V COD: Black Ops 4 multiplayeri som sa bavil viac, ako za posledné roky

Nový mód Heist je najväčším prekvapením

Pred dvoma dňami bola spustená beta Call of Duty: Black Ops 4 na PC aj Xbox One a my sme mali možnosť si ju zahrať. Beta je dostupná pre všetkých a na PC ju nájdete exkluzívne v Battle.net launcheri, keďže tento rok COD prvý krát nepríde na Steam. Beta ako aj plná hra tak bude len na Battle.net.

Beta ponúka hráčom na vyskúšanie päť multiplayerových herných módov, z ktorých sú dva úplne nové. K tradičným módom ako Team Deathmatch, Capture Moshpit a Search and Destroy sa pridávajú módy Control a Heist. A oba módy potvrdzujú, že Call of Duty sa mení, k lepšiemu. Oba módy totiž nútia hráčov taktizovať, čo je výraz, ktorý sa k multiplayeru COD absolútne nehodí. Alebo žeby?

V móde Control sa dva tímy snažia striedavo obsadiť a ubrániť niekoľko bodov na mape, pričom obe strany majú obmedzený počet životov. Tímy musia počas určitého času obsadiť 3 body, ak sa im to podarí, vyhrávajú zápas. Ale práve obmedzený počet životov, respektíve spawnov, môže ohroziť víťazstvo, takže priestor na rushovanie jednotlivcov tu skoro nie je. Všimol som si, že hráči sa začali viac obzerať za rohy, nebehali po miestnostiach ako splašení a celkovo viac taktizovali alebo sa držali spoluhráčov. Často som sa dostal do situácií, kde som musel v rýchlosti rozhodnúť, či sa mi oplatí samému nabehnúť na control point a začať ho obsadzovať, alebo počkať radšej na spoluhráčov a spoľahnúť sa na podporu.

Pre hry v štandardných módoch si hráči vyberajú špecialistov (systém predstavený už v COD Black Ops 3), kde každý z nich má trochu iné vybavenie. Dokonca by som mohol aktuálne upravený systém prirovnať k Rainbow Six Siege, teda ak je tím vyvážený a zložený z podporných aj útočných špecialistov, hráči si tak vedia uľahčiť víťazstvo. Jeden z nich má totiž vysúvací štít, iný zase EMP sondu, ďalší môže mať oslepovací granát a tak podobne. Samozrejme, stále tu ostala možnosť si vytvoriť vlastnú triedu “Pick 10” systém. V Multiplayeri tak prevládajú práve špeciálne schopnosti jednotlivých špecialistov nad neustálym spamovaním “killstreakov” ako to bolo v minulých hrách.

Obrovským prekvapením je pre mňa nový mód Heist. Je to ten najlepší multiplayerový mód, čo som hral v Call of Duty za posledné roky. Kto by to bol povedal, že v COD multiplayeri môže hrať veľkú rolu taktika tímu? Heist je v podstate mód prevzatý z Battlefield: Hardline, tím musí nájsť balík peňazí a doručiť ho na bod vyzdvihnutia. Veľkou zmenou oproti iným módom je, že hráči po zabití ešte ostanú ležať na zemi a je ich možné oživiť. Každý z hráčov má len jeden život na každé kolo. K tomu sa pridáva ešte fakt, že všetci začínajú prvé kolo len s pištoľou a každé nasledujúce kolo si celé vybavenie nakupujú (podobne ako v CS). A nefunguje tu ani regenerácia života, v tomto móde môžete mať pri sebe maximálne dve lekárničky, ktoré si musíte nájsť v prostredí.

Nutnosť prizerať si životy, obmedzené množstvo nábojov, jeden život na kolo a možnosť oživiť padlých spoluhráčov vytvárajú dokonalý mix pre taktiku. Často som čelil rozhodnutiu, či rýchlo oživiť spoluhráča a zachrániť tak jeden život, alebo sa rozbehnúť a snažiť sa zničiť nepriateľský tím? Práve tento mód dokazuje, že hráči COD vedia hrať tímovo, držať sa pri sebe, pomáhať si a ísť za spoločným objektívom.

V menu nákupu pred zápasom si viete nakúpiť zbrane, vylepšenie na zbrane, rôzne typy granátov a gadgetov a dokonca aj brnenie v troch kategóriách. Ak nemáte dostatok peňazí, znova si musíte dobre premyslieť, či investujete radšej do brnenia, alebo do zbrane, či gadgetu? Brnenie mimochodom spravila 2x predlžuje dobu “time to kill” takže konečne sa nebudete musieť rozčuľovať nad tým, že vás niekto zabije behom štvrť sekundy, ako to bolo po všetky ostatné roky v COD. A vďaka systému lekárničiek vydržíte aj viac súbojov po sebe.

Celkovo sa nové Call of Duty: Black Ops 4 hrá oveľa lepšie, ako všetky posledné diely. Hra sa drží pravidla “topánky na zemi” takže žiadne jetpacky ani dvojitý skok. Dokonca aj postavy sa pohybujú o čosi pomalšie ako posledné diely, nepôsobí to chaoticky ako nejaká naháňačka. Na konci zápasu si môžete pozrieť prehľad výkonu svojich posledných desiatich hier či už ide o damage spôsobený nepriateľom, pomer prehier a výhier, či hry na objektív.

Ak ste teda unavení z toho, že každé COD je každý rok rovnaké, stiahnite si betu a zahrajte si módy Control a bezpochybne Heist. Špeciálne druhý mód dokazuje, že Call of Duty multiplayer sa dá hrať aj takticky.

Sledujte ma:

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu od roku 2010, vášnivý hráč od roku ´99 a zanietený fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza, ktorý nepohrdne zberateľským predmetom
Sledujte ma:

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

How to whitelist website on AdBlocker?

  • 1 Click on the AdBlock Plus icon on the top right corner of your browser
  • 2 Click on "Enabled on this site" from the AdBlock Plus option
  • 3 Refresh the page and start browsing the site