Posledná epizóda

Najpopulárnejšie hry

Najčítanejšie

immortal_pillars_1920x1080_key_art

Age of Mythology: Retold - Immortal Pillars - Recenze

Pojďte se podívat jak dopadlo první rozšíření

Profilový obrázok autora článku - Jakub Fanta Jakub Fanta

Je to už víc jak půl roku, co jsem měl tu čest recenzovat remake jedné ze svých největších herních srdcovek. Age of Mythology: Retold mě oslovilo tak velkým způsobem, že jsem mu v recenzi zkrátka musel udělit plný počet bodů a kdyby to šlo, dal bych hře i víc. Remake se zkrátka neuvěřitelně povedl, nejen graficky, protože hra je opravdu nádherná, ale také zajímavými rozhodnutími vývojářů, kteří se rozhodli do hry přidat hned několik novinek, které hře neuvěřitelně prospěly.

Dalo se tedy očekávat, že se brzy objeví nějaké to rozšíření, aby se nám původní kampaň taky trošku rozšířila a vývojáři mohli do hry přidat některé své nové myšlenky. Immortal Pillars jsou rozšíření mapující smyšlený příběh vycházející z čínské mytologie, přidávají spoustu nových bohů, jednotek, mocí a v neposlední řadě také novou příběhovou kampaň. Pamětníci určitě vědí, že příběh čínské mytologie jsme dostali už do předchozího remasteru a neslo název Tale of the Dragon. Tohle DLC v Retoldu zahrnuto nebylo, hlavně nejspíš kvůli tomu, že nějakou velkou díru do světa neudělalo a odneslo si od hráčů i recenzentů poměrně velkou kritiku. Immortal Pillars na to jde trošku jinak a i když vývojáři Retoldu byli podrobeni kritice za nesmyslné DLC obsahující portréty bohů z původní hry, vypadá to, že s Immortal Pillars to už myslí opravdu vážně.

Pilíře nesmrtelnosti

Příběh prvního rozšíření nás jak už jsem říkal zavede do Číny, kde budeme sledovat příběh zlého císaře Huang Zhaowua, který chce s pomocí zlého boha války Chiyoua (nutno říct, že vzhled tohoto boha s býčí hlavou je naprosto skvostný)  a kouzelnicí Nüchou zničít tzv. Pilíře nesmrtelnosti, způsobit nevýslovné katastrofy a získat obrovskou moc. My se jako hráči chopíme po většinu času trojice hrdinů, hlavně tedy Yan Feifenga, který jakožto válečník menšího boha Huangdiho padl v boji se Zhaowuovou armádou, ale byl jakožto vyvolený oživen velkým bohem Shennongem. Dále pak legendárního lukostřelce Houyiho a mudrce Cangjie (ten podle čínské mytologie vymyslel psané písmo).

Společně s těmito hrdiny budete budovat armády, bojovat proti nepřátelům a snažit se zachránit svět. Vaším nejtěžším úkolem bude zbavit se zlého boha války a následně zastavit konec vaší civilizace. Kromě hrdinů vás budou čekat zbrusunové mytické, či obyčejné jednotky i božské síly, které ovšem z mého úhlu pohledu až na vyjímky jsou naprosto k ničemu. Některé, například přívalová vlna, mají něco do sebe i když její použití je takové zvláštní a poprvé se mi stalo, že jsem si ji namířil přímo do svých vlastních jednotek. Spousta božských sil je ale taková zbytečná a prakticky nikdy jsem je pořádně nevyužil. Jmenovitě například zneviditelnění části jednotek nebo hliněné rolníky, to zkrátka nejsou do kampaně úplně super moci. V multiplayeru je to ovšem jiná a jak to tak bývá u všech podobných her, je čínský národ spolu s jeho božskými silami velmi silný.

Rolník, Kuafu a Qilin

Jak už bylo nakousnuto, rozšíření do hry dodává zbrusunový hratelný národ. Čínská civilizace je poměrně příjemnou změnou ve světě Age of Mythology, protože jakmile ji zkusíte, tak zjistíte, že její princip hratelnosti je úplně jiný než ostatní národy. Hlavním principem je expanze, čím víc expandujete a stavíte budovy, tím víc získáváte tzv. Favor, to je taková ta měna za kterou můžete koupit mytické jednotky. Čím větší “favor land” máte, tím více a rychleji jej generujete. Dále číňané disponují dvěma druhý pracovníků. Zatímco rolníci jsou spíše na obdělávání rýžových polí a jsou pomalejší než pracovníci ostatních národů, můžete využít tzv. Kuafu, obry specializující se na stavbu budov.

Budovy jedou v zajetém stylu s několika změnami, tou hlavní je možnost přidání střeleckých věží k větším budovám jako jsou třeba kasárna. Přidat k budově můžete i speciální cvičiště, které zrychlí výcvik. K dispozici vám bude pochopitelně také kompletně nové božstvo sestavující se ze tří hlavních bohů Fuxi, Shennonga a Nüwy. Každý z hlavních bohů má pak ještě pod sebou nové pod-bohy, kteří vám dodají nové mytické jednotky. Ty jsou velmi zajímavé a dost jsem si je užil, nejsou totiž nijak stereotypní nebo snad okopírované od ostatních národů. Namátkou mohu vytáhnout například Qilin, která lečí jednotky v daném rozsahu, Yazi, který se dokáže teleportovat k nepřátelům, nebo Zhuque, který tvoří ohnivá tornáda a brání ostatní jednotky svým štítem. Škála nových jednotek je opravdu rozmanitá a pestrá a opravdu rádi budete chtít ve Skirmish módu vyzkoušet všechny. V kampani tuhle možnost totiž mít nebudete. Jinak se ale čínská civilizace může definovat jako obléhací síla. Nejen některé mytické jednotky, které jsou opravdu tankovací, ale i silné obléhací stroje jsou obrovskou doménou této nové civilizace. Úplně nejvíc geniální je vozíček se sekerou, to je něco tak zvláštního až je to super.

Pár vad na kráse se najde

Age of Mythology: Retold - Immortal Pillars je určitě skvělé rozšíření o tom žádná, nevyhlo se ale vadám, které mi trošku vadí. To nejmenší mrzení je absence mluveného čínského jazyka. Ano, můžu si přepnout jazyk, ale to nechci, myslím že v cut scénách mohli číňáné v klidu mluvit čínsky a ne tak zvláštně anglicky, ještě navíc když se to vůbec nehodí. Trošku větším je technický stav, není to samozřejmě nic extra hrozného, není třeba si hned teď trhat vlasy a říkat, že s koupí počkáte. Oproti hlavní hře mi ale v nové datadiskové kampani sem tam dost dropovaly FPS, animace v některých cut scénách by se daly vyjádřit krásným moderním citoslovcem “meh” a UI jednotek v kampani mě celou hru pěkně štvala, což ale není problém jen datadisku. Pokud pošlete větší armádu k cíli, opět se vám stane že část vaší armády bude okounět okolo boje a nenajde si nic na co by mohla zaútočit.

Největším problémem celého datadisku je za mě ale jeho cena a herní doba. Prodávat takové rozšíření za 19,99€ je z mého úhlu pohledu prostě přestřel. Asi se neumím přizpůsobit době, ale kampaň o 9 misích, což ruku na srdce, máte dohráno za jedno odpoledne, k tomu 7 map a jedna nová hratelná civilizace, to je za 500 českých korun poměrně dost. DLC je pochopitelně součástí Game Passu, vysoká pořizovací cena je ale opravdu vadou na kráse. Nicméně co si budeme, po balíčku s obrázky původních bohů za 4,99€ mě to ale ani nepřekvapilo.

Age of Mythology: Retold - Immortal Pillars

 

Hratelnost - 10/10

 

Grafika - 9/10

 

Atmosféra - 8/10

 

Pocity - 7/10

8.5/10

Verdikt

Rozšíření Immortal Pillars sice není úplně určené pro západní publikum, přesto ale do hry sedí a už tak skvělou hru dobře obohacuje. Jen škoda přemrštěné ceny a občasných technických problémů

Oficiálna stránka Kúpiť

Recenzovaná verzia: PC

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Jakub Fanta

Jakub Fanta Hviezda

Zapálený milovník strategií, adventur, RPG (hlavně těch od Bethesdy) a čestný hráč Kingdom Come. Jo a ještě hraju 20 let World of Warcraft

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený