Trials: Evolution – Recenzia

19 apríla, 2012 Tomáš Medvedík

Úspešné Trials na XBOX Live prichádza v novej podobe. A vysoko návykovej.

Microsoft rozbieha program Arcade Next obsahujúci novú generáciu arcade hier a jej súčasťou je aj nový titul Trials Evolution, ktorý má na svedomí štúdio Redlynx. Títo páni z Fínska majú vo svojom portfóliu hlavne tituly na konzoly a mobilné telefóny a tvoria pod záštitou Ubisoftu, ktorý momentálne podporuje viacero štúdií zameraných na arkády.

Trials je značka, ktorá autorov zo Suomi dostala do povedomia hráčov. Ide o hru založenú na motokrosovej jazde, pričom triggermi ovládate plyn a brzdu a ľavým analógom sa snažíte balancovať s jazdcom a rovnováhu udržať. Evolution prináša presne to, čo sľubuje názov- evolúciu hrateľnosti, nové dynamické prostredie tratí, pričom „arkáda“ je zachovaná- ovládanie je jednoduché a hra vás bez okolkov ťahá ďalej už od prvého stlačenia „Štart“.

 

Hneď na začiatok treba vyzdvihnúť soundtrack, ktorý vás do hry ponorí hneď od úvodných tónov. Hrajú  tu  hlavne rockové a elektro tracky a pri závodoch im sekundujú zvuky atraktívneho prostredia, kde sa veci na okolo uvoľňujú, padajú, vybuchujú a lietajú. Všetko to vytvára pocit adrenalínovej jazdy, kedy si stíhate vychutnať atmosféru prostredia, rýchlosť a zároveň prácu s motorkou. V ponuke je bohatý single player, alebo chytľavý multiplayer (až s 3 ďalšími hráčmi). Nechýba ani editor tratí pre náročných, v ktorom si môžete zvoliť „lite“, alebo „pro“ editáciu trate a vašu bravúrnu dizajnérsku prácu potom postnúť na server a zajazdiť si na nej so známymi.

V rámci single playeru je tu kariéra, počas ktorej medzi jednotlivými súbormi tratí postupne získavame jazdecké licencie od D po A, pričom pokrok nám odomyká nové, výkonnejšie motorky a za zarobené peniaze je možné nakupovať vylepšenia a vybavenie pre jazdca a motorku. A je z čoho vyberať. Navyše, ak ste mali v konzole Trials HD, Evolution vám dá pár odomknutých darčekov naviac.

Okrem kariéry si môže jeden hráč vyskúšať „Skill Game Circus“ a preveriť si tam svoje jazdecké schopnosti v náročných situáciách nielen na motorke, ale napr. aj na lyžiach (na ktorých jazdec drží telo takisto ako na motorke). Single player ponúka tiež turnaje, avšak tu ma sklamalo, že turnaj nie je nič viac ako niekoľko za sebou idúcich tratí len pre samotného hráča. Škoda, že sa tu nenašlo miesto pre 3 AI protivníkov. Vynahradiť si to však môžete v multiplayeri, kde si s vami budú nabíjať držku ďalší 3 hráči.

 

Trate sú rozmanité a jazdí sa kdekoľvek- na vidieku, horskej dráhe, či lešení niekde v oblakoch. Väčšinou ide o otvorené prostredia, kde sa nájdu úseky v interiéroch nejakej budovy, prípadne staveniska. Keď sa niečo pokazí, jazdca nie je problém bleskurýchlo nasmerovať jedným tlačidlom na najbližší checkpoint, prípadne začiatok trate. Jednotlivé súbory tratí postupne stúpajú až po extrém. Veľa tratí predstavuje svojou náročnosťou výzvu, kedy vám po dojazdení nebude stačiť bronzová, ani strieborná medaila, ale kvôli najvyššej, zlatej, si tú trať prejdete aj 20 krát.

Okrem rôznych prekážok musíte zdolávať kopcovité úseky, kde je potrebná jemná práca s ľavým analógom a ocitnete sa i na pohyblivých prekážkach, kde musíte vystihnúť moment, kedy sa odpichnúť. Zaskáčete si na krátku i dlhú vzdialenosť a trate sa v niektorých miestach dokonca budú točiť do iných smerov, čo ich robí ešte dynamickejšími.

Hranie Trials Evolution je plynulé  a vy si nerušene užívate každú prekážku, čo na vás hra sype. Náročnosť vo vyšších obtiažnostiach, ktorú vám hra prináša postupným odomykaním pretekov, je dávkovaná primerane- na zlatú medailu musíte väčšinou náročnejšiu trať natrénovať a zajazdiť bez chyby, pričom váš najlepší čas je zaznamenaný a každý checkpoint pri opakovaných závodoch ukazuje rozdiel oproti najlepšiemu výsledku. Všetko sa zaznamenáva na XBL, i do vašich štatistík, ku ktorým máte okamžitý prístup.

Pre autorov by bola určite výzva priniesť ešte niečo viac v pokračovaní, pretože Evolution už dnes určuje smer v balancovaní na motorkách. Hra prináša zábavu a oddych a inde sa tak dobre rozbiť na trati ani nedá.

[review pros=“nápadité trate, soundtrack, úpravy pretekárov, ovládanie, multiplayer, náročnosť“ cons=“chýbajúca jazda proti AI“ score=90 verdict=“Nástup Arcade Next v znamení titulov ako Trials Evolution je parádnym štartom novej éry na XBL. Rýchle tempo, nápadité trate a výborný soundtrack tvoria  skvelý mix arkádovej hry, ktorá je top značkou.“]

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Súvisiace články