Zničí neustále pripojenie na internet nový Xbox?

6 apríla, 2013 Lukáš Kanik

Čím sme bližšie k oznámeniu novej konzoly od Microsoftu, tým viac sa objavuje správ o nutnosti pripojenia na internet.

Kreatívny riaditeľ Microsoftu na špekulácie, že si bez pripojenia na internet na novom Xboxe nezahráte odpovedal jedinou vetou: „Vyrovnajte sa s tým.“

Dodal tiež, že momentálne je prepojené všetko, od televízorov, cez mobily, tablety, počítače a konzoly, preto by nutnosť pripojenia na chod Xboxu nemal byť problém. Čo je samozrejme pravda, aké percento hráčov dnes nemá internet? To, že Xbox720 potrebuje k chodu internet potvrdil aj tajný zdroj pre Kotaku.

Tieto slová a špekulácie však vyvolávajú doslova hrôzu u predajcov (hlavne v US a UK) bazárových hier, ktorých príjem spočíva z veľkej miery aj na predajoch použitých hier. Oni totiž hru od distribútora kúpia len raz, hráči si ju zahrajú, potom ju za určitú sumu odpredajú späť a obchodník ju môže predať ďalšiemu zákazníkovi za nižšiu sumu. Ak by boli hry viazané na jeden účet a bolo by nutné mať konzolu neustále pripojenú na internet, predajcovia by prišli o obrovské zisky.

Snažia sa teda zachrániť tým, že budú Microsoft varovať pred fiaskom a jasnou prehrou oproti PS4. Sony totiž voľbu DRM necháva na vývojároch, rovnako ako to je na PC. Podľa analytikov a predajcov Xbox720 neuspeje, ak bude vyžadovať neustále pripojenie na internet.

Otázkou však je, ako to budú brať hráči. Poctiví kupujúci s internetom v domácnosti nemusia s tým mať problém, ale poznáme veľké percento tých, ktorí budú kúpu Xboxu bojkotovať len preto, že má DRM (rovnako ako to vidíme napr. pri Diablo III) a tisíce prívržencov Xboxu môžu zrazu presedlať na PS4. To, že Microsoft na tom zarobí je jasné už teraz, zrušenie bazáru spôsobí jedine to, že ľudia začnú viac kupovať originály, či už na strane Sony alebo Microsoftu.

Nič ale nie je stratené a samotný Microsoft sa od vyjadrenia kreatívneho riaditeľa dištancoval, s tvrdeniami nemá nič spoločné a vraj je to len jeho osobný postoj, nie postoj celej firmy.

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Súvisiace články