Posledná epizóda

CH Podcast #45 - Máme nový web, zahrali sme si God of War Ragnarok, tipujeme Hru roka

30. November 2022

Naša letná prestávka trvala dlhšie, ako sme si priali, ale sme späť! V najnovšej epizóde nášho CentrumHer podcastu sme sa porozprávali o našom novom webe. Hlavne o tom, ako prebiehala zmena, ako sme web testovali ale aj to, čoho sme sa pri prechode na nový systém báli najviac. Ak ste náš nový web ešte nevideli, určite si ho choďte pozrieť!

Obísť sme nemohli ani God of War Ragnarok. Hru sme hrali všetci a tak sme sa o nej pomerne rozsiahlo pobavili. Samozrejme, spoiler free!

A obísť sme nemohli ani blížiaci sa galavečer, kde sa dozvieme meno Hry rok. Prebrali sme si naše tipy na toto prestížne ocenenie. A v rámci debaty sme zablúdili aj k Xboxu, ktorý mal skvelý rok, akurát mu chýbali exkluzivity.

Závislosť na hrách má byť klasifikovaná ako choroba

Závislosť na hrách má byť uznaná Svetovou zdravotnou organizáciou ako duševná choroba.

Profilový obrázok autora článku - Redakcia Redakcia

09. August 2018

Ikea-Gaming-Setup

11. vydanie Medzinárodnej klasifikácie chorôb bude obsahovať zdravotný stav "gaming disorder", teda herná porucha.

Návrh dokumentu popisuje tento stav ako pretrvávajúce a opakujúce sa správanie pri hraní, ktoré má prednosť pred ostatnými životnými záujmami. Niektoré krajiny už označili túto "diagnózu" ako hlavný problém verejného zdravia.

Medzi príznaky ochorenia sa považujú: 

  • zhoršená sebakontrola pri hraní (frekvencia, intenzita, trvanie)
  • zvýšená priorita hrania
  • pokračovanie a eskalácia hrania napriek negatívnym dôsledkom

No, keby milí vedci videli pri hraní mňa, tak ma už asi berú.  :-) 

Titulný obrázok Youtube videa

Mnohé krajiny, vrátane Spojeného kráľovstva, majú dokonca súkromné kliniky, ktoré liečia závislosť na hrách.

Touto problematikou sa zaoberajú najmä východné krajiny. V Južnej Kórei vláda zaviedla zákon, ktorý zamedzuje prístup k online hrám deťom mladším ako 16 rokov medzi polnocou a 06:00.

V Japonsku sú hráči upozornení, ak strávia viac času ako je určené, každý mesiac hraním hier. V Číne internetový gigant Tencent obmedzil hodiny, počas ktorých môžu deti hrať svoje najobľúbenejšie hry.

Unreal Engine 5 Forest

Hry v Unreal Engine 5 budú skutočne vyzerať ako CGI

Nádej nám hráčom dáva nová oxfordská štúdia, ktorá zistila, že hoci deti trávia veľa času pri obrazovkách podarilo sa im prepojiť túto digitálnu zábavu aj s bežným životom.

"Mysleli sme si, že deti sú závislé na technológiách a sedia pred obrazovkami 24/7, s výnimkou iných aktivít, ale teraz vieme, že tomu tak nie je."

Našťastie sa štúdia zaoberá len deťmi takže my, starší hráči, sme asi v pohode, či?

V každom prípade, by vedcom nezaškodilo z času na čas vystrčiť nos z laboratórií a výskumných zariadení. Možno by sa mohli uvoľniť napríklad pri hraní nejakej hry. :-)

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Redakcia

Redakcia

CentrumHer.eu je pôvodne český projekt založený v roku 2009. Dnes web vedie skupinka nezávislých autorov bez nároku na honorár a denne vám prinášame aktuálne novinky, zaujímavosti, trailery aj recenzie zo sveta videohier.

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený