Back 4 Blood Beta Dojmy

Zahrali sme si betu Back 4 Blood, vyzerá to super

10 augusta, 2021 Lukáš Kanik

Pocity nostalgie Left 4 Dead sú nepopierateľné. Ako sa to hrá?

Aj napriek extrémnej popularite hier Left 4 Dead z roku 2008 a Left 4 Dead 2 z roku 2009, Valve sa v tejto značke rozhodlo nepokračovať. Pretože takmer úplne prestali robiť hry. Dieru na trhu vyplnilo mnoho iných kooperatívnych strieľačiek a objavili sa aj zombie kooperácie, napríklad taký World War Z.

Po odohraní bety v Back 4 Blood však môžem prehlásiť, že Left 4 Dead je proste klasika a ku klasike sa za tie roky nepriblížila ani jedna hra. Dokázal to až Back 4 Blood ktorý prichádza od rovnakých vývojárov, ktorí pred rokmi stvorili práve Left 4 Dead.

Podobnosť s klasikou nie je náhodná, túto hru by sme pokojne mohli označiť za Left 4 Dead 3. Škoda, že na to nemajú právo, keďže značku vlastní Valve. Nájdeme tu postavy s množstvom dialógov, veľmi podobné herné mechaniky ako zvýraznenie spoluhráčov, na vlas rovnaký gameplay, striedanie levelov aj režim Versus, v ktorom si môžete zahrať za nakazených.

Beta ponúkla dostatok obsahu a ochutnávku kartového systému

Uplynulá beta, do ktorej ste sa mohli dostať predobjednávkou hry, priniesla dosť obsahu na vyskúšanie pred vydaním. K dispozícii bolo päť hrateľných postáv (Cleaners), dve mapy pre PvP režim Swarm, dve mapy pre kooperatívnu kampaň aj hub plný NPC postáv, Fort Hope.

Fort Hope bohužiaľ neponúka nič iné, čo by ste nenašli v menu hry a ide skôr len o kulisu, doplnok medzi misiami. Dúfam, že v plnej hre vývpojári sprístupnia aj dialógy s NPC postavami, či možnosť expanzie tejto pevnosti. Nájdete tu ale strelnicu a tak si môžete vyskúšať všetky zbrane v hre.

Novinkou a zároveň najväčším rozdielom oproti Left 4 Dead je kartový systém. Mimo hry si môžete pripraviť balíček až 15tich kariet, z ktorých si potom budete môcť niektoré aktivovať priamo v hre. Nové karty získate nie len levelovaním postáv, ale aj odomykaním „zásobovacích trás“ vo Fort Hope.

Na začiatku kooperatívnej misie si potom môžete aktivovať prvých 5 kariet. Na začiatku každej ďalšej sekcie si môžete aktivovať ďalšiu jednu kartu a takto si do hry pridať mnoho bonusov. Napríklad rýchlejšie nabíjanie, viac munície, lepšia obrana, viac granátov, staminy alebo možnosť zabíjať nepriateľov jedným úderom. Kariet je na výber dostatok na to, aby vaše balíčky boli pripravené na akúkoľvek misiu.

Osobitné balíčky si potom môžete pripraviť pre PvP režim. Proti sebe sa postavia dva tímy – Cleaners (preživší) a Riddens (nakazení), pričom Cleaners majú na začiatku každého kola čas na prípravu obrany a útoku. Hrá sa na tri kolá, vyhráva tím, ktorí proti tomu druhému vydržal nažive dlhšie.

PvP režim je viac chaotický, než taktický

Tento režim mi prišiel v niektorých momentoch extrémne chaotický. Riddens totiž na spawn nečakajú dlho a na druhej strane, rýchlo umierajú. Za nakazeného si zahráte prinajlepšom pár sekúnd, ak nemáte možnosť koordinácie útokov s ostatnými hráčmi. Dokonca sa mi stalo, že ma matchmaking postavil ako jediného nakazeného proti plnému tímu štyroch preživších. Očakávam, že do vydania bude PvP režim ešte balansovaný.

Ani pri hre za nakazených však vývojári nezabudli na drobné vylepšenia počas zápasu. Za získané body za útoky si môžete postupne vylepšovať niekoľko kategórií svojho nakazeného. Vývojári v bete sprístupnili väčšinu hrateľných zombíkov štyroch druhov, takže bolo z čoho vyberať.

Po audiovizuálnej stránke kráča Back 4 Blood s dobou a ponúka moderné grafické efekty. Výbuchy krvi pri hodenom dynamite či pri sekaní mačetou nikdy neomrzia a prostredia sú dostatočne variabilné. Mapy sa držia tradičného dizajnu pôvodných hier Left 4 Dead, pričom sa budete s tímom pohybovať nie len horizontálne ale aj vertikálne.

V kampani si vývojári prichystali drobné úlohy, napríklad v jednej misii bolo treba naložiť výletnú loď explóziami a následne sa evakuovať do časového limitu. Tieto úlohy vyžadujú od tímu koordináciu, niekedy je nutné sa rozdeliť a spoľahnúť sa na parťáka. Presne takéto úlohy očakávam aj od ďalších kampaní, ktoré Back 4 Blood prinesie na vydanie. 

Spomenúť môžem aj možnosť nákupu itemov a vylepšení, ktorú dostanete na začiatku každej sekcie mapy. Za nájdené korunky na mape (tím zbiera peniaze spoločne) si môžete nakúpiť nové zbrane, rôzne doplnky, granáty, lekárničky, muníciu, či defiblirátor. Tieto veci môžete nakúpiť aj pre svojich parťákov v prípade, že oni minuli peniaze na niečo iné.

Back 4 Blood je proste stvorená na kooperatívne hranie. Nákupy vybavenia, úlohy v misiách či PvP režim – všetko v hre motivuje ku koordinácii medzi hráčmi. Ak ste nemali možnosť dostať sa do uzavrenej bety, rozhodne odporúčame si počkať na otvorenú betu, ktorá začne už o pár dní.

Otvorenú betu si môžete zahrať aj vy, od 12. do 16.8.2021 na PC, Xbox a PlayStation. Hru si stačí stiahnuť na Steame, Xbox Store a PS Store, podporuje aj cross-play medzi platformami. PC hráči tak môžu hrať s konzolovými hráčmi.

Dátum vydania Back 4 Blood je 12.10.2021 pre Xbox Series X|S, Xbox One, PlayStation 5, PlayStation 4 a PC.

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Súvisiace články