D-Link DIR-X1860 Test WiFi Router

Test D-Link DIR-X1860: Cenovo dostupné Wi-Fi 6

23 apríla, 2021 Lukáš Kanik

Plánujete meniť Wi-Fi router na nový štandard? Máme pre vás tip.

Pri dnešnom veľkom počte zariadení v domácnosti s pripojením na internet stojí za zváženie vymeniť starý router za nový. Ak fungujete ešte na starom štandarde Wi-Fi-4 alebo Wi-Fi-5 a počet online zariadení doma vám exponenciálne narástol, Wifi-6 je dobrá investícia.

Človek si to neuveodmuje, ale v štandardnej domácnosti je na Wi-Fi pripojených niekoľko mobilov, televízne prijímače alebo priamo TV, jedna-dve konzoly, možno bezpečnostné zariadenia, smart prvky domácnosti aj žiarovky. Mnoho z týchto zariadení sieť využívajú aktívne a tak neustále sťahujú a odosielajú dáta.

Problémom starých routerov je, že tieto pakety dát nedokážu efektívne odosielať a prijímať do mnohých zariadení súčasne. Preto bol vyvinutý štandard Wi-Fi 6, ktorého hlavným cieľom je pokryť mnoho zariadení naraz bez toho, aby museli “čakať vo fronte.” Stará sa o to technológia Multi-User Multiple Input Multiple Output (MU-MIMO).

D-Link DIR-X1860 prináša príjemný dizajn aj slušný výkon

Na test sa k nám dostal Wi-Fi 6 (802.11ax) router D-Link DIR-X1860 (AX1800) s technológiami MU-MIMO a OFDMA. Zabalený bol vo fialovej krabici, v ktorej nájdete router, manuál a adaptér. Anténky na routeri sú pevné, nedajú sa odmontovať. Pre účely skladovania sú len zložené nabok.

D-Link DIR-X1860 WiFi Router Konektory

Na prednej strane nájdete notifikačné diódy a piktogramy pre pripojenie na sieť, napájanie a frekvencie 2.4 a 5 GHz. Oblé hrany po okraji routera sú doplnené o ostré dizajnové otvory na vrchu. Na prednej strane som si ešte všimol plochý priestor, v ktorom mali byť pravdepodobne USB porty, výrobca ich u tohto modelu vypustil čo je škoda pre ľudí, ktorí si do siete chcú pripojiť nejaký externý disk.

Na zadnej strane nájdete port pre napájanie, tlačidlo na zapnutie a vypnutie, resetovacie tlačidlo, štyri LAN porty pre vaše zariadenia a jeden WAN port na pripojenie k internetu. Nechýba ani tlačidlo WPS. Dve antény sú umiestnené na boku a dve vzadu po rohoch zariadenia. Výrobca použil zosilovače, aby sa signál dokázal preniesť aj cez hrubšie steny domu, router vám spoľahlivo pokryje aj veľký dom v prípade, že ho nedáte niekde do rohu budovy.

Moderné funkcie a bezpečnosť

V útrobách routera D-Link DIR-X1860 sa skrýva dvojjadrový 880 MHz procesor, ktorý sa stará o prenosy dát. Ten v našom teste spoľahlivo obslúžil viac ako 12 zariadení pripojených do rovnakej Wi-Fi siete. Papierové rýchlosti pri ideálnych podmienkach sú 574 Mbps na frekvencii 2.4 GHz a 1200 Mbps na frekvencii 5GHz. Router automaticky vyhodnotí, aké zariadenie je pripojené ku ktorej sieti, keďže obe frekvencie vysiela súčasne. Treba však uviesť, že router dokáže posielať dáta naraz štyrom pripojeným zariadeniam.

O bezpečnosť sa stará štandard 802.11 AES so 128-bitovým šifrovaním. Router má integrovaný firewall NAT, automatické aktualizácie firmwaru, možnosť zálohy aj sprievodcu vytvorením VPN pre virtuálne privátne siete. Ak doma prevádzkujete nejaký server, asi vás nepoteší, že router nemá zabudovanú ochranu DoS.

Ak ste technologickejší typ, určite oceníte sprievodnú aplikáciu D-Link Wi-Fi app pre iOS a Android. Cez mobil si viete sieť jednoducho nakonfigurovať, vytvoriť rodičovskú kontrolu, pozvať do siete hostí a spravovať zariadenia. Priamo v routeri je známy nástroj na meranie rýchlosti od Ookla a zaujímavou funkciou je aj Target Wake Time. Cez ňu si viete nastaviť čas šetrenia energie. Router D-Link DIR-X1860 podporuje aj hlasových asistentov Google a Alexa, hoci len v anglickom jazyku.

D-Link DIR-X1860 Wifi 6 foto3

Konfigurácia routera je veľmi jednoduchá. Stačí ho zapnúť do zástrčky, prihlásiť sa do administrácie a nastaviť meno a heslo siete. S pripojením nemali problémy žiadne zariadenia, vrátane konzoly PlayStation 5. U nej som zaznamenal nárasť rýchlosti sťahovania a najmä zníženú odozvu, oproti starému štandardu Wi-Fi 4. Možno k tomu pomohla aj funkcia QoS v administrácii routera – dovolí vám priradiť najvyššiu prioritu jednému konkrétnemu zariadeniu a vyššiu prioritu dvom. Následne ostanú všetky ostatné zariadenia.

Ak teda plánujete výmenu roztera, rozhodne investujte pár eur navyše do Wi-Fi 6 zariadenia, ktoré pokryje veľké množstvo sieťových zariadení naraz. Cena D-Link DIR-X1860 sa pohybuje niekde na úrovni 100 eur a tak ide o skvelý kompromis pre stredne náročných úžívateľov.

Viac informácií o produkte nájdete na českých stránkach D-Link.

Lukáš Kanik
Sledujte ma: