Xbox Game Pass Android Recenzia

Zahrali sme si Xbox Game Pass na mobile, ako to ide?

24 septembra, 2020 Lukáš Kanik

Je k hraniu hier na mobile nutný internet ako v NASA?

Microsoft v mnohých krajinách sveta uviedol beta verziu mobilného hrania cez cloud – Xbox Game Pass pre Android. Medzi úvodnými krajinami je aj Česko a Slovensko a tak si všetci majitelia predplatného Xbox Game Pass môžu na svojom mobile vyskúšať desiatky hier.

Stačia vám k tomu štyri veci. Predplatné Xbox Game Pass Ultimate, ktorého cena za prvý mesiac je 1€. Ak si Ultimate platíte už dlhšie, tak je to 13 eur mesačne. K tomu potrebujete mobilný telefón alebo tablet so systémom Android. Na ovládanie hry môžete použiť akýkoľvek bezdrôtový konzolový ovládač (Xbox One, PS4) alebo ovládač pre mobilné telefóny. Podmienkou systému je Android 6.0 a ovládač Bluetooth 4.0, čo je bežný štandard.

Ako posledné potrebujete samozrejme pripojenie k internetu. Nejde však len o rýchlosť, ale aj spôsob pripojenia. Microsoft odporúča rýchlosť sťahovania (download) minimálne 10 Mbps a rýchlosť odosielania (upload) aspoň 4,75 Mbps. Keďže moja rýchlosť odosielania je o tretinu pomalšia, na domácej wifi som cítil výraznú odozvu ovládania. Microsoft pre ideálny zážitok odporúča upload 9Mbps.

Hrať však môžete aj na mobilných dátach a to ako v 4G sieti tak aj v 5G sieti. V 4G sieti sa však pripravte na input lag a horšiu kvalitu obrazu pri streamovaní a tiež na požieranie cenných dát. Microsoft rovnako odporúča nastaviť wifi router na 5GHz, čo výrazne znižuje input lag. Ja som mal možnosť si zahrať na superrýchlom optickom internete s routerom 2,5GHZ.

Forza a Gears 5 s input lagom, Minecraft Dungeons išiel ako na konzole

Moje testovacie podmienky nebolo teda práve ideálne. Hral som na mobilnom telefóne Xiaomi Mi8, na wifi 2,5GHz s PlayStation 4 ovládačom. Fakt, že som nemal 5GHz wifi a samotný PS4 ovládač prispeli k input lagu na tituloch ako Forza Horizon 4 a Gears 5. Každá z týchto hier mala input lag okolo 300ms, čo bolo prakticky nehrateľné. Pripisujem to aj tomu, že práve PS4 ovládač je z tých pomalších a nechytá sa na Xbox ovládač, alebo na originál mobilné ovládače, napríklad Razer Kishi. Do úvahy treba brať aj fakt, že Xbox exkluzivity neboli optimalizované pre PlayStation ovládač.

Preto som vyskúšal aj menej náročný, multiplatformový titul. Minecraft Dungeons išiel ako po masle, odozva bola absolútne minimálna a takmer rovnaká, ako na konzolách samotných. Kvalita obrazu bola výborná, xCloud do vášho zariadenia odosiela obraz v typickom rozlíšení 720p. O zväčšení rozlíšenia sa hovorí do budúcna.

V aplikácii Game Pass je tiež kategória hier, optimalizovaných pre mobilné zariadenia. Tieto hry môžete hrať na mobile priamo ovládaním na displeji a nepotrebujete žiadny gamepad. Nájdete tu napríklad Minecraft Dungeons, Gears 5 či Hellblade: Senua’s Sacrifice. Microsoft bude postupne dotykové ovládanie pridávať do ďalších hier.

Spustenie Xbox Game Pass hry na mobile je veľmi jednoduché

Hranie hier z knižnice Game Pass na mobilnom telefóne je tak jednoduché, ako to len ide. Z Google Play si stiahnete aplikáciu a prihlásite sa do nej svojim Xbox/Microsoft kontom. Po otvorení aplikácie máte na obrazovke priamo hry, ktoré je možno na mobile hrať.

Po spustení hry to trvá 40-60 sekúnd, kým sa titul v dátovom centre na Xbox One S spustí. Ovládač k mobilu si môžete pripojiť nie len cez Bluetooth, ale aj káblom. A prakticky okamžite môžete začať hrať.

Vaše uložené pozície z hier na iných platformách sa samozrejme prenášajú. Forzu Horizon 4 tak môžete hrať presne tam, kde ste skončili na PC alebo Xbox One verzii.

Stojí to za to?

V niektorých tituloch som mal nehrateľnú odozvu ovládania. Buď išlo o nesprávne nastavený router, pomalý upload internetu, či použitý PlayStation 4 ovládač v Xbox tituloch. Iným hrám, ako Minecraft Dungeons, alebo Tell Me Why nevadilo ani pomalé pripojenie, ani ovládač a tak som si ich mohol užiť rovnako, ako na konzole. Keďže Game Pass ponúka v knižnici viac ako 100 hier a ďalších 60 ich pribudne príchodom EA, rozhodne je z čoho vyberať.

Zážitok z hrania určite nie je ideálny a občas sa objavia artefakty spojené s pripojením. No môžeme potvrdiť, že to funguje a funguje to nad očakávania. Treba upozorniť, že ide o verejnú Betu a Microsoft sľubuje množstvo vylepšení. Rozhodne to stojí za vyskúšanie.

Vieme, prečo Xbox Game Pass nepríde na iOS

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Súvisiace články