Posledná epizóda

CH Podcast #44 - Summer Game Fest, Devolver Digital, State of Play a budúcnosť E3

13. Jún 2022

Dnešný diel vznikol vďaka spoločnosti Creative. Ďakujeme za podporu!

V najnovšej epizóde CentrumHer podcastu sa naša tradičná trojica pozrela na všetko podstatné, čo sme mali možnosť vidieť na takmer dvojhodinovej konferencií Summer Game Fest.

Nevynechali ani konferenciu indie vydavateľstva Devolver Digital a zhrnuli aj State of Play od Sony, ktorý sa konal ešte začiatkom Júna.

No a na záver sa Marek s Lukášom rozrozprávali o tom, aké je to pokrývať E3 a prečo sa zrejme tento jeden z najtradičnejších videoherných eventov už nikdy nevráti.

Alfred Hitchcock – Vertigo Recenzia

Alfred Hitchcock - Vertigo - Recenzia

Vydarená herná pocta legendárnemu režisérovi.

Profilový obrázok autora článku - Veronika Ďureková Veronika Ďureková

26. September 2022

Či už patríte k zanieteným filmovým fanúšikom, alebo si len sem-tam zájdete do kina na marvel, meno Alfred Hitchcock je vám všetkým zaručene známe. Londýnsky režisér svojou genialitou a talentom ovplyvnil celý vývoj a smerovanie psychologických thrillerov a hororov.

Dokonca aj dnes, 40 rokov po smrti velikána, filmoví tvorcovia nachádzajú inšpiráciu v Hitchcockových známych scénach či archetypoch postáv. Španielski vývojári z dielne Pendulo Studios v Hitchcockovej tvorbe nielen hľadajú motív. Príbeh z notoricky známeho thrilleru Vertigo pojali po svojom a prerozprávali v adventúre s veľavravným názvom: Alfred Hitchcock – Vertigo.

Titulný obrázok Youtube videa

Skôr než sa pustím do hodnotenia príbehu, mala by som sa vám priznať, že Hitchcockove thrillery síce poznám, Vertigo som však nikdy nevidela. A možno je to tak dobre! Hra ma totiž svojou verziou nadchla a úspešne držala v napätí až... do poslednej tretiny.

Tragická autonehoda či len výplod fantázie?

Príbeh sa sústreďuje okolo mladého úspešného spisovateľa – Eda Millera. Ten je po autonehode kvôli vážnej forme vertiga (závrat) pripútaný na lôžko. Už samotná autonehoda pôsobí nanajvýš záhadne a podozrivo. Na rovnakom mieste, za rovnakých okolností totiž pred rokmi zahynula Edova matka a sestra.

Akoby toho nebolo málo, mladý spisovateľ tvrdí, že pri autonehode zahynulo aj jeho dieťa s matkou. O ich existencii však doposiaľ okrem Eda nikto ani len netušil. Zapeklitú situáciu postupne „rozmotáva“ psychologička Lomasová so šerifom Reyesom.

Gro rozprávania vám hra podáva skrz spomienky pri terapii a hypnóze. Jednotlivé zážitky potom prežívate znova a analyzujete za asistencie doktorky Lomasovej. Z jednoduchého opisu možno takýto postup neznie ako najzábavnejšia kratochvíľa. Nenechajte sa ale odradiť.

Príbeh je napínavý, zaujímavý a spletitý. Každá postava v ňom má svoje miesto. Odhaľovanie znepokojivých skutočností a rozmotávanie záhady ma naozaj bavilo. Pri Alfred Hitchcock – Vertigo je zjavné, že tvorcovia mysleli najmä na dospelých hráčov.

Dokonca aj nevinné spomienky z Edovho detstva získajú po hypnóze úplne nový, zväčša veľmi tragický rozmer. Hra bravúrne poukázala na to, aké náročné je pre dieťa spracovať problémy plynúce z rozpadu rodiny.

Napínavý začiatok...slabšie finále

Dialógy sú písané jednoducho a stručne, výber odpovedí vás bude baviť. Príbeh však ostáva lineárny. Všetky voľby v hre slúžia viac-menej pre dobrý pocit hráča. O nejakej znovuhrateľnosti tu teda nemôže byť reč. S tým bezprostredne súvisí aj ďalší problém, ktorý som s hrou mala.

V momente kedy sú všetky záhady vyriešené a všetko je nad slnko jasnejšie, začne byť Vertigo zdĺhavé a zbytočne prekomplikované. Tvorcovia sa snažili poskytnúť všetkým postavám dostatok priestoru, čo bohužiaľ vo finále nevypálilo najlepšie.

Možno sa čudujete prečo sa pri tak jednoduchej hre venujem príbehu tak obšírne. K samotnej hrateľnosti sa toho však veľa povedať nedá. Pojem interaktívny film by sa v tomto prípade hodil lepšie než klasická hra. Keď sa konečne dopracujete k aktívnej časti s kamerou z tretej osoby, čaká na vás vždy len primitívny úkon – naliať víno, obliecť sa, vyložiť nákup z tašky...

Popri jednoduchej hrateľnosti mi boli útechou najmä do detailov prepracované interiéry. Tvorcovia si pri vytváraní prostredia dali naozaj záležať. Škoda len, že by ste herné lokality v cca 8 hodinovej hre porátali na prstoch jednej ruky. Hra vás v žiadnej z nich nezdrží pridlho. Repetitívnosť tak našťastie nepredstavuje priveľký tŕň v oku.

Slabú grafiku hra kompenzuje kvalitnými filmovými postupmi

A keď už je reč o tŕňoch v oku, treba spomenúť aj vizuálny aspekt hry. Pri podobných indie hrách je samozrejme celkom prirodzené, že hráči nad grafikou aj technickým stavom prižmúria oči. V tomto prípade sa našťastie nejedná o nič hrozné. Alfred Hitchcock – Vertigo má „svojský“  art štýl.

Scenérie síce občas pôsobia skôr ako early development zábery. Výrazové prostriedky postáv a mimika tváre vás zas prinajlepšom rozosmejú (alebo vydesia). Oveľa dôležitejšia je však snaha o priblíženie sa Hitchcockovým filmovým postupom.

Keď príde na réžijný štýl, kamerové zábery a soundtrack, miestami sa naozaj cítite ako pri filme od samotného „majstra napätia“. Akákoľvek iná hra by na úkor takejto výraznej inšpirácie stratila všetku autenticitu. Developeri sa v tomto prípade za kopírovanie nehanbia a hru podávajú ako poctu legendárnemu režisérovi, čo vo výsledku pôsobí veľmi sympaticky. Pokiaľ teda obľubujete zamotané príbehy a psychologické thrillery, Alfred Hitchcock – Vertigo si určite zaslúži vašu pozornosť.

Alfred Hitchcock - Vertigo

 

Príbeh - 8/10

 

Hrateľnosť - 7/10

 

Audiovizuál - 6/10

7/10

Verdikt

Alfred Hitchcock - Vertigo svoju jednoduchú hrateľnosť a lineárnosť kompenzuje napínavým príbehom, ktorý vás celkom pohltí už v prvých minútach.

Oficiálna stránka Kúpiť

Recenzovaná verzia: Nintendo Switch

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Veronika Ďureková

Veronika Ďureková

Platformy: PlayStation, Nintendo
Fanúšička akčných FPS a RPG

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený