Unreal Engine 5 PS4

Unreal Engine 5 oznámený, demo na PlayStation 5

13 mája, 2020 Lukáš Kanik

Epic oficiálne oznámil Unreal Engine 5

Epic Games pred malou chvíľou oznámil nový engine – Unreal Engine 5. Ide o engine plne optimalizovaný na next-gen konzoly, PS5 a Xbox Series X. Engine bol prezentovaný gameplay ukážkou v real-time na konzole PlayStation 5 v 4K.

Engine prináša plne dynamickú globálnu ilumináciu podporenú raytracingom – GI Lumen. Všetky svetlá tak reálne reagujú s materiálmi aj na pohyblivej scéne. Svetlo sa správne odráža od materiálov niekoľko krát, vývojári už nemusia tvoriť svetelné mapy, alebo predrenderovať nasvietenie.

Vývojári v Epicu vylepšili aj simulácie tekutín, ako môžete vidieť v gameplay videu. Fyzika enginu zase reálne počíta správanie sa veľkých objektov, ale aj malých kameňov, padajúcich z útesu. Na jednej scéne sú stovky miliárd polygonov a žiadne doskakovanie objektov.

Táto technológia sa nazýva Nanite. Plne virtualizované polygony. Už žiadna príprava rôznych verzií LOD pre objekty, už žiadna optimalizácia polygonov pre pamäť. Vývojári môžu priamo do enginu importovať filmové assety, fotorealistické modely, aj simulácie, dokonca aj CAD modely. Engine polygony virtualizuje a napočíta ich toľko, koľko bude potrebné.

Priamo v engine je zabudovaný dynamický systém na umiestnenie chodidiel v teréne pri chôdzi, aj pri lezení.

Svetelné zdroje dokážu v novom engine osvetliť nie len statickú scénu, ale aj všetky pohyblivé objekty. Padajúce skaly sú tak správne osvetlené real-time svetlom aj tieňovaním.

Demo vyzerá fantasticky, skutočne ako next-gen titul. Nižšie si môžete pozrieť aj prvé screenshoty.

Unreal Engine 5 vyjde v roku 2021 na PC, Xbox Series X, PlayStation 4, iOS a Android.

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Lukáš Kanik
Sledujte ma: