Woven Game Screenshot

Woven – Recenzia

17 novembra, 2019 Alexandra Jalšovská

Pestrofarebná adventúra o plyšovom sloníkovi, a robotickej svetluške, ktorá túži dostať sa na mesiac.

Jej špeciálna schopnosť? Dokáže zmeniť sloníka menom Stuffy v hocijaké iné zviera, stačí iba návod, niť a ihla. Svojím ovládaním Woven pripomína mobilnú hru ktorá sa nedopatrením dostala na počítač, vzhľadom by si mohla podať ruky s Spore z 2008, dokonca aj v gameplay sú si podobné. Woven sa predstavuje ako adventúra s prvkami puzzle, no tie tam budete hľadať márne.

Viac času strávite dumaním nad rýmami rozprávača, ten toho za celú hru narozpráva veľa – ale pomoci sa od neho nedočkáte. Hra pred vás predkladá jednoduchý príbeh o sloníkovi menom Stuffy ktorý hľadá svojich kamarátov, a svetluške Glitch ktorá sa snaží spomenúť, odkiaľ je.

Stuffy má rôznu škálu schopností, odvíjajúce sa od toho, z akých častí zvierat je momentálne postavený. Môže byť slono-mačka, plameniako-nosorožec, kozo-prasa a rôzne iné kombinácie. Každá jeho časť má tri sloty, do ktorých sa vkladá farba – materiál – alebo vzor, ktorým mení svoj vzhľad.

Riešenie “puzzle” v Woven sa v drvivej väčšine prípadov zakladá na tom aby mal hráč v správnu chvíľu, správnu končatinu. To by ale bolo moc ľahké, tak na vrch toho musí byť Stuffy ešte v správnej farbe, mať správnu hlavu alebo dokonca všetky tri veci naraz.

Woven a jeho rozprávač vám ale tieto veci nepovedia – nie priamo. Dostanete jeden rým, dva ak budete mať šťastie, a tým rady končia. Môžete potom skúšať z prava, z ľava, dookola až kým náhodou neprídete na to, čo po vás vlastne chcú. Po každom nesprávnom pokuse musíte ísť naspäť k šiciemu stroju a kombinovať ďalej. 

Netreba hovoriť, že aj dospelého to omrzí po piatich pokusoch, keď vám rozprávač dramatickým tónom oznámi, že sa máte vrátiť späť k šiciemu stroju. A čo potom po desiatich? Keby vás časom aspoň pochválil za snahu, možno by to aj fungovalo. Je ale ťažké mať dobrý pocit z skvelého výkonu keď na vás hovorí niekto po celú dobu pasívne-agresívnym tónom. V hre sa nachádza druhý typ puzzle, v ktorom hráč používa jednu schopnosť dookola, aby usporiadal predmety do správneho uhlu, alebo výšky. Dupanie na panely, alebo otáčanie podlahy by bolo omnoho príjemnejšie, keby to bolo vo forme minihry.

Woven sa rozhodol ísť cestou “všetky puzzle sú pevne zabudované v rámci herného sveta”, takže všetky individuálne časti vyžadujú aby ste k nim prišli, stlačili schopnosť, počkali kým ju Stuffy dokončí a potom chvílu počkali, aby ste videli čo ste vlastne zmenili.

Podľa výzoru, je Woven hra plná farebných postavičiek, krásne vyšívaných stromov, kríkov a zvieratiek, vhodná pre malých i veľkých. Vo farebnosti hlavne v prvých leveloch Woven prekračuje všetky medze, a budete sa cítiť ako na diskotéke z 80 rokov. Našťastie, v ďalšej lokalite sa hra utlmí v miernejších farbách šedej a béžovej.

Ovládanie je jedným slovom katastrofálne, druhým tragikomické a tretím mätúce. Woven nemá štandartné ovládanie aké by ste od adventúry očakávali – na klávesnicu môžete zabudnúť úplne, máte myš. A tou ovládate všetko. Stuffyho a Glitcha ovládate zároveň, Stuffy príde tam, kde kliknete, a Glitch ho nasleduje. Navrch toho, Glitch sleduje váš kurzor a jeho pozíciu a “svieti vám na cestu”. Tieto svetelné paprsky vám budú znepríjemňovať život – pretože vám bude svietiť vo dne aj v noci. 

Klikáte veľa, a každé kliknutie k sebe má ‘pripnutý’ zvuk ktorý sa nedá vypnúť inak, než tým že stlmíte všetky zvukové efekty. Ak vás po pol hodine nezastihne bolesť hlavy z kombinácie pestrých farieb a tejto hudobnej vsuvky, tak už z ničoho.  

Herné modely robia všetko okrem spolupráce s týmto modelom ovládania, a v dobe kedy sme hru recenzovali v nej bolo veľké množstvo vizuálnych chýb – chudák Stuffy často dostal triašku, vykĺbil si končatiny, jeho hlava sa zmenila v hulla tanečnicu na pružinke a iné. 

Woven je prázdny, okrem stromov, občasnej kroviny a pobehujúcich ovečiek toho veľa nenájdete. Svojím dizajnom je príliš chladný, príliš dokonalý. Nepriatelia ktorí majú byť kovoví vyzerajú plastovo a vôbec nie sú desiví – ani trošku. 

Hra Woven vychádza 15.11.2019 na Steame, PS4, Xbox One a Nintendo Switch. 
Woven 16,99€
  • 4/10
    Príbeh - 4/10
  • 3/10
    Technické spracovanie - 3/10
  • 4/10
    Grafika - 4/10
3.7/10

Verdikt

Sloníci z plyšu sú rozkošní, ale tomuto by ste sa mali radšej vyhnúť. Woven je hra ktorá by sa omnoho lepšie tolerovala na mobilnom zariadení než na konzole či PC.

Sending
User Review
0 (0 votes)