je presne ten typ hry, ktorú by sme mohli označiť ako mindfuck. A čo tá krv na podlahe? Nič nie je také, ako sa na prvý pohľad zdá. Všetko tu je fakt divné. A ten budík…

Optické ilúzie vám neustále budú dodávať pocit nečakaného prekvapenia. Prostredia sú veľmi pekne nadizajnované, zaujímavé a často sa využívajú svetelné efekty, tiene a aj úplná tma. Keby hra bola o trochu dlhšia, než len tie dve a pol hodiny, verím že by vývojári dokázali vyčarovať celkom hororovú atmosféru. Graficky to ale vyzerá veľmi dobre.

Hádanky bývajú jednoznačné na prvý pohľad, zasekol som sa azda len na dvoch. Aj to len preto, že som nesprávne vyhodnotil perspektívu, alebo mi jednoznačné riešenie proste uniklo. Stačí sa na to ale pozrieť z druhej strany – mať otvorenú myseľ. Zhruba v polovici sa mi stalo, že som omylom prepísal rozohraný save a prvú polovicu hry som musel odohrať znova. Cítil som sa ako v speedrune, pretože na všetky hádanky existuje len jedno presné riešenie.

Hra Superliminal vyšla 12.11.2019 na Epic Games Store
Superliminal 15,99€
 • 8/10
  Gameplay - 8/10
 • 8/10
  Grafika - 8/10
 • 5/10
  Dĺžka hry - 5/10
7/10

Verdikt

Rozhodne ide o zaujímavý titul, veľmi podobný hrám ako The Stanley Parable alebo Edith Finch. Ak ste mali teda radi podobné hry, určite si nenechajte ujsť ani Superliminal, tá cena už stojí za zváženie.

Sending
User Review
0 (0 votes)
Sledujte ma:

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

How to whitelist website on AdBlocker?

 • 1 Click on the AdBlock Plus icon on the top right corner of your browser
 • 2 Click on "Enabled on this site" from the AdBlock Plus option
 • 3 Refresh the page and start browsing the site