Trackmania Turbo – Recenzia

12 apríla, 2016 Lukáš Kanik

Nový diel vyšiel na PC aj konzoly a zaujal najmä hromadou multiplayerových módov. Prečítajte si recenziu.

Trackmaniu vám nemusím extra predstavovať, určite ste prešli minimálne okolo free-to-play verzie s názvom Trackmania Nations. Nový diel chce skombinovať to najlepšie z posledných dielov – Canyon, Stadium a Valley. A obsahová náplň je rozhodne pestrá.

Do hry vás privíta rozsiahla kampaň s obrovskou nádielkou tratí, ktorých je až 200. Na začiatku sa prehryznete tými najľahšími a tak si prirodzene vybudujete skill tak potrebný pre ďalšie trate. Hra Sa s vami maznať nebude, napríklad pre odomknutie ďalších dielov kampane budete potrebovať všetky strieborné aj zlaté medaily a získať ich vôbec nie je sranda. Dokonca vie byť hra frustrujúca so stúpajúcou obtiažnosťou, ale zbehlí hráči sú zvyknutý prechádzať tú istú trať aj 50 krát. Otestuje to vaše nervy.

Kampaň sa rozprestiera cez štyri lokality a to kaňon, údolie, štadión a lagúna. Čiže vlastne alternatívy k posledným hrám v sérii. Každá lokalita potom ponúka 50 tratí v rôznych stupňoch obtiažnosti. Nehrozí tak, že budú prostredia rýchlo okúkané v prípade, že kampaň budete prechádzať prirodzene podľa postupnosti. Ak sa vám ale nejaké nepáči, budete ho musieť nútene odjazdiť, žolíkov na preskočenie trate tu je žalostne málo.

S prostrediami sa zväčša mení aj vaše vozidlo, v hre sú štyri druhy áut, ktoré si po novom môžete upraviť viac, než len zmenou farby, či vlajky. Turbo vám k dispozícii dáva samostatný editor auta, v ktorom si ale nebudete môcť vytvárať polepy, ako napríklad v Need For Speed. Polepy celého auta si budete vyberať z palety, niektoré časti auta si môžete prefarbiť podľa seba, vybrať si reprezentačnú nálepku, či vlajku, alebo zafarbiť helmu vodiča. Sú to síce drobné zmeny, ale v multiplayeri zistíte, že škála je dostatočne pestrá.

Trackmania Turbo2016-4-12-15-47-53 Trackmania Turbo2016-4-11-18-20-18 Trackmania Turbo2016-4-11-18-2-35

Autá majú navyše rozdielne jazdné vlastnosti. Samotná podstata Trackmanie ostáva prítomná v každej trati – neuveriteľne rýchle závodenie zamerané na reflexy hráča. Niektoré druhy tratí však vyžadujú schopnosť driftovať, či rýchlo vyberať veľmi ostré zákruty. Práve kvôli tomu je prispôsobený aj jazdný model áut a napríklad bugina veľmi ostro reaguje na točenie, formulka naopak pomalšie, s autom nakoniec vyberiete každú zákrutu driftom na stovky metrov. Na všetky vozidlá si ale rýchlo zvyknete.

Minimálne tie originálne trate sú výborne dizajnované a z ich ovládnutia budete mať dobrý pocit. Vývojári si dali záležať aj na okolí trate, žiadna nepôsobí tak hlucho, ako minule. Mnohé z nich budú od vás znovu vyžadovať nie len perfektné reflexy, ale aj schopnosť ovládať auto vo vzduchu, odraziť sa na chlp presne do skoku, alebo trafiť dieru len o čosi väčšiu ako vaše auto. V kampani sa mi len málokedy stalo, že by som dopredu nevedel, kde musím dopadnúť, to však neplatí o multiplayerových mapách.

Trackmania Turbo2016-4-11-17-59-37 Trackmania Turbo2016-4-11-17-53-6 Trackmania Turbo2016-4-11-17-50-51

Trackmania Turbo prvý krát prichádza s náhodným generátorom máp, ktorý vám v editore na počkanie vygeneruje mapu. Každý z nich sa dá odjazdiť bez vážnejších problémov ale hra vám často hodí polená pod nohy. Napríklad vygeneruje zónu, kde sa poriadne rozbehnete a vyskočíte na skoku, prekvapení však zistíte, že bolo nutné vlastne spomaliť a zabočiť, aby ste trafili cestu. Na mnoho takýchto máp, ktoré ma prekvapili v zákrutách, či pri pristávaní som narazil práve v multiplayeri. Nebolo vždy jasné, kde sa musím odraziť, a kde dopadnúť, ale možno to je len nepodarený dizajn hráčov, ktorí mapy stavali. Inak v multiplayeri je k dispozícii prepracovaný filter tratí, takže medzi nimi nájdete obľúbené Trialy, Stunty, alebo „na plný plyn“.

Svoje výsledky okamžite vidíte v porovnaní so svojimi priateľmi, dokonca môžete asynchrónne jazdiť s ich „duchom“. Každá trať má navyše aj miestny rank, takže odjazdený čas vás okamžite umiestni do rebríčka štátu aj mesta, v ktorom bývate. Hral som na českom účte a potešilo ma, keď som niektoré trate odjazdil v prvej trojke z celej Prahy. Na druhej strane tu chýba poriadny leaderboard, v ktorom by ste si prehliadli, ako sú na tom títo hráči, či už z rovnakého mesta, alebo z radov vašich priateľov.

Trackmania Turbo2016-4-11-17-29-29 Trackmania Turbo2016-4-11-16-44-52 Trackmania Turbo2016-4-11-16-42-41

Trackmania Turbo prichádza aj s bohatým množstvom lokálnych multiplayerových módov. Je to vlastne prvá hra na konzolách, ktorá podporuje split-screen až pre štyroch hráčov na jednej obrazovke. To isté platí aj o PC verzii, ktorá priamo podporuje Xbox One ovládač alebo Dualshock 4 od PS4. Jedným z originálnych módov pre dvoch hráčov je Double Driver. V ňom sa ovládania jedného auta chopia dvaja hráči, každý má 50% moci v ovládaní. Vrátili sa staršie módy ako HotSeat, či Time Trial, najviac srandy si užijete v totálne uletených a netradičných módoch. Napríklad mód Stunt vám dodá nitro vždy keď spravíte triky vo vzduchu, v móde Smash zase zrýchľujete rýchlym stláčaním tlačidla namiesto držania. Multiplayer, či už lokálny, alebo sieťový je rozhodne najsilnejšou stránkou Trackmania Turbo a obrovským lákadlom.

Grafika hry vás poteší, hra vyzerá výborne a s optimalizáciou autori problém nemali. Bez problémov si tak hru zahráte v +60fps aj na starších počítačoch, postačí vám 2GB RAM, 2GHz procesor a grafika s 512 MB pamäťou. Zvládne to teda aj kdejaký notebook. Steam užívatelia sa ale sťažujú, že si musia nainštalovať kvôli Trackmanii aj Uplay, takže bez tohto klienta si nezahráte. V PC verzii (a verím že aj v konzolovej) chýbajú dedikované servery, zmizla teda podpora Dedimanie, vlastných serverov, ukladania replayov, podpora pluginov atď. Komunita je teda značne nespokojná, že sa vývojári zamerali skôr na konzolové spracovanie a arkádový gameplay, ako na obrovskú základňu hráčov na platforme PC. Ono my to možno chcelo obrovský patch, ktorý by obľúbené fíčury vrátil naspäť.

Trackmania Turbo si môžete kúpiť na XGames.sk

Trackmania Turbo
  • 8/10
    Gameplay - 8/10
  • 8/10
    Grafika - 8/10
  • 8/10
    Multiplayer - 8/10
8/10

Verdikt

Od miestami náročnej kampane, ktorá vás núti odjazdiť všetko na zlato, si oddýchnete v kvalitných multiplayerových a lokálnych módoch. Síce mnoho obľúbených komunitných možností zmizlo, je to stále stará dobrá Trackmania. Určite vyskúšajte demo.

Sledujte ma: