Posledná epizóda

CH Podcast #45 - Máme nový web, zahrali sme si God of War Ragnarok, tipujeme Hru roka

30. November 2022

Naša letná prestávka trvala dlhšie, ako sme si priali, ale sme späť! V najnovšej epizóde nášho CentrumHer podcastu sme sa porozprávali o našom novom webe. Hlavne o tom, ako prebiehala zmena, ako sme web testovali ale aj to, čoho sme sa pri prechode na nový systém báli najviac. Ak ste náš nový web ešte nevideli, určite si ho choďte pozrieť!

Obísť sme nemohli ani God of War Ragnarok. Hru sme hrali všetci a tak sme sa o nej pomerne rozsiahlo pobavili. Samozrejme, spoiler free!

A obísť sme nemohli ani blížiaci sa galavečer, kde sa dozvieme meno Hry rok. Prebrali sme si naše tipy na toto prestížne ocenenie. A v rámci debaty sme zablúdili aj k Xboxu, ktorý mal skvelý rok, akurát mu chýbali exkluzivity.

Blade and Sorcery Recenzia

Blade and Sorcery - Recenzia

Stredoveká bojová hra, kde sa krvou naozaj nešetrilo.

Profilový obrázok autora článku - Marián Balint Marián Balint

21. November 2022

O Blade and Sorcery vie asi každý VR hráč. Je to sandbox medival hra od malého štúdia Wrapfrog, kde nie je žiadny príbeh ani nič podobné. Jednoducho si vyberiete zbraň a idete bojovať proti NPC vojakom na mape ktorú si zvolíte. Môže to znieť nudne, avšak opak je pravdou. Vďaka reálnej fyzike, rôznym herným štýlom a veľa ďalších herných prvkov ktorými môžete hru hrať, vám hra ponúkne kopu zábavy.

Titulný obrázok Youtube videa s názvom Blade and Sorcery | Beta Reveal Trailer

Blade and Sorcery | Beta Reveal Trailer

Po prvom zapnutí, vás hra naučí základy vďaka skvelému tutoriálu

Ak hru zapne úplný nováčik, nebude mať problém sa rýchlo naučiť ovládanie, a všetky základné herné mechaniky ako je lezenie, chôdza, uchopovanie predmetov a podobne. Musím povedať, že to naozaj štúdiu Wrapfrog vyšlo. Veľa VR titulov tutoriál ani nemá, a pokiaľ ho má, tak je to nudný a zdĺhavý tutoriál, ktorý trvá zbytočne veľmi dlho, a ani vás toho tak veľa o hre nenaučí. Následne pri vytváraní prvého profilu, si môžete vytvoriť svoju vlastnú postavu.

Grafika je naozaj priemerná, a ničím veľmi nenadchne

Nie je veľa VR titulov, ktoré by mali peknú grafiku. Bohužiaľ ani Blade and Sorcery nepatrí medzi ne. Na fotkách môže grafika vyzerať otrasne, no vo VR headsete hra stále vyzerá krajšie. Bohužiaľ, nemôžem povedať že by hra vyerala oveľa lepšie. Niektoré miesta, na niektorých mapách možno vyzerajú celkom pekne, no to je všetko. Na väčšine miestach hra vyzerá ako podpriemerný titul, a nie ako jedna z najlepších hier na VR. Grafika síce nie je všetko, a to sa pri tejto hre uplatňuje naozaj veľa, no nie je úplne od veci mať aspoň grafiku, ktorá by dokázala aspoň trochu na prvý dojem nadchnúť.

Veľmi reálna fyzika, je najväčší ťahák hry

Hra Blade and Sorcery je zaujímavá najmä svojou fyzikou. Vo veľa VR hrách nemáte možnosť interagovať s prostredím, a v niektorých vám dokonca ruky a predmety prechádzajú cez steny a nemáte možnosť sa väčšiny veci ani dotýkať. V Blade and Sorcery môžete interagovať s naozaj všetkým. Steny, okolité predmety, vaše brnenie, vaši protivníci, skrátka všetko môžete chytiť. V hre teda ide hlavne o to, ako dokážete využiť fyziku v boji s protivníkmi. Odpoveď je jednoduchá. Asi najlepšie zo všetkých VR hier. Protivníkovi dokážete chytiť každú jednu časť tela a pomôcť si tak pri súboji. Fyzika zbraní a štítov je taktiež veľmi realistická. Štít môžete taktiež využívať na súboj a môžete s ním udierať do protivníka. Alebo pokiaľ sekerou neseknete dostatočnou silou, protivníka neseknete a nespôsobí mu veľké zranenie. Hra taktiež prekvapí napríklad možnosťou kopu do súpera a to kľudne aj z výskoku, alebo aj vrhaním zbraní

Bojovanie by nebola taká zábava bez čarovania

Vedeli ste že v hre viete aj čarovať? V základe máte v hre iba 3 možné kúzla. Oheň, blesk a gravitácia. Tieto kúzla však môžete použiť aj na svoju zbraň, a využiť napríklad oheň, na ľahšie prederavenie súperovho brnenia alebo blesk na sparalyzovanie protivníka. A samozrejme, v hre vedia čarovať aj vaši protivníci a strieľať ohnivé gule vedia presnejšie ako vy po 2000 hodinách tréningu, a tak je dosť zložité sa týmto kúzlam od súperov vyhnúť. Hra má taktiež aj možnosť spomaliť čas čo vám môže veľmi pomôcť a dokážete sa pri tom dosť zabaviť.

Pravá zábava však prichádza až po pridaní módov

Hra taktiež podporuje módy a je to najlepšia podpora módov, akú som pri VR hre kedy videl. Do hry nájdete módy či už na nové kúzla, nové zbrane vrátane pištolí a plno ďalších moderných zbraní, prepracované krvácanie, lámanie krkov a škrtenie súpera, a dokonca aj fyziku súperovej brady alebo metlu z harryho pottera. Áno, čítate dobre. Pokiaľ by vás hra omrzela po pár hodinách, módy túto zábavu predĺžia na kľudne ďalšie stovky hodín.

Hra však má aj menšie nedostatky

Na hre ma štvalo zopár vecí. Jedna z nich je obtiažnosť. V knihe kde si vyberáte jednotky, ktoré proti vám majú ísť máte taktiež aj možnosť si zvoliť aj obtiažnosť. No obtiažnosť nie je ani tak obtiažnosť ako to, koľko súperov na vás pôjde naraz a to je to, čo má hru urobiť ťažšiu. Na najľahšiej obtiažnosti aj v situácii, kde okolo vás stoja traja protivníci, na vás stále pôjde iba jeden. Na najťažšiej na vás kľudne pôjde aj 8 naraz. Štve ma však to, že umelá inteligencia je naozaj dosť ľahká na porazenie, a hra to rieši tým, že na vás pošle viac jednotiek naraz. Tu však opäť zachránia módy, ktoré dokážu umelú inteligenciu spraviť náročnejšiou.

Blade and Sorcery

 

Gameplay - 10/10

 

Grafika - 6.5/10

 

Ovládanie - 8.5/10

 

Podpora módov - 10/10

9/10

Verdikt

Blade and Sorcery by mal mať každy vlastník VR, ktorému nevadí trochu viac krvi a odseknutých končatín pri súbojoch. Extrémne reálna fyzika, čarovanie či podpora módov robí z tejto hry jednu z najlepších na VR.

Oficiálna stránka Kúpiť

Recenzovaná verzia: Meta Quest 2

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Marián Balint

Marián Balint

Recenzent a redaktor, Fanúšik všetkých druhov hier, Playstation a PC hráč, Simracer

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Súvisiace články

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Metro Exodus – Recenzia českej PC verzie

Metro Exodus – Recenzia českej PC verzie

Metro Exodus ide v šľapajách predchodcov a predsa vrhá tieň ďalej, ako oba diely dokopy.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Detaily PC verzie GTA V – čo pribudne nové?

Detaily PC verzie GTA V – čo pribudne nové?

Našli sme množstvo skvelých detailov, ktoré by vás mali zaujímať!

Titulný obrázok pre článok s nadpisom God of War vychádza na PC v češtine, aké má hodnotenia?

God of War vychádza na PC v češtine, aké má hodnotenia?

PlayStation exkluzivita má takmer štyri roky.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom E3: The Last of Us Part II sa predviedlo viac ako 11 minútami gameplayu

E3: The Last of Us Part II sa predviedlo viac ako 11 minútami gameplayu

Sony v plnej paráde predviedlo očakávané pokračovanie The Last of Us.