Posledná epizóda

CH Podcast #GamesCom Špeciál - Prvý deň, Opening Night Live

23. August 2023

V dnešnej epizóde nahrávanej v bojových podmienkach hotelovej izby vám Lukáš a Marek porozprávajú o tom, ako vyzerá developerská konferencia či rozostavané výstavisko v Kolíne.

A taktiež preberú to najzaujímavejšie z Opening Night Live, ktoré bolo doslova prepchaté skvelými hrami.

Wo Long Fallen Dynasty Recenzia

Wo Long: Fallen Dynasty - Recenzia

Souls hra s dušou čínskeho kung-fu bojovníka

Profilový obrázok autora článku - Veronika Ďureková Veronika Ďureková

Ďalší rok, ďalšia AAA sekačka pre hráčov obľubujúcich výzvy! Od borcov z dielne Team Ninja som po úspechu s Nioh sériou nič iné ako kvalitu neočakávala. Dobrých hier čoraz populárnejšieho subžánru SOULSLIKE je stále ako šafranu. Dá sa však Wo Long: Fallen Dynasty skutočne zaradiť do tejto ohrozenej skupiny?

Titulný obrázok Youtube videa

Čína, neskorá dynastia HAN, chaotické obdobie Troch Kráľovstiev. V rozpoltenej dynastii sa bezmenný vojak vymaní z tieňu radových bojovníkov, aby si zaslúžil miesto po boku tých najlepších z najlepších.

Akcia na úkor dobrého storytellingu

V prvom rade musím pochváliť autentický zážitok z hrania. Atmosféra, cutscény, combat a aj celý RPG systém je svojský. Nemala som pocit, že by Wo Long niekoho napodobňoval, nebodaj sa priživoval na sláve iných hier.  So záujmom sledovať príbeh ale pre mňa predstavovalo väčšiu výzvu než samotné bossfighty.  Po určitom čase som na dianie v hre rezignovala a sústredila sa na to kde a s kým som.

Posadnutí vojaci, tajomný elixítr či samotné historické zasadenie má na papieri veľký potenciál. Bohužiaľ, cutscény samotné dbali skôr na vykreslenie epických momentov, než na naráciu. Celá ťarcha vykreslenia príbehu tak ostáva skôr na siahodlhých textoch načítacej obrazovky.  

Na druhej strane, lokality a celkový svet Fallen Dynasty na mňa zapôsobil skvelým dojmom. Žiaden grafický benchmark nečakajte, práve naopak. V roku 2023 sa nebojím použiť slovné spojenie „zastaraný vizuál“. Reputáciu si ale Wo Long napráva rozmanitosťou.

S Wo Long precestujete kus pekného sveta

Z vyprahlej púšte rovno medzi vratké skaly. Z démonmi zahlteného chrámu zas priamo do zakvitnutého bambusového lesa. Wo Long vás nikde nezdrží pridlho. Hra vám vďaka tomu príjemne odsýpa. Vo finále takáto zmena a rozmanitosť padne častokrát lepšie ako detailné textúry.

Dôraz na variabilitu a pestrosť kládli vývojári aj pri hrateľnosti. Tak ako každý tutoriál RPG hier, aj ja by som vás teraz mohla zahltiť siahodlhou teóriou súbojového systému. V praxi sa ale vo Wo Long všetko sústreďuje okolo piatich afinít – drevo, oheň, voda, kov a zem. Pri investovaní Qi (ekvivalent duší nepriateľov alebo XP) platí „dvakrát meraj, raz strihaj“.

Afinita dreva napríklad vo všeobecnosti zastupuje zdravie vášho charakteru. Zároveň ale ukrýva drobný strom schopností zameraný na efektivitu zdravia a určitý elementárny útok (v tomto prípade blesky). Takýto charakteristický strom schopností stojí za každou afinitou. To do akej miery sa vám odomykajú skilly zo stromu závisí od toho koľko Qi investujete do danej afinity.

Dobrý RPG bojový systém, ešte lepší pocit zo svižnej hrateľnosti!

O afinitách, ich reakciách medzi sebou či detailnom využití by sa dalo rečniť ešte veľmi dlho. Dôležitejší je ale bezprostredný pocit z boja. Trvalo mi dlhšie kým som po posledných soulslike hrách dostala do ruky svižné, hravé ovládanie Wo Long. Vopred vás varujem, že personalizovaný build postavy nie je silná stránka hry.  Schopnosťami z afinít veľa vody nenamútite. Dôležitá je technika boja.

A tu podľa môjho názoru Wo Long odvádza skvelú prácu. Namiesto uhýbania núti hra k taktike odrážania útokov spolu s agresívnym prístupom. Stamina, alebo v tomto prípade SPIRIT GAUGE, nepredstavuje iba jednoduchý ukazovateľ výdrže. Na pasivitu a prehnanú defenzívnosť radšej zabudnite. Nepremyslené útoky zas hra nekompromisne trestá obrazovkou s nápisom „crushing defeat“.

Správne hospodárenie s výdržou, balansovanie medzi príjmom a výdajom spiritov je pri bossfightoch kľúčové.  Najmä ak solídne zbrane, za ktoré by ste sa pred nepriateľmi nemuseli hanbiť, nachádzate iba sporadicky. Vykúpením zo záplavy priemerných mečov od radových bojovníkov je až neskoršia možnosť upgradu. A keď už spomíname nepriateľov, netreba zabudnúť vyzdvihnúť ich...hlúposť.

Radoví nepriatelia prakticky iba čakajú na zabitie

Výnimočnú taktickú inteligenciu protivníkov pri podobných hrách snáď nikto neočakáva. Ignorácia a hlúposť nepriateľov je však aj na poli hack n slash RPG dosť zarážajúca. Ak tvrdím, že si vojaci „nevidia ďalej od nosa“, vôbec nepreháňam. Často sa mi stávalo, že nepriatelia úplne ignorovali súboj vzdialený pár metrov, až pokiaľ sme do nich nevrazili.

Nebudem ale prehnane prísna. Svoju úlohu – poskytnúť dostatok Qi na level up – zvládajú dobre. Veď napokon, moje pohŕdanie nepriateľmi zmizlo v momente vkročenia do bossfight arény. Ako zvyčajne, bossovia si kradnú všetko svetlo reflektorov pre seba. Rozmanití, vizuálne nápadití a v neposlednom rade smrteľne nebezpeční. Celá lokalita ako aj bojová príprava vrcholí vždy pred bránami arény. 

Umrieť 20 krát pod rukou jedného nepriateľa vo Wo Long nebýva zvykom

Wo Long bossovia sú o poznanie miernejší než väčšina ich bratrancov z iných souls hier. Ich „tanečné kroky“ prekuknete do pár minút, potom už stačí len správne vykryť kritické útoky, zasadiť pár smrteľných úderov a váš monitor sa rozžiari nápisom „glorious victory“.  Osobne mi frustrácia z neustáleho opakovania toho istého súboja vôbec nechýbala.

Slová chvály si ale nezaslúži iba hrateľnosť. Vývojári odviedli dobrú prácu aj pri celkovej tvorbe leveldizajnu. Ako som spomínala, mapám nechýba rozmanitosť. Lokality sú členité, miestami až bludiskové, vždy však s prehľadným pathfindingom.

Do každej oblasti vchádza hráč s vynulovaným rankom (morale rank). Čo iba prehlbuje motiváciu prebojovať sa až na úroveň miestneho bossa. Zároveň vám v každej oblasti podávajú pomocnú ruku iní NPC spoločníci. Ich apetít po boji vrcholí počas epických cutscén. V bossfighte ich najčastejšie vídavať na štyroch, lapajúc po dychu a prosiac o pomoc.

Požiadať o pomoc nie je žiadna hanba

Napriek tomu mi ale srdce nedovolí označiť ich za úplne zbytočných. Na bojovom poli s viacerými nepriateľmi mi odvedením pozornosti zachránili život nespočetne veľakrát. Samozrejme Wo Long nezabudol ani na trend posledných rokov, takže si okrem AI pomocníka môžete zavolať aj reálneho hráča. Za takéto rozhodnutie sa nemusíte vôbec hanbiť, práve naopak. Schopnosti afinít, hrateľnosť a aj bossfighty vo veľkej miere prihliadajú na co-op hranie.

Vrelé odporúčania či naopak odhováranie od kúpy si tento raz nechávam pre seba. Wo Long: Fallen Dynasty možno nie je ultimátnym 10/10 herným zážitkom. Do obľúbeného žánru so skalnou základňou fanúšikov ale priniesol čerstvý závan agresivity, akčnosti a ľahšej dostupnosti. To ako sa k tejto zmene postavíte nechávam na vás.

Wo Long: Fallen Dynasty

 

Hrateľnosť - 9/10

 

Vizuál - 7.5/10

 

Príbeh - 7.5/10

8/10

Verdikt

Wo Long: Fallen Dynasty kombinuje zábavnú, svižnú hrateľnosť s prepracovaným RPG systémom souls hier. Rozmanitý svet a hravý leveldizajn iba podčiarkujú komplexný herný zážitok. 

Oficiálna stránka Kúpiť

Recenzovaná verzia: PlayStation 5

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Veronika Ďureková

Veronika Ďureková Hviezda

Platformy: PlayStation, Nintendo
Fanúšička akčných FPS a RPG

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Súvisiace články