Posledná epizóda

CH Podcast #48 - AI prekladá hry do češtiny, Nový State of Play, Dojmy z Atomic Hearts + Novinky na webe

27. Február 2023

Je tu nová epizóda nášho CentrumHer podcastu, v ktorej sme sa na úvod venovali budúcnosti prekladov hier. Vyzerá to tak, že to čo trvalo dobrovoľným predkladateľom celé roky, dnes zvládne AI s trochou pomoci za pár dní.

Obísť sme nemohli ani State of Play, na ktorom sa nám bližšie ukázal titul Suicide Squad: Kill the Justice League. Máme však obavy, či nedopadne ako Marvel's Avengers. A taktiež sme sa porozprávali o fakte, že Sony nemá ohlásené žiadne hry.

Neobišli sme ani Microsoft, ktorý bol v Bruseli a presviedčal zástupcov Európskej komisie o svojom nákupe Activision-Blizzard.

No a na záver sa Lukáš s Dominikom podelilo o svoje dojmy z hrania hry Atomic Hearts. Plus sme predstavili najnovšiu novinku na webe - prehľadný celoročný kalendár vydaní.

desperados-3-uvod

Desperados III - Recenzia

Séria Desperados sa po 13 rokoch opäť vracia, tento raz rozpovie príbeh svojho začiatku.

Profilový obrázok autora článku - Veronika Ďureková Veronika Ďureková

12. Jún 2020

Séria Desperados sa po 13 rokoch opäť vracia, tento raz rozpovie príbeh svojho začiatku.

Nemecké štúdio mimimi games zaštítené vydavateľom THQ Nordic je po troch rokoch vývoja konečne pripravené predstaviť hráčom svoje najnovšie dielo. V tieni najočakávanejších playstation exkluzivít sa Desperados 3 teší pozornosti najmä skalných fanúšikov real-time stratégií. A tí sa naozaj majú na čo tešiť.

Titulný obrázok Youtube videa

Už na prvý pohľad je vidieť, že nové štúdio posunulo sériu Desperados míľovými krokmi vpred. V hre sa presúvame do udalostí spred prvého dielu s podtitulom Dead or Alive (2001). Píše sa rok 1870 a mladý John Cooper je na ceste za pomstou, pripravený čeliť démonom minulosti. Veteráni série sa opäť môžu tešiť aj na krásku Kate O’Hara a doktora Atrhura McCoya.

Čo sa príbehu týka, najmä z počiatku sa trochu vlečie. To ale v konečnom dôsledku vôbec nie je na škodu. Vývojári sa totiž rozhodli venovať zvýšenú pozornosť práve hlavným postavám a ich vzťahom. Vysporiadanie sa so zlodušskou spoločnosťou Devitt, ako aj s hlavným záporákom Frankom sa tak trochu dostáva na vedľajšiu koľaj. Aj napriek tomu ale na hráčov čaká zaujímavý príbeh s množstvom prekvapivých a emotívnych momentov.

Quicksave sa stáva vaším najlepším kamarátom

Desperados III sa v popise tvorcov hrdí prívlastkom „hardcore tactical stealth“ a to právom. V tomto prípade sa slovo HARDCORE dá voľne preložiť ako „quicksave po každom zabitom nepriateľovi“. Priestor na chyby je len minimálny, na vyšších obtiažnostiach takmer žiaden. V rámci zachovania vašich nervov sa nemôžete spoliehať ani na „rambo štýl“ a strelné zbrane. Po každom spustenom alarme z budov vychádzajú noví enemáci, ktorých počty vás aj bez týchto nežiaducich pomocníkov poriadne potrápia.

Na to, aby ste úspešne zdolali misiu, musíte využívať schopnosti postáv a herné mechanizmy naplno. K spomínaným stáliciam série po novom pribudli aj nové tváre: silák Hector Mendosa a voodoo čarodejnica Isabelle Moreau. Celkom tak máte k dispozícií až 5 hrateľných postáv, každú so špecifickou kombináciou schopností.

Cooperov revolver či vrhací nôž spolu s doktorovou tichou snajperkou snáď netreba nikomu bližšie predstavovať. Na rovnako jednoduchom princípe funguje aj Hectorova brokovnica s obrovským rozptylom a Kate-ina pištoľ s krátkym dostrelom. Do kategórie skillov na odpútanie pozornosti zase patrí Cooperova minca, Hectorove pískanie, Kate-ina voňavka či doktorova taška na oslepenie a nakoniec Isabellina roztomilá mačka.

Rozhodne najefektívnejší spôsob upútania pozornosti dosiahnete pomocou ženských zbraní Kate O’Hara. Tá môže v správnom kostýme zabaviť nepriateľov mužského pohlavia na neobmedzene dlhý čas.  Pri vymenúvaní skillov netreba zabúdať ani na Hectorovu jednoduchú ale účinnú pascu Biancu a doktorovu bombu na omráčenie.

Nové tváre prinášajú do hry špeciálne skilly

Z trochu iného súdka sú zase schopnosti Isabelle Moreau. Už jej prívlastok „voodoo čarodejnica“ vám napovie, že sa prvýkrát v sérii stretneme s mágiou a čarami. Isabelle dokáže za cenu straty kúsku zdravia ovládať nepriateľa ako voodoo bábku. Dokonca môže reťazovo prepojiť dvoch ľudí tak, aby sa akcia vykonaná na jednom automaticky preniesla aj na druhého. Pri využívaní a kombinovaní skillov nesmiete zabúdať ani na ich pomalý cooldown a veľmi obmedzené množstvo nábojov.

V situáciách s veľkým počtom nepriateľov pomocnú ruku podáva SHOWDOWN mód. V ňom si pohodlne naplánujete činnosti pre každú postavu zvlášť a pomocou jedného tlačidla ich podľa potreby naraz aktivujete.

Čo sa nepriateľskej AI týka, niet tu moc o čom diskutovať. Svoju funkciu plní dobre, teda pokiaľ ste ochotní tolerovať drobné nelogické zakopnutia. Hovorím o situáciách, kedy sa vám pod vlak nahádže 8 banditov len preto, aby skontrolovali predošlého mŕtveho. Každý nepriateľ má ohraničené zorné pole, ktorému sa musíte za každú cenu vyhnúť.

Okrem základných nepriateľov musí Cooper s gangom čeliť aj takzvaným „pončám“ a „dlhým kabátom“. V tomto prípade sa nejedná len o módny výstrelok ale o špeciálne funkcie čo vám zaručene spôsobia pár krušných chvíľ.

Dlhý kabát je vlastne ekvivalent ťažkoodenca, s ktorým si dokáže na jednu ranu poradiť iba Hector. Pončo zase zo zásady neopúšťa svoje stanovisko.  V určitých situáciách chvíľu potrvá, kým prídete na to akú hru rozohrať a najmä s akými figúrkami tak, aby všetko klaplo.

Učenie sa z vlastných chýb

Pocit z dobre odvedenej roboty v podobe vyčistenia celej lokality od nepriateľov je na nezaplatenie a aj ja sama som si pre umocnenie tohto pocitu občas vyberala náročnejšie cesty. Veď napokon, za nezdarený pokus sa v Desperados III neplatí, práve naopak. Celá hrateľnosť je založená na skúšaní a učení sa z vlastných chýb. V zálohe máte vždy tri posledné uloženia, ku ktorým sa môžete v prípade núdze vrátiť.

Popri zábavnej hrateľnosti sa vývojári postarali aj o dokonalý leveldizajn. Takmer v každej misii sa stretnete s novými hernými mechanizmami a pridanými prvkami. Psy, hliadkujúce patroly, stopy v blate či piesku, voda, oheň, ale aj kombinácia postáv, ktoré máte k dispozícii. Práve takéto maličkosti sa postarajú o to, že sa viac než 25 hodinová hra dokáže jednotvárnosti a repetitívnosti oblúkom vyhnúť.

Navyše máte vo väčšine levelov na výber z dvoch možností ako sa k cieľu dopracovať, čo výborne nahráva znovuhrateľnosti. Pri konkrétnych úlohách dokonca na prvý run nevyužijete ani len dve tretiny mapy.  O tom sa koniec koncov presvedčíte sami, vždy na konci misii pri takzvanom replay screene. Ten vám v zrýchlenom režime schematicky ukáže celý váš postup.

Slovami chvály netreba šetriť ani pri vizuálnom spracovaní. Po vzore rdr2, aj tu sa tvorcovia rozhodli zvýrazniť cutscény widescreen formátom s čiernymi okrajmi. Okrem toho staré westerny evokuje aj  tematický soundtrack. Vývojári poriadne vyžmýkali aj jednoduchý unity engin, vďaka čomu vo výsledku hráč dostáva detailné a prepracované prostredie.

Po prvýkrát v sérii sa stretávame aj s technológiou motion capture. Každá postava má svoj charakteristický spôsob chôdze, behu, nosenia nepriateľov a oddychovania v nečinnosti. V spojení s kvalitným a precíteným dabingom tak hrdinovia získajú vo svojom žánri nevídanú hĺbku.

Ak máte tak ako mnohí iní hráči pocit, že časy real-time stratégií sú už za nami, možno by ste mali tomuto žánru dať ešte jednu šancu. S príchodom Desperados 3 je na to ten najlepší možní čas.

Hra vyšla 16. júna na PC, PS4 a Xbox One

Desperados III

 

Príbeh - 8/10

 

Hrateľnosť - 8/10

 

Grafika, soundtrack - 8.5/10

8,2/10

Verdikt

Spojenie prepracovaných herných mechanizmov s pekným vizuálom. Pre náročných fanúšikov real-time stratégií jednoznačne povinnosť!

Kúpiť

Recenzovaná verzia: PlayStation 4

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Veronika Ďureková

Veronika Ďureková

Platformy: PlayStation, Nintendo
Fanúšička akčných FPS a RPG

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Súvisiace články

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Čo nám prezradil nový trailer Death Stranding?

Čo nám prezradil nový trailer Death Stranding?

Absolútne nič.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Uncharted 4 čoskoro vychádza na PC, a dostáva aj malé zmeny

Uncharted 4 čoskoro vychádza na PC, a dostáva aj malé zmeny

Uncharted 4 čoskoro vychádza na PC, a hra dostane aj malé zmeny oproti jej pôvodnej PS verzii.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Hi-Fi Rush - Recenzia

Hi-Fi Rush - Recenzia

Excelentná rytmická adventúra so zmyslom pre humor a fantastickým vizuálom.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Logická vtipná adventúra Backfirewall_ vyjde na konci Januára

Logická vtipná adventúra Backfirewall_ vyjde na konci Januára

Pozrite si trailer s dátumom vydania.