Posledná epizóda

CH Podcast #GamesCom Špeciál - Prvý deň, Opening Night Live

23. August 2023

V dnešnej epizóde nahrávanej v bojových podmienkach hotelovej izby vám Lukáš a Marek porozprávajú o tom, ako vyzerá developerská konferencia či rozostavané výstavisko v Kolíne.

A taktiež preberú to najzaujímavejšie z Opening Night Live, ktoré bolo doslova prepchaté skvelými hrami.

Alfred Hitchcock – Vertigo Recenzia

Alfred Hitchcock - Vertigo - Recenzia

Vydarená herná pocta legendárnemu režisérovi.

Profilový obrázok autora článku - Veronika Ďureková Veronika Ďureková

Či už patríte k zanieteným filmovým fanúšikom, alebo si len sem-tam zájdete do kina na marvel, meno Alfred Hitchcock je vám všetkým zaručene známe. Londýnsky režisér svojou genialitou a talentom ovplyvnil celý vývoj a smerovanie psychologických thrillerov a hororov.

Dokonca aj dnes, 40 rokov po smrti velikána, filmoví tvorcovia nachádzajú inšpiráciu v Hitchcockových známych scénach či archetypoch postáv. Španielski vývojári z dielne Pendulo Studios v Hitchcockovej tvorbe nielen hľadajú motív. Príbeh z notoricky známeho thrilleru Vertigo pojali po svojom a prerozprávali v adventúre s veľavravným názvom: Alfred Hitchcock – Vertigo.

Titulný obrázok Youtube videa

Skôr než sa pustím do hodnotenia príbehu, mala by som sa vám priznať, že Hitchcockove thrillery síce poznám, Vertigo som však nikdy nevidela. A možno je to tak dobre! Hra ma totiž svojou verziou nadchla a úspešne držala v napätí až... do poslednej tretiny.

Tragická autonehoda či len výplod fantázie?

Príbeh sa sústreďuje okolo mladého úspešného spisovateľa – Eda Millera. Ten je po autonehode kvôli vážnej forme vertiga (závrat) pripútaný na lôžko. Už samotná autonehoda pôsobí nanajvýš záhadne a podozrivo. Na rovnakom mieste, za rovnakých okolností totiž pred rokmi zahynula Edova matka a sestra.

Akoby toho nebolo málo, mladý spisovateľ tvrdí, že pri autonehode zahynulo aj jeho dieťa s matkou. O ich existencii však doposiaľ okrem Eda nikto ani len netušil. Zapeklitú situáciu postupne „rozmotáva“ psychologička Lomasová so šerifom Reyesom.

Gro rozprávania vám hra podáva skrz spomienky pri terapii a hypnóze. Jednotlivé zážitky potom prežívate znova a analyzujete za asistencie doktorky Lomasovej. Z jednoduchého opisu možno takýto postup neznie ako najzábavnejšia kratochvíľa. Nenechajte sa ale odradiť.

Príbeh je napínavý, zaujímavý a spletitý. Každá postava v ňom má svoje miesto. Odhaľovanie znepokojivých skutočností a rozmotávanie záhady ma naozaj bavilo. Pri Alfred Hitchcock – Vertigo je zjavné, že tvorcovia mysleli najmä na dospelých hráčov.

Dokonca aj nevinné spomienky z Edovho detstva získajú po hypnóze úplne nový, zväčša veľmi tragický rozmer. Hra bravúrne poukázala na to, aké náročné je pre dieťa spracovať problémy plynúce z rozpadu rodiny.

Napínavý začiatok...slabšie finále

Dialógy sú písané jednoducho a stručne, výber odpovedí vás bude baviť. Príbeh však ostáva lineárny. Všetky voľby v hre slúžia viac-menej pre dobrý pocit hráča. O nejakej znovuhrateľnosti tu teda nemôže byť reč. S tým bezprostredne súvisí aj ďalší problém, ktorý som s hrou mala.

V momente kedy sú všetky záhady vyriešené a všetko je nad slnko jasnejšie, začne byť Vertigo zdĺhavé a zbytočne prekomplikované. Tvorcovia sa snažili poskytnúť všetkým postavám dostatok priestoru, čo bohužiaľ vo finále nevypálilo najlepšie.

Možno sa čudujete prečo sa pri tak jednoduchej hre venujem príbehu tak obšírne. K samotnej hrateľnosti sa toho však veľa povedať nedá. Pojem interaktívny film by sa v tomto prípade hodil lepšie než klasická hra. Keď sa konečne dopracujete k aktívnej časti s kamerou z tretej osoby, čaká na vás vždy len primitívny úkon – naliať víno, obliecť sa, vyložiť nákup z tašky...

Popri jednoduchej hrateľnosti mi boli útechou najmä do detailov prepracované interiéry. Tvorcovia si pri vytváraní prostredia dali naozaj záležať. Škoda len, že by ste herné lokality v cca 8 hodinovej hre porátali na prstoch jednej ruky. Hra vás v žiadnej z nich nezdrží pridlho. Repetitívnosť tak našťastie nepredstavuje priveľký tŕň v oku.

Slabú grafiku hra kompenzuje kvalitnými filmovými postupmi

A keď už je reč o tŕňoch v oku, treba spomenúť aj vizuálny aspekt hry. Pri podobných indie hrách je samozrejme celkom prirodzené, že hráči nad grafikou aj technickým stavom prižmúria oči. V tomto prípade sa našťastie nejedná o nič hrozné. Alfred Hitchcock – Vertigo má „svojský“  art štýl.

Scenérie síce občas pôsobia skôr ako early development zábery. Výrazové prostriedky postáv a mimika tváre vás zas prinajlepšom rozosmejú (alebo vydesia). Oveľa dôležitejšia je však snaha o priblíženie sa Hitchcockovým filmovým postupom.

Keď príde na réžijný štýl, kamerové zábery a soundtrack, miestami sa naozaj cítite ako pri filme od samotného „majstra napätia“. Akákoľvek iná hra by na úkor takejto výraznej inšpirácie stratila všetku autenticitu. Developeri sa v tomto prípade za kopírovanie nehanbia a hru podávajú ako poctu legendárnemu režisérovi, čo vo výsledku pôsobí veľmi sympaticky. Pokiaľ teda obľubujete zamotané príbehy a psychologické thrillery, Alfred Hitchcock – Vertigo si určite zaslúži vašu pozornosť.

Alfred Hitchcock - Vertigo

 

Príbeh - 8/10

 

Hrateľnosť - 7/10

 

Audiovizuál - 6/10

7/10

Verdikt

Alfred Hitchcock - Vertigo svoju jednoduchú hrateľnosť a lineárnosť kompenzuje napínavým príbehom, ktorý vás celkom pohltí už v prvých minútach.

Oficiálna stránka Kúpiť

Recenzovaná verzia: Nintendo Switch

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Veronika Ďureková

Veronika Ďureková Hviezda

Platformy: PlayStation, Nintendo
Fanúšička akčných FPS a RPG

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený