Trust GXT 180 Kusan – Recenzia e-sportovej hernej myšky

Budgetový model s RGB podsvietením. 

Spoločnosť Trust je zrejme najväčším konkurentom spoločnosti Logitech, čo sa počítačových periférií týka. Táto rovnako európska firma sa totiž zameriava na obrovskú škálu produktov, od kancelárskych periférií, cez audio až po herné myši, klávesnice a dokonca aj herné stoličky. Trust však nie je jednou z firiem, ktoré majú prestrelené ceny a teda v portfóliu nájdeme slušné kúsky za pár drobných. Doporučené ceny herných myšiek Trust sa pohybujú v rozmedzí od 15 do 80 eur.

K nám sa dostala dvojica herných myšiek – Trust GXT 180 Kusan (Cena na Heureke) a Trust GXT 140 Manx, pričom obe sa na našom trhu predávajú pod cenu 35 eur, hoci doporučená cena je 49,99 eura. V tejto recenzii sa pozrieme na prvý model, káblovú myš Trust GXT 180, zameranú na e-sporty a kompetetívne hranie.

Keďže ide o káblovú myš, v balení nájdete iba myšku a nálepku s logom Trust, nehľadajte teda žiadny adaptér ani príslušenstvo. Ide celkovo o nenápadnú myš, ktorá sa skôr hodí k notebooku a hraniu na cesty, ako ku vytuningovanému hernému počítaču. Je to taká šedá myška spoločnosti, a to doslova. Celý vrchný povrch je matne šedý a len jemne odráža svetlo. Vďaka tomuto povrchu nie je možné na nej vidieť odtlačky.

Trust GXT 180 Kusan má šesť tlačidiel, z toho dva tlačidlá postranné na palec pravej ruky. Myš je síce symetrická tvarom, ale je určená pravákom – postranné tlačidlá nie je možné prehodiť na druhú stranu. Nechýba ani tlačidlo na prepínanie citlivosti DPI, je vyrazené priamo do vrchného krytu. V RGB podsvietení 16,8 miliónov farieb je potom zadné logo hernej divízie Trust GXT, postranné tlačidlá a tiež koliesko myšky. Celkovo je dizajn Kusanu extrémne jednoduchý, ide o takzvaný profesionálny minimalizmus – práve takéto jednoduché myšky preferujú profesionálni hráči e-sportov.

Rovnako pre e-sporty bol vyvinutý rýchly optický senzor Pixart 3325, ktorý sa postará o rozlíšenie 100 až 5000 DPI. Jeho frekvencia hlásenia je neuveriteľných 1000hz, čo znamená že za jednu sekundu sa pozícia myšky na podložke ohlási počítaču až 1000-krát. S hmotnosťou len 107 gramov a jednoduchou ergonómiou sa veľmi dobre drží, hoci som zvyknutý na uletený dizajn Logitechu. Na Trust GXT 180 Kusan som si proste veľmi rýchlo zvykol, takže znova platí, že menej niekedy znamená viac. Trošku ale zamrzí, že myš nemá žiadne možnosti prispôsobenia váhy, či tlačidiel. Čo sa funkčnosti týka, s ničím som nemal problém okrem dosť krátkeho dokliku stredového kolieska. A aj kábel mohol byť opletený textilom, tento gumený má tendenciu sa zachytávať za okraj stola a pravdepodobne po nejakom čase sa kontakty aj nalomia, hlavne priamo u tela myšky.

Síce myš okamžite funguje po pripojení na akýkoľvek počítač, v softvéri Trust si viete nastaviť RGB podsvietenie, funkcie tlačidiel aj citlivosť v DPI, ktorú si potom budete prepínať tlačidlom na vrchnej strane. Odporúčam si hneď nastaviť intenzitu podsvietenia na vyššie hodnoty.

Myš Trust GXT 180 Kusan vyzerá veľmi jednoducho, ale svojou rýchlosťou a pohodlnou ergonómiou plne splňuje účel. Minimalistický dizajn je skutočne vhodný na e-sport hranie a RGB podsvietenie je už len príjemným bonusom. Myslím že kvalita prevedenia odpovedá cene, aj keď pridanie nejakých funkcií by určite nebolo na škodu.

Sledujte ma:

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu od roku 2010, vášnivý hráč od roku ´99 a zanietený fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza, ktorý nepohrdne zberateľským predmetom
Sledujte ma:
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

komentáre 2

  1. shadow1310 píše:

    ale no tak to ozaj davame trust do jednej vety s logitechom v suvislosti “konkurenti”? je to uplne ina liga, tak piata okresna, najma co sa kvality tyka

  2. Lukáš Kanik píše:

    Áno, ale len čo sa šírky sortimentu týka. Samozrejme sa 30 eurova myš nedá porovnať s 90 eurovou, ale obe firmy majú širší sortiment výrobkov ako ktorákoľvek iná firma

Napíš komentár

Musíš byť prihlásený pre napísanie komentára.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

How to whitelist website on AdBlocker?

  • 1 Click on the AdBlock Plus icon on the top right corner of your browser
  • 2 Click on "Enabled on this site" from the AdBlock Plus option
  • 3 Refresh the page and start browsing the site