Posledná epizóda

Najpopulárnejšie hry

Najčítanejšie

Far Cry 6 Recenzia

Far Cry 6 - Recenzia

Ďalšia zem potrebuje vašu pomoc pri oslobodení od tyrana.

Profilový obrázok autora článku - Veronika Ďureková Veronika Ďureková

„Povedal som ti už niekedy definíciu šialenstva?“ – túto repliku legendárneho záporáka musí poznať každý správny fanúšik. V roku 2012, kedy vyšiel výborne hodnotený tretí FAR CRY, hráči ani len netušili, že nám vlastne Vaas predpovedá budúcnosť série. – „Robiť tú istú vec znova a znova a očakávať, že sa niečo zmení.“

Titulný obrázok Youtube videa s názvom Official Story Trailer - Far Cry 6

Official Story Trailer - Far Cry 6

Túžia však fanúšikovia skutočne po zmene? Ak aj áno, dobré recenzie a predaje dávajú vývojárom právo tieto požiadavky ignorovať. Veď napokon, sami majú lepší recept na nalákanie davov než sú preceňované inovácie. Epické trailery, skvelý marketing a najmä...roztomilý jazvečík na invalidnom vozíčku.

Nemú postavu vystrieda charizmatická(ý) Dani Rojas

FAR CRY 6 je ako žena, ktorá skúša nové líčenie. Na prvý pohľad ju cez všetky detaily a nánosy make-upu ani nespoznáte. Po čase strávenom v jej spoločnosti však rozoznáte charakter dôverne známej osoby. A keď už je reč o dôverne známych osobách, za zmienku stojí skutočne charizmatická hlavná postava – Dani Rojas.

V predošlej časti vás hra odbila prispôsobiteľnou nemou postavou. Vytvoriť si citové puto k takému charakteru pre mňa osobne bolo takmer nemožné. Či už si vyberiete muža alebo ženu, vo FAR CRY 6 nemôžete spraviť krok vedľa. Skvelý dabing s prízvukom, charizma a zaujímavá backstory ma k Dani pripútali doslova v prvých minútach.

A to nie je jediná odchýlka od predošlých častí série. V tomto prípade nemáte česť so zahraničným turistom, dovolenkárom, či policajtom. Naopak, Dani je typická miestna (alebo miestny), ktorá sa snaží zo svojej zeme s malebným názvom YARA utiecť do Ameriky.

FAR CRY opäť priviedol do herného sveta skvelého záporáka

Dobre napísaná a charizmatická hrateľná postava je síce fajn zmena, aj tu si ale už klasicky kradne všetko svetlo reflektorov hlavný záporák – Antón Castillo (Giancarlo Esposito). To čo ostáva bez väčšej zmeny je spôsob zvrhnutia jeho režimu. Veď to poznáte – najprv si treba získať určitých ľudí, skrotiť zvieracích kamarátov, obsadiť základne, zabiť hlavných poskokov a spáliť zopár (tento raz tabakových) polí.

Príbeh aj hlavné misie sa skrátka zubami-nechtami držia zaužívanej a osvedčenej schémy. Jedinou zmenou v tomto aspekte sú prepracovanejšie cinematic cutscény z tretej osoby. Ubisoft síce potrebuje zapracovať na mo-cape mimiky tváre, inak ale takéto poňatie prestrihových scén považujem za krok vpred. Hra má tak možnosť bližšie sa venovať aj vedľajším postavám, ktorých je vo FC6 neúrekom.

Doteraz najväčšia ostrovná mapa v sérii je vertikálne rozdelená na 3 regióny. Tento raz k úspešnému zvrhnutiu diktátorskej vlády nestačí len zabiť Castillových poskokov vládnucich jednotlivým regiónom. Hľadanie a získavanie roztrúsených rebelov do odboja je pre váš boj rovnako, ak nie viac dôležité. V jednote je predsa sila. Áno, občas sa budete sami seba pýtať ako vám hľadanie kohúta, kŕmenie psa a ostatné bizarnosti pomôžu ku zvrhnutiu režimu.

Ak ste ale v tejto sérii strávili nejaký ten piatok, podobná recesia a odľahčené postavy by vás nemali zaskočiť. To ale neplatí o novinke súvisiacej s rozdelením mapy. Jedna z prvých vecí, ktorú si všimnete bude zaručene detailnejšie rozdelenie regiónov podľa ranku.

Nemusíte sa báť vkročiť na územie s vyšším rankom

Nenechajte sa hrou zbytočne zastrašiť. Áno, v oblasti s vaším prislúchajúcim rankom (alebo nižším) sa vám bude dýchať o niečo ľahšie. Žiadny zásadný prechod do RPG žánru kde vás nepriateľ s vyšším levelom zabije iba pohľadom sa našťastie nekoná. A to nehovoriac o tom, že som najvyššiu úroveň z mapy dosiahla už po troch dňoch hrania. Celé toto divadlo s rankami, rozdelením mapy a health barmi nad hlavami nepriateľov pokojne môžete brať iba ako nepodstatnú kozmetickú záležitosť.

„The right tool for the right job“, teda vo voľnom preklade: „Ten správny nástroj pre konkrétnu situáciu“. Túto vetu si vo Far Cry 6 vypočujete hneď niekoľkokrát. Zrejme to má opäť súvis s vývojárskou snahou posunúť hru bližšie k RPG.

V tomto prípade jednoznačne zavážia osobné preferencie. Tu je na mieste priznať, že nie som práve človek, ktorý by sa vyžíval v upgradovaní zbraní a vybavenia celkovo. Z počiatku som sa nevedela zmieriť s faktom, že sa moja obľúbená FPS séria snaží pretransformovať na hru, ktorá od vás chce aby ste si pre konkrétnu misiu vyskladali konkrétny loadout, dokonca s konkrétnou muníciu. Najmä, keď si ma značka FAR CRY získala vďaka svojej jednoduchej hrateľnosti.

Ako sa však takáto násilne pridaná taktika pretavila do praxe, a teda hrateľnosti? Nebudem vás napínať. Napokon som zábavnosť a farebné skiny pri zbraniach mohla riešiť viac ako konkrétnu muníciu pre konkrétne typy nepriateľov. Hra si síce dá tú námahu a pri „skenovaní“ nepriateľov mobilom poctivo nadiktuje aké náboje sú ich slabinami. Keď ale pôjde do tuhého, zaručene budete, tak ako ja, strieľať hlava-nehlava, tak ako to hráči vo FAR CRY robia už 17 rokov.

Stagnácia série alebo stále rovnako dobrý gameplay?

Namiesto toho aby som vyriekla nad hrateľnosťou konkrétny záver, opýtam sa jednoduchú otázku. Dá sa takáto stagnácia považovať za negatívum, ak vám toto bezbožné zabíjanie spôsobuje rovnakú radosť ako v predošlých hrách? Explózie, vrtuľníky, striekajúca krv, dobrý gunplay, rozmanité melee killy, dobrý soundtrack a do toho všetkého ešte pobehuje aj váš zvierací kamarát snažiaci sa zo všetkých síl pomôcť vám. FAR CRY vie ako sa hráčom postarať o zábavu, to sa tvorcom musí nechať.

Čerešničkou na torte zábavnej hrateľnosti a zároveň mojou obľúbenou novinkou sa bezpochyby stáva SUPREMO. Zjednodušene ide o špeciálny batoh, vďaka ktorému môžete v čase núdze pokropiť bojisko ničivými raketami, prípadne vám môže poskytnúť aj iný útok či buff . Takáto schopnosť sa nabíja časom, takže je lepšie jeho využitie dobre premyslieť. SUPREMO dokáže poriadne zamiešať karty najmä ak sa na scéne objavia tanky, vrtuľníky alebo ťažkoodenci.

SUPREMO a ostatné nekonvenčné zbrane sú doménou Juana Cortéza, dôležitého člena odboja s názvom LIBERTAT. Aj revolúcia niečo stojí, a tak si Juan za svoje vynálezy účtuje ochudobnený urán. Ten našťastie získate veľmi jednoducho. Po celej YARE sú pomerne nahusto rozmiestnené protiletecká delá. Ak tieto delá objavíte a zničíte, nezískate tým len bezpečný vzdušný priestor. V ich blízkosti totiž zaručene nájdete aj box s uránom.

FAR CRY už tradične nerobí žiadne tajnosti. Spomínané protiletecké delá ale aj ostatné aktivity vám vďačne označí na mape. Stačí sa pýtať ľudí označených výkričníkom alebo čítať všadeprítomné listy. Yara je skutočne krajina neobmedzených možností.

Máte náladu na motorové závody na súši, či na vode? Honbu za pokladom? Chcete si zarybárčiť alebo loviť divú zver? Máte kamarátov, s ktorými by ste si prešli zopár co-op misií? Alebo iba vyšlete AI banditov na misiu za účelom získania materiálu? Rozptýlení ponúka hra toľko, že je občas skutočne ťažké sústrediť sa na príbeh. To je ale cena za tak obrovský open world.

Hra nás opäť vezme do krásneho prostredia

Svet FAR CRY 6 je bezpochyby nádherný. Od tých predošlých sa ale veľmi nelíši. Tvorcovia skĺbili svet tretieho dielu s piatym a výsledok poprášili trochou exotického kubánskeho pozlátka. Na istú dávku recyklovania v tomto prípade musí byť pripravený každý verný fanúšik. Celú túto parádu si po novom môžete vychutnať aj z konského chrbta. Fyzika jazdenia na koni patrí vo FC6 jednoznačne k tým viac vydareným. Pochváliť musím aj dynamické počasie a už klasicky živo pôsobiaci ekosystém.

Bohužiaľ, aj tento raz sa vývojári venovali viac AI zvierat než tej ľudskej. Stačí vám odstaviť auto na vozovke a zažijete doslova prehliadku hlúpostí vodičov a okoloidúcich. Musím sa priznať, že mňa osobne hlúposť obyvateľov vo FAR CRY vždy bavila. Na jednej strane je to ale škoda. Šiesty diel sa konečne odhodlal priniesť na mapu aj väčšie mestá. Tie však pôsobia len ako prázdne a sterilné kulisy. Trochu dobre naprogramovaného obyvateľstva by uliciam Yary vôbec neuškodilo.

V tomto smere je jediným posunom iba to, že na vás vojaci nestrieľajú pri každej možnej príležitosti. Pokiaľ vyslovene neprovokujete a nemáte equipnutú zbraň, vojaci vás budú brať ako obyčajného civilistu. Iné je to na červených úsekoch mapy, kde ste automaticky za nepriateľa. Výnimočne vám dokonca vojaci za menší úplatok poskytnú aj cenné informácie.

Vývojári odstránili z hry strom schopností, o zábavné skilly ale neprídete

Ak by ste sa ma ešte pred rokom opýtali, čo považujem za poznávacie znaky FAR CRY série, medzi mojich top 5 vecí by som určite zaradila aj charakteristický skill tree so zaujímavými skillmi. Tentokrát v menu nič také ako skill tree nenájdete. Väčšinu schopností máte nadelených vo vienku už od úplného začiatku hry. Nemusíte sa tak báť, že by ste prišli o schopnosť zabitia zhora, unesenia auta či nebodaj legendárny wingsuit.

Nuž a ak hľadáte spôsob ako byť efektívnejší pri stealth misiách, odolnejší voči ohňu či rýchlejší, treba zvoliť správny outfit a doplnky. Každý kúsok vášho šatníka predstavuje určitú výhodu. Najprv je samozrejme potreba tieto kúsky oblečenia nájsť za pomoci špeciálnych misií. Popri outfitoch poskytujú benefity pri hrateľnosti dokonca aj zvierací amigovia (napríklad automatické označenie lootu). So stromom schopností pre mňa z hry zmizla aj akákoľvek motivácia hnať sa za XP.

Na jednej strane sa tvorcovia silou-mocou snažia tlačiť FAR CRY bližšie k RPG. Na strane druhej ale zabúdajú na azda ten najdôležitejší aspekt tohto žánru – levelovanie a odmeňovanie za misie. Najelme si teda čistého vína. Ako dlho potrvá kým sa pri FAR CRY 6 začne ozývať zvoniec nudy a jednotvárnosti? Pri mojom gameplayi sa tento postrach všetkých hier dostavil asi v polovici.

Hra si ma opäť získala až keď som sa z vlastnej iniciatívy začala sústrediť iba na príbehové misie. Menej je niekedy viac. Určite chápem vývojárov, ktorí sú pri inováciách tak trochu zahnaní do kúta vzhľadom k malým prestávkam medzi releasom jednotlivých častí hry. Prioritou je pre nich väčšie množstvo obsahu, bez toho aby premysleli aký dopad môže mať toto neuvážené množstvo vaty pre hru.

Nechápte ma zle, FAR CRY 6 je objektívne výborná hra, veď napokon, trochu Vaasovho šialenstva vám nemôže zaškodiť. Od začiatku som sa snažila vyhnúť klišé vete: “Séria potrebuje zásadnejšie inovácie a posun vpred.“, ktorú snáď použil každý recenzent. Podľa mňa by sa mal FAR CRY vrátiť k svojím jednoduchým FPS koreňom, prípadne zapracovať na RPG prvkoch. Stáť na rázcestí mu totiž nesvedčí.

Far Cry 6

 

Príbeh - 8/10

 

Hrateľnosť - 9/10

 

Grafika, soundtrack - 9/10

8.7/10

Verdikt

Far Cry 6 už tradične priniesol zábavnú hrateľnosť, podmanivý open world so živým ekosystémom a charizmatického záporáka. Obrovské množstvo vedľajších aktivít ale zbytočne zatieňujú dejovú linku.

Recenzovaná verzia: PlayStation 5

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Veronika Ďureková

Veronika Ďureková Hviezda

Platformy: PlayStation, Nintendo
Fanúšička akčných FPS a RPG

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený