Playstation 5 and Xbox Series X

Xbox Series X načíta existujúce hry rýchlejšie, ako PS5

6 novembra, 2020 Lukáš Kanik

Spätná kompatibilita je silným ťahákom konzoly Microsoftu.

Dnes padlo embargo aj na recenzie konzoly PlayStation 5 a tak si už vieme spraviť obraz o oboch next-gen konzolách, ktoré prídu na trh o pár dní. Aspektov porovnania je hneď niekoľko, no jedným z tých objektívnych, je rýchlosť načítania hier.

Server Gamespot porovnal rýchlosť načítania existujúcich hier na konzolách Xbox Series X a PlayStation 5. Papierovo, PS5 má rýchlejší SSD disk, avšak Xbox Series X má jedinečnú Xbox Velocity architektúru. Tá dovoľuje načítať prvky hry z SSD disku priamo do grafickej pamäte bez toho, aby sa museli asety načítať najskôr do RAM a procesora, spracovať a následne poslať do grafickej pamäte.

Vďaka tomu, viac menej všetky spätne kompatibilné hry sa na Xbox Series X načítajú rýchlejšie, ako na PS5.

Xboxu pomohol aj fakt, že úplne všetky staršie hry z Xboxu, na Series X dokážu využiť nový hardvér. Všetky majú plynulejší gameplay, niektoré majú 4K rozlíšenie a všetky ťažia z SSD disku. A to bez zásahu vývojárov. Naopak, hardvér PS5 dokážu využiť len niektoré spätne kompatibilné hry na PlayStatione.

Porovnanie časov načítania:

Red Dead Redemption 2
– XSX: 1m4s
– PS5: 1m5s

Final Fantasy XV
– XSX: 48s
– PS5: 1m10s

Destiny 2
– XSX: 42s
– PS5: 57s

Monster Hunter World
– XSX: 35s
– PS5: 51s

Batman: Arkham Knight
– XSX: 58s
– PS5: 1m7s

V priemere sa spätne kompatibilné hry na Xbox Series X načítajú o 20% rýchlejšie, ako na PlayStation 5.

Ešte môžeme doplniť informáciu, že XSX sa z úplného vypnutia zapne za 25 sekúnd a PS5 sa zapne za 24 sekúnd. Nový Xbox sa z režimu spánku zapne za 4 sekundy a PS5 sa zo spánku zapne za 14 sekúnd.

Kúpiť PlayStation 5 alebo Xbox Series X? Pomôžeme vám pri výbere

Sledujte ma: