Windows 11 Info

Windows 11: Microsoft odhalil nový OS, tu je všetko čo vieme

24 júna, 2021 Lukáš Kanik

Ak ste hráčom, Windows 11 je pre vás.

Microsoft dnes odhalil Windows 11 – nový operačný systém pre počítače aj notebooky pre ďalšiu dekádu. Windows 10 bol vydaný v roku 2015 a spoločnosť už oznámila, že jeho podporu ukončí v roku 2025. Nahradiť by ho mal Windows 11, ktorý je plný noviniek najmä pre hráčov.

Poďme sa pozrieť na základné informácie o Windows 11 a na novinky, ktoré tento systém prinesie.

Štart v strede obrazovky

Windows 11 uvedie Štart menu v strede obrazovky. Hlavné ikony tak nebudú zoradené na ľavú stranu, ale budú v strede. Spolu s tým tento systém prinesie nové témy ale aj systém ukladania okien. Tento štart bol pôvodne plánovaný v projekte Windows 10X, môžete si ho kedykoľvek presunúť na ľavú stranu.

Windows 11 Star Menu Center

Okná budú mať zaoblené okraje podobne, ako aplikácie na Androide a iOS, nebude chýbať ani svetlý a tmavý režim. Oknám môžete nastaviť, kde sa majú primárne otvárať, využijete to najmä v prípade viacerých monitorov.

Menšie aktualizácie, integrácia aplikácií

Microsoft sľubuje, že aktualizácie tohto systému budú o 40% menšie, ako u predchodcu. Budú sa inštalovať na pozadí, takže vás nebudú otravovať vyskakovacie okná.

Microsoft Teams budú integrovanou súčasťou Windows 11 pre spotrebiteľov, aj podnikateľov, je to taká náhrada Skype. Teams nájdete na spodnej lište spolu s Edge a ďalšími odkazmi. Edge v novom systéme dokáže zobraziť otvorené karty aj pod sebou.

Widgety budú mať v novom systéme samostatný panel. Veľký dôraz bude kladený aj na gestá dotykových obrazoviek a personalizovaný feed pre vás bude vyhodnocovať AI. Microsoft zapracoval aj lepšie rozpoznávanie písania perom a podporuje perá s haptickou odozvou.

Novinky pre hráčov – integrovaná aplikácia Xbox s Cloudom aj HDR

Windows 11 bude obsahovať aplikáciu Xbox s integrovaným Xbox Game Pass. Aplikácia podporuje aj xCloud takže môžete hry do počítačov s týmto systémom priamo streamovať. Aplikácia obsahuje už dnes stovky hier – pripravených na hranie.

Xbox Game Pass Windows 11

Nový systém podporuje Auto HDR, niečo, čo sa Windows 10 nepodarilo vyladiť. Auto HDR prišlo s konzolami Xbox Series X a S. Skvelou správou je podpora DirectStorage. Ide o technológiu extrémne rýchleho prenosu dát z NVMe diskov Xbox Series konzol a tak sa aj PC hráči dočkajú extrémne rýchlych loadingov, ako na konzolách.

Kompletne prekopaný bol aj Microsoft Store. Obsahuje záložku Zábava, kde nájdete množstvo najznámejších streamovacích služieb na jednom mieste. Microsoft oznámil, že na Store povolí akúkoľvek aplikáciu – systém úplne otvorí. Vývojári tam môžu dokonca umiestniť aj vlastné platobné aplikácie a Microsoft si nezoberie žiadny podiel na zisku.

Android aplikácie fungujú na Windows 11

Ďalšou mega super správou je, že všetky Android aplikácie budú natívne fungovať na Windows 11. Táto možnosť je priamo integrovaná do Štart menu na paneli úloh. Prezentovali napríklad používanie appky TikTok alebo Instagram na Windows 11.

TikTok Windows 11 Android Apps

Windows 11 bude zadarmo na stiahnutie pre majiteľov Windows 10

Ak máte Windows 10, automaticky dostávate nárok na stiahnutie Windows 11 zadarmo. Stačí, aj splníte základné HW požiadavky, ktorými sú 64-bitový procesor, 4GB Ramky a 64GB pamäte na disku.

Windows 11 si môžete stiahnuť zdarma cez Windows Update keď bude dostupný.

Neuveriteľné, toto všetko dostanete v Xbox Game Pass za 1 euro

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Lukáš Kanik
Sledujte ma: