Koronavírus a videohry

Z Koronavírusu môžu ťažiť herné spoločnosti, prečo ich akcie klesajú tiež?

23 marca, 2020 Lukáš Kanik

Množstvo ľudí je doma, koronavírus môže pomôcť predajom hier.

Koronavírus najbližšie mesiace ochromí svetovú ekonomiku. Podniky sú zatvorené, autá sa nepredávajú, lietadlá nelietajú, cestovky budú pravdepodobne krachovať. Všetky firmy, ktoré tvoria tovary, budú zasiahnuté touto svetovou epidémiou. Navrch majú len spoločnosti, ktoré sa pohybujú v online priestore. No padajú akcie aj softvérových spoločností.

Kvôli koronavírusu je v karanténe už miliarda ľudí. Najviac v Číne, čo sa odrazilo na novom rekorde aktívnych užívateľov na Steame. Naraz ich tam bolo viac ako 20 miliónov. Číňania tak poctivo sedia doma na riti a hrajú popritom videohry, čo rapídne dvíha aj predaje.

Dokonca aj taký Activision sa môže tešiť. Hoci v Amerike ešte nie je veľká karanténa, postupne sa to začína aj tam. Call of Duty: Warzone tak zaznamenal za dva týždne viac ako 30 miliónov užívateľov, rekordné číslo. Pri hráčoch platí, že čím viac ich je doma, tým viac hrajú hry a čím viac hrajú hry, tým viac utrácajú na mikrotransakcie.

Digitálne tituly budú ťažiť z karantény

Call of Duty: Warzone tak bude mať pravdepodobne rekordné tržby v mikrotransakciách. Podobne na tom bude aj Fortnite, CS:GO, PUBG a množstvo iných online hier. To sa dozvieme už o pár týždňov, kedy herné spoločnosti zverejnia svoje štvrťročné hospodárske výsledky. Rozhodne môžeme ale povedať, že hry sa budú predávať oveľa, oveľa viac, ako napríklad pred rokom.

Aj napriek zvýšeným tržbám za hry, ich akcie padajú. Za prvé je to kvôli celkovému vývoju ekonomiky, hospodárstva daných krajín. Za druhé sú to negatívne vyhliadky do budúcnosti.

Koronavirus a hry

Výstava GDC 2020 bola kvôli vírusu zrušená

Herné spoločnosti, ale aj výrobcovia konzol majú pre akcionárov pripravené vyhliadky na nasledujúce obdobia. Sú v nich zahrnuté pripravované hry, pripravované konzoly, vydania, DLC balíčky, aj oznámenia noviniek na výstavách. Akcionárov teší, že vývojár oznámi „máme na jeseň prichystané tri nové AAA tituly.“ V preklade, pred Vianocami nám na účet príde obrovská hromada peňazí.

Kvôli koronavírusu možno budú meškať hry, ale aj PS5 a Xbox Series X

Štúdiá a akcionári sa boja toho, že hry sa nestihnú dokončiť. Väčšinou na hre robí jedno, dve štúdiá. Ak budú musieť byť na dva či tri mesiace zatvorené, hry nebude mať kto vyvíjať. Podobne to platí o konzolách, existuje možnosť, že diely nebudú dodané načas a na predvianočnú sezónu nebude vyrobených dostatok kusov.

Zmeškať predvianočnú sezónu znamená premárniť šancu. Kopec ľudí si konzolu kupuje na Vianoce, málo kto si ju kúpi vo Februári – radšej počká do ďalšej jesene, kedy vyjde znova kopec AAA hier.

Takže koronavírus môže mať na herný priemysel dva dopady. Počas karantény sa rozhodne zvýšia predaje hier a mikrotransakcií. No zároveň rastú obavy pre dokončenie ďalších hier, vydanie konzol a finančnú budúcnosť mnohých štúdií.

Každopádne, herný priemysel z tejto krízy vyjde oveľa lepšie, ako výrobný priemysel a aby sme ho podporili, seďme doma a hrajme videohry.

Detailnejšie o tejto téme si môžete prečítať v tomto Face2Face článku: Koronavírus má na herný priemysel veľké dopady.

Sledujte ma: