Už to začalo, Valve prepúšťa prvých ľudí

Úpadok Steamu a odchod veľkých publisherov sa odrazil v personálnom obsadení Valve.

Na Steame prestali svoje hry vydávať veľkí publisheri najmä počas posledného roka. Marža 30% pre Valve z každej predanej hry sa prestala páčiť najväčším hráčom, ktorí na Steam ročne prinášali obrovské peniaze, kvôli každoročným veľkým titulom. Z Valve odišli Electronic Arts, Activision, Bethesda, Ubisoft a postupne začína aj Deep Silver. My sme vypočítali, o koľko peňazí mohol Steam prísť, napríklad kvôli odchodu Call of Duty a Fallout.

Sú to desiatky, až stovky miliónov dolárov, ktoré Valve generovali peniaze posledné desaťročie. Tomu je ale koniec a behom pol roka sa to odrazilo už aj na personálnom obsadení vo Valve. Štúdio potvrdilo, že v mesiaci Február 2019 prepustili 13 full time zamestnancov z rôznych oddelení a niekoľko ďalších zamestnancov na kontrakt. Presné číslo prepustených zamestnancov tak nepoznáme. Spoločnosť na trinástich zamestnancoch ročne ušetrí 1,5 milióna dolárov.

Najviac z nich pochádzalo z dívízie, ktorá vyvíjala VR tituly, respektíve hardvér. GabeN ale potvrdil, že to nie je koniec vývoja VR titulov. Paradoxom je, že Valve vydalo len jedinú VR hru, na ďalších troch mali prebiehať práce a tie pravdepodobne boli pozastavené.

Valve je známe tým, že v štúdiu vznikajú rôzne malé “startupy” respektíve návrhy hier, ktoré nikdy neuzrú svetlo sveta. Vývojári vo Valve v podstate len experimentujú a raz za čas vznikne niečo, čo bude nakoniec schválené ako ďalší titul.

Poslednou takou hrou z dielní Valve bola kartová hra Artifact, ktorá pohorela v hodnoteniach recenzií, aj medzi hráčmi. Síce hra vyšla len pred pár mesiacmi, hrá ju aktívne len niekoľko stoviek ľudí.

Sledujte ma:

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza
Sledujte ma:

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

How to whitelist website on AdBlocker?

  • 1 Click on the AdBlock Plus icon on the top right corner of your browser
  • 2 Click on "Enabled on this site" from the AdBlock Plus option
  • 3 Refresh the page and start browsing the site