Posledná epizóda

CH Podcast #GamesCom Špeciál - Prvý deň, Opening Night Live

23. August 2023

V dnešnej epizóde nahrávanej v bojových podmienkach hotelovej izby vám Lukáš a Marek porozprávajú o tom, ako vyzerá developerská konferencia či rozostavané výstavisko v Kolíne.

A taktiež preberú to najzaujímavejšie z Opening Night Live, ktoré bolo doslova prepchaté skvelými hrami.

Kerbal Space Program 2 Prvé Dojmy

Kerbal Space Program 2 - Recenzia Early Access verzie

Postavte raketu a vyšlite mimozemské príšerky do vesmíru!

Profilový obrázok autora článku - Marián Balint Marián Balint

Prvý diel Kerbal Space Program vyšiel už roky dozadu. Avšak dlho očakávané pokračovanie s číslom 2 vyšlo v Early Access. Oplatí sa však kúpiť? Tu sú prvé dojmy klasického hráča, ktorý prvý diel takmer vôbec nehral a nerozumie sa podrobne ani do stavania rakiet.

Princíp hry je jednoduchý. Postavte raketu a vyšlite ju spolu s malými vtipnými príšerkami do vesmíru. Poprípade leťte na nejakú planétu, alebo sa pokúste vyletieť na orbit a naspäť dole. Avšak v ceste vám bude stáť extrémne prepracovaná fyzika a vaše schopnosti stavať rakety, keďže predpokladám, že veľa ich nemáte, hlavne pokiaľ ste nehrali prvý diel. Pokiaľ ste ho hrali, budete sa cítiť ako doma.

Pri zapnutí som veľa možností v podobe herných režimov nemal. V hre je aktuálne iba jeden a to „kampaň“, ktorá je vlastne iba sandbox kde si ľubovolne staviate rakety a púšťate ich do vesmíru bez akýchkoľvek obmedzení v podobe zamknutých častí rakety a podobne. Žiaden vývojový strom, ani nič podobné.

Hneď ako som sa načítal, som mal možnosť si zahrať tutoriál, ktorý bol skvelý, vtipný a zároveň ma aj veľa o fyzike a vesmíre naučil. Avšak keď som ho celý prešiel, veľa som toho na výber veru nemal. Vlastne som buď mohol hru vypnúť, alebo si ísť postaviť vlastnú raketu.

Pri stavaní rakety som mal na výber zo slušného počtu súčiastok rôznych veľkostí. V hre dokážete postaviť naozaj zložitú raketu s plno rôznymi súčiastkami. Avšak najprv musíte všetko podrobne pochopiť, aby ste niečo zložitejšie postavili. Postaviť funkčnú raketu ktorá vzlietne je skvelý pocit, keďže to vôbec nie je jednoduché. V hre môžete postaviť aj lietadlo, alebo vesmírne vozidlo.

Štart rakety je záživný a stále čakáte, či vôbec vaša raketa vzlietne. Let s raketou bol tiež veľmi zaujímavý a zvládať ovládať všetko potrebné ma veľmi bavilo. Ovládať ťah rakety, kontrolovať palivo, rozdeľovať ju keď palivo dôjde a hlavne kontrolovať trasu ktorou raketa ide. UI pri lete je prehľadné a aj nováčik ako ja, sa v ňom zorientoval. Taktiež musím pochváliť aj krásnu grafiku. Nasvietenie, odrazy, počas letu to skráta vyzeralo nádherne. Teda pokiaľ všetko išlo ako malo.

Potom prišli komplikácie. V hre máte funkciu, ktorá vám vypočíta trasu medzi orbitmi, aby ste vedeli preletieť z jedného na druhý. Avšak vôbec to nefunguje a vôbec sa nedostanete tam, kde by ste sa dostať mali. Rozdeľovanie rakety taktiež veľakrát nefungovalo ako malo a raketu rozdelilo zle, čo mohlo pokaziť aj celý let. Taktiež sa bugovali aj textúry na planétach, napríklad kríky, ako je možné vidieť v screenshote.

A teraz najviac riešená vec, optimalizácia. Tá je v momentálnom stave otrasná. Na RTX 2080 Super a i9-9900k mi hra bežala v 2k rozlíšení na Ultra nastavenia pri štarte na cca 25-35FPS. Vo vesmíre to bolo lepšie, kým som sa nepozrel dole na planétu. Áno, hra je náročná, ale toto je problém hry, keďže ju poriadne nerozbehnú ani ľudia s 3080 a podobne.

Kerbal Space Program 2

 

Grafika - 7.5/10

 

Hrateľnosť - 8/10

 

Spracovanie - 4.5/10

6,7/10

Verdikt

Hodnotenie Early Access verzie: Hra Kerbal Space Program 2 je v aktuálnom štádiu Early Access skôr investícia do budúcna ako plnohodnotná hra. Pokiaľ chcete vývojárov podporiť a užívať si každý jeden nový update postupne, hru vám môžem vrelo doporučiť už teraz. Avšak pokiaľ si chcete hru poriadne užívať už teraz, dať za ňu 50€ určite nie je najmúdrejšie rozhodnutie.

Oficiálna stránka Kúpiť

Recenzovaná verzia: PC

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Marián Balint

Marián Balint Oficiálny Patrón

Recenzent a redaktor, Fanúšik všetkých druhov hier, Playstation a PC hráč, Simracer

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Súvisiace články

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Kerbal Space Program 2 hrá menej hráčov, ako pôvodnú hru

Kerbal Space Program 2 hrá menej hráčov, ako pôvodnú hru

Kerbal Space Program 2 hráčov zatiaľ veľmi neláka.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Kerbal Space Program 2 vyšiel v Early Access

Kerbal Space Program 2 vyšiel v Early Access

Hru si môžete kúpiť už teraz na PC.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Oznámen originální simulátor zahradníka

Oznámen originální simulátor zahradníka

Pokud nemáte k dispozici vlastní zahradu, možná vám postačí ta virtuální

Titulný obrázok pre článok s nadpisom EA končí so značkou Project CARS

EA končí so značkou Project CARS

Project CARS 3 tak bola poslednou hrou v sérii.