Google Stadia

Za zavretie interných štúdií Google Stadia môže z časti aj Microsoft

17 februára, 2021 Marek Jaroš

Manažment Google Stadia klamal svojim zamestnancom.

Na známej stránke Kotaku sa objavila zaujímavá reportáž, ktorá objasňuje posledné dni fungovania interných herných štúdií. Ukazuje sa, že manažment svojim zamestnancom vedome klamal o ich budúcnosti, hoci už v tom momente vedel, že ich idú prepustiť.

Na začiatku bol klamlivý mail

27. Januára napísal generálny manažér Google Stadia, Phil Harrison, svojim zamestnancom mail, v ktorom okrem iného píše: “[Stadia Games and Entertainment] urobila veľký pokrok v budovaní rozmanitého a talentovaného tímu a v zostavení silného line-upu exkluzívnych hier pre Stadia […] Čoskoro potvrdíme investičné krytie pre SG&E a následne budeme informovať o stratégií a cieľoch pre rok 2021.” Ako sa neskôr ukázalo, nič z toho nebola pravda a Harrison to vedel.

O 5 dní neskôr Harrison vo svojom blogu šokoval celý svet, keď ohlásil, že Google Stadia ruší svoje interné štúdia a zameria sa na budovanie Stadie ako platformy/obchodu. Bol to šok aj pre jeho vlastných zamestnancov, ktorí sa to mali dozvedieť len pár chvíľ predtým, ako bol blog zverejnený.

4. Februára mal mať Harrison so svojimi zamestnancami telefonát, kde sa ho zamestnanci pýtali (zrejme nie celkom príjemné) otázky. Na pretras mal dôjsť aj jeho týždne starý mail, kde o zatvorení štúdií nepadlo ani slovo. Harrison vyjadril poľutovanie nad jeho zavádzajúcimi tvrdeniami. Na otázku, čo sa za ten týždeň zmenilo, povedal, že nič. Manažment už vtedy vedel, že interné štúdia sa zatvoria.

Zamestnanci nechceli počuť nič iné, len pravdu

Z výpovedí v reportáži je cítiť sklamanie zo strany zamestnancov. Viac ako strata práce ich však nahnevalo konanie zo strany manažmentu. Ak už nič iné, majú pocit, že vedenie k nim malo byť aspoň férové a konať na rovinu: “Myslím si, že ľudia chceli počuť len pravdu o tom, čo sa skutočne stalo, “ hovorí jeden zo zdrojov. Dodáva: “Chcú len vysvetlenie od vedenia. Ak otvoríte štúdio a zamestnáte stovku zamestnancov, nerobíte to preto, aby ste ho po roku zavreli, no nie? Za taký čas sa hra urobiť nedá […] Ubezpečovali nás, že je to práca na niekoľko rokov. A teraz nič z toho.”

Harrison počas svojej Q&A session naznačil, že za rozhodnutím manažmentu môže byť aj fakt, že Microsoft odkúpil Bethesdu. Čo presne tým myslel nie je známe. Každopádne, ako Microsoft, tak aj Google je spoločnosť so ziskami pohybujúcimi sa na úrovni desiatok miliárd ročne. Každopádne, na nejaké zbesilé nakupovanie štúdií Googlom by sme mali zabudnúť. Firma chce z Google Stadia spraviť plnohodnotnú platformu/obchod, kde bude ponúkať hry tretích strán.

Otázne však je, prečo by ste v takom prípade na Stadiu mali zamieriť. O pár mesiacov spustí streamovanie hier aj Microsoft a v jeho Xbox Games Passe dostanete za obdobnú sumu ešte širšiu ponuku third-party hier a navyše aj exkluzívne hry, ktoré nikde inde nenájdete.

Google Stadia ruší časť biznisu, nebude robiť hry

Marek Jaroš