Face2Face: V hernom priemysle sa v Novembri objavili samé problémy

Fallout 76 a správanie Bethesdy, oznámenie Diablo Immortal ale aj praktiky EA.

Herný priemysel sledujem už desať rokov a dlho som nezažil taký búrlivý mesiac, akým bol November 2018. Nebolo to len posledným mesiacom, ale problémy sa začali objavovať už skôr, aj v Septembri a Októbri. V Septembri napríklad herným priemyslom otriasla správa, že Telltale Games v podstate okamžite končí a tím nebude schopný ani len dokončiť poslednú sériu The Walking Dead. O tejto smutnej správe sme vás informovali v niekoľkých článkoch, osud hry je napokon zachránený.

Oznámenie Diablo Immortal bola katastrofa 

V Novembri sme vám priniesli takmer stovku článkov nie len o novinkách, ale o turbulentnom dianí u veľkých vydavateľov. Hneď na začiatku mesiaca si renomé pokazil Blizzard, mekka PC hráčov, dlhoročne uznávaný vývojár. To, čo predviedli na akcii Blizzcon ale prekročilo medze, keď oznámili novú hru Diablo Immortal. Ono to v skutočnosti nie je nový AAA titul, ale mobilná hra, ktorú vyvíja čínska firma. Tá v minulosti vydala už extrémne podobnú hru na mobily a tak sa zdá, že Diablo Immortal je len preskinovaný Crusaders of Light. Keď sa týpek v červenom tričku spýtal, či to je aprílový žart, vývojári sa len zasmiali. Odfajč nastal v momente, kedy sa vývojári pýtali publika: “Čo nemáte mobily?”

Na Youtube to dali Blizzardu pekne vyžrať, cinematic trailer k oznámeniu hry má neuveriteľných 692 tisíc dislajkov a len 26 tisíc lajkov. Blizzard navyše niektoré komentáre pod videom, ale aj tisíce dislajkov proste zmazal. Toto sa nerobí, nie fanúšikom série Diablo. BTW, mnohí si kúpili lístok na BlizzCon len preto, aby videli oznámenie Diablo 4. Dostali preskinovanú mobilnú hru.

Vydanie hry OVERKILL’s The Walking Dead poslalo vydavateľa do mínusu

Na Youtube sa pred vydaním tejto hry niekoľko stoviek hráčov zúčastnilo bety. Začali vznikať videá s nadpisom “Nekupujte túto hru” a nový The Walking Dead pred vydaním nemal skoro žiadnu marketingovú kampaň. Presne v deň vydania som písal článok v ktorom som predpovedal neúspech a ono sa to potvrdilo.

Síce hru aktívne hrá 4 tisíc ľudí naraz, na fórach sa už objavujú posty, ako sa ľuďom nedarí nájsť parťákov do hry na konkrétnu mapu, na konkrétnu obtiažnosť. K vydaniu hry sa už vyjadril aj vydavateľ Starbreeze a zdá sa, že táto investícia sa im vôbec nevyplatila.

Starbreeze sú spokojní s počtom predaných kusov, ale nie sú spokojní, kde sa predalo najviac kusov. Najviac ich totiž bolo v regiónoch s nízkou cenou (Čína a Rusko) a na jednu Európsku predanú kópiu tak pripadali dve-tri ruské. Problémom bolo aj to, že najskôr museli vydať PC verziu a konzolovú odložili až na rok 2019. Na začiatku Novembra malo štúdio Starbreeze stratu 11,3 milióna dolárov a pochybujem, že OVERKILL’s The Walking Dead ich vytiahlo z biedy.

Battlefield V? Ono to už vyšlo?

Vydanie Battlefield V bolo tiež veľkou katastrofou, pričom tu viem povedať úplne presne, prečo Electronic Arts zlyhalo. O zlyhaní sa dá povedať celkom jasne, pretože predobjednávky Battlefield V boli o 85% nižšie ako predobjednávky na COD: Black Ops 4 a hra sa predávala o 60% horšie, ako Battlefield 1 pri vydaní. Za toto zlyhanie môžu tri veci – strašný marketing, strašný prístup k hráčom a strašný spôsob predaja. Hra vyšla 20.11. a nikto si to poriadne ani nevšimol.

Zbabraný marketing bol už od začiatku preto, lebo Battlefield V bola prezentovaná ako multikultúrna politicky korektná strieľačka, ktorá nemôže uraziť žiadnu rasu, ženy, transgender a ďalšie skupinky. Keď sa vďaka prvému traileru na EA zosypal hejt od fanúšikov série, takto znela odpoveď Patricka Soderlunda, šéfa EA: “Máte dve možnosti, buď budete našu hru akceptovať, alebo ju nekupujte. Budem spokojný aj s jedným aj s druhým.” Ježišmária, šéf najväčšieho vydavateľa na svete nemôže povedať hráčom “nekupujte našu hru” lebo oni ju fakt nekupovali. Však tie predaje sú strašné a to aj napriek tomu, že sa vývojárom podarilo hru prerobiť vďaka odkladu vydania o mesiac.

A prečo zbabrali vydanie hry? Lebo tlačili skôr na to, aby si hráči kupovali Origin Access Premium namiesto toho, aby si kupovali priamo hru. Vydanie potom rozdelili na tých, ktorí majú predplatné Origin Access, na tých ktorí majú Deluxe edíciu cez shop Origin a potom na tých, ktorí si kúpili štandardnú krabickovku. Celé vydanie hry sa tak natiahlo na desať dní a my poriadne nevieme, kedy vôbec hra vyšla. Marketing sa má robiť tak, aby sa hráčom vryl do pamäte jeden dátum a práve vtedy sa malo tlačiť na predaje.

Bethesda posrala všetko, čo sa posrať dalo

Spustiť Fallout 76 BETA dva týždne pred vydaním a tvrdiť, že do vydania niečo opravia je smiešne. Fallout 76 dopadol po technickej stránke absolútne katastrofálne. Čo keby len hra, však už aj Bethesda Launcher bol zabugovaný. Patch, ktorý bol väčší ako samotná hra, hru ešte viac rozbil. Toto všetko viedlo k takej vlne kritiky, ktorú Bethesda nikdy od fungovania nezažila. Užívateľské hodnotenia na Metacritic? 2,5/10! A keď jeden týpek chcel hru vrátiť, v obchode mu povedali, že peniaze sa tam nevracajú. Za to im rozbil výklad. Fallout 76 nedopadol dobre ani v našej recenzii, na ktorú sa obetoval Jakub.

To by nebolo nič, ale Bethesda nahnevala fanúšikov aj po vydaní. Moderi zistili, že Fallout 76 je vlastne zlepenec starších hier, obsahuje celé útržky kódu z Fallout 4 a dokonca aj zo 7 rokov starej hry Skyrim. To je len dôkazom toho, ako lenivo bol Fallout 76 spravený.

Vrchol drzosti v marketingovom oddelení Bethesdy bol odfajč jedného zo zákazníkov, ktorý si kúpil zberateľskú edíciu za 200 dolárov. V tejto zberateľke sa mala nachádzať plátená taška s logom hry, namiesto nej tam výrobca dal pokrčenú plastovú náhradu. Vyzerá to asi nejak takto.

Prečo vrchol drzosti? Zákazníkovi totiž odpovedali touto vetou: “Neplánujeme s tým robiť nič.” Neskôr Bethesda sľúbila každému so zberateľskou edíciou náhradu v podobe 500 kreditov do in-game shopu Fallout 76. Za tých 500 Atómov si môžete v hre kúpiť akurát tak dvere, alebo kvetinu. Za skutočný problém v skutočnej edícii hry za skutočné peniaze, dávajú ako odškodné len virtuálne peniaze za ktoré si kúpite len virtuálne veci a aj to len v zabugovanej hre. A ešte jedna perlička, Bethesda v týchto dňoch posiela ZADARMO kvalitné plátené ruksaky influencerom a Yotuberom. Hlavne že na tašky ľuďom čo zaplatili 200 dolárov už neostalo. Vraj nemali materiál a bolo to drahé na výrobu. No výsmech.

Fallout 76 – Recenze

Sledujte ma:

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu od roku 2010, vášnivý hráč od roku ´99 a zanietený fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza, ktorý nepohrdne zberateľským predmetom
Sledujte ma:
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napíš komentár

Musíš byť prihlásený pre napísanie komentára.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

How to whitelist website on AdBlocker?

  • 1 Click on the AdBlock Plus icon on the top right corner of your browser
  • 2 Click on "Enabled on this site" from the AdBlock Plus option
  • 3 Refresh the page and start browsing the site