PS Plus Apríl 2021

Vydanie hry v PS Plus zdevastovalo naše predaje, tvrdí autor Oddworld: Soulstorm

14 apríla, 2022 Lukáš Kanik

Milióny ľudí si hru stiahlo zdarma.

O svojich dojmoch zo služby PlayStation Plus sa pre podcast Xbox Expansion Pass rozhovoril autor hry Oddworld: Soulstorm, Lorne Lanning. Ide však o pohľad vývojára, ktorý svoje rozhodnutie – predať hru do služby – ľutuje.

Lanning totiž verí, že hra by predala viac kusov, keby nebola súčasťou PS Plus, pretože už v PS Plus sa stala extrémne populárnou. Tento obchod so Sony však podpísal najmä pre to, aby projekt mohli vôbec dokončiť. Dostali totiž peniaze na ruku.

Štúdio sa totiž na prelome rokov 2020 a 2021 trpelo nedostatkom vývojárov, dlhmi a technickými problémami. Predpokladali, že ich hra predá 50 až 100 tisíc kusov na PlayStatione. Jedným z faktorov bol malý počet PS5 na trhu. A tak prišlo Sony s ponukou, ktorú Lanning neodmietol, hru predali do služby PS Plus za viac peňazí, ako odhadovali, že zarobia predajom.

Hra Oddworld: Soulstorm nakoniec vyšla v PS Plus v Apríli 2021 a stala sa veľkým hitom. Bola to najviac sťahovaná PS Plus hra mesiaca a „zdarma“ si ju stiahlo takmer 4 milióny ľudí. Podľa Lanninga to bola devastujúca informácia, pretože zjavná popularita hry mohla štúdiu vyniesť viac peňazí, ako im ponúklo Sony.

PS Plus vystrelilo niekoľko hier na vrchol popularity

Aj napriek tomu, že možno pri hre Oddworld: Soulstorm nešlo o najlepší obchod, mnoho vývojárov tvrdí opak. Dôkazom je popularita hier Fall Guys a Rocket League, ktoré svoju kariéru spustili v PS Plus a stali sa najhrávanejšími titulmi. Napríklad Fall Guys vyšiel v PS Plus, ale vďaka jej popularite si hru kúpilo na Steame ďalších 7 miliónov kusov za prvé tri týždne.

Rovnako si vývojári pochvaľujú aj Game Pass, keď do služby príde staršia hra, jej predaje a popularita sa zvýšia aj na iných platformách.

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.