Layers of Fear - Recenzia
Úspešná hororová séria pretvorená do jedného uceleného príbehu
Píše sa rok 2016 a hŕstka poľských vývojárov z neznámeho štúdia Bloober Team predstavuje svoj horor – Layers of Fear. Keď sa hlavní vývojári rozhodli inšpirovať sa Kojimovým hrateľným demom nikdy nezrealizovanej Silent Hill hry (P.T.), zrejme ich ani len nenapadlo, že už za pár rokov bude práve do ich rúk zverený remake Silent Hill 2.
Pre súčasných hráčov to však nie je žiadne prekvapenie. Bloober Team na svojej reputácii poriadne zapracoval. Z radu ich kvalitných hororov však aj dnes najviac vyčnieva práve Layers of Fear. Niet divu, že sa autori rozhodli za úspešnou sériou napísať ešte poslednú, remastrovanú bodku.
Jeden z najlepších psychologických hororov dekády! Asi tak by som najvýstižnejšie opísala pôvodný Layers of Fear. Znepokojivá sonda do podvedomia umeleckého maliara neostáva svojmu strašidelnému názvu nič dlžná. Vrstvy strachu síce na prvý pohľad pôsobia surrealisticky. V skutočnosti ale ide skôr o akési psychotické zrkadlo problémov, ktoré môžu postihnúť každého z nás.
Problémy v manželstve, vzťah s dieťaťom, alkoholizmus či strata vášní. Aj vďaka týmto, pre mnohých stotožniteľnými témami, pôsobí hra tak znepokojivo. Skvelý audiovizuál, neustále morfujúce prostredie a jednoduchá hrateľnosť sú iba čerešničkou na torte hrôzostrašného hororového zážitku.
Layers of Fear 2 síce objektívne za svojím predchodcom zaostáva, ako samostatne fungujúca hororová hra však taktiež funguje výborne. Autori sa tento raz zamerali viac na vzťah súrodencov a z prostredia maliarstva sa presunuli do filmového zákulisia. Hra dokonca pôsobí ešte viac „artovejšie“ než predošlý diel. Naskriptované akčné sekvencie a repetitívny leveldizajn niektorých kapitol si ale, čo sa kvality týka, vybral svoju daň.
Autori spojili obe hry do jedného ultimátneho hororového príbehu
Keď sme si zrekapitulovali jednotlivé diely série, je na čase spomenúť aké novinky vlastne do hry priniesol 2023 remaster. Layers of Fear nie je iba jednoduchá grafická prerábka. Unreal engine 5, Ray Tracing, HDR, 4K rozlíšenie či systém Lumen sú iba povrchovým vizuálnym pozlátkom. Tvorcovia posunuli novú verziu ešte o level vyššie a z dvoch hier aj s DLC vytvorili jeden ucelený herný zážitok.
No a teraz mi odpustite trúfalú úprimnosť a subjektívny názor. Ako fanúšik pôvodných hier som totiž s takouto formou remastru nebola úplne spokojná. Tvorcovia spojili hry vďaka tretiemu príbehu autorky, ktorá o jednotlivých príbehoch píše knihu v opustenom majáku. Ako originálne interaktívne rozhranie by tento koncept fungoval dobre. V realite ale dostávame pomerne plytkú storyline bez pointy, ktorá nás v strede a na konci každej hry násilne vtrhne do svojho diania za asistencie loadingu a načítacej obrazovky.
"Vylepšenia" sa dočkali aj herné mechanizmy
Rovnako chladnou ma nechali aj nové herné mechanizmy. Do prvého Layers of Fear napríklad pribudol lampáš na odháňanie preludov. Netvrdím, že mi naskriptované naháňačky s nezdravo vyzerajúcou pani nezrýchlili trávenie. Ako pomerne pasívny psycho hororový walking simulátor pre mňa však Layers of Fear fungoval úplne dokonale. Aj keď tu sa môžeme baviť skôr o preferenciách jednotlivcov. Dokážem teda pochopiť, že dôraz na vyvíjanie väčšej aktivity hráčou môže byť prínosom.
V Layers of Fear tiež pocítite snahu vývojárov o výraznejšiu komplexnosť hry. Popri herných mechanizmoch si sem našlo cestu aj viac collectibles. Aj keď tu treba podotknúť, že zbieranie collectibles je najmä pre kompletionistov nočná mora. Dôkladné prečasávanie prostredia neprichádza do úvahy, keďže sa väčšina dverí za vami nenávratne zamkne a do predošlého prostredia už niet cesty späť.
Stáli fanúšikovia sa potešia najmä novým príbehovým linkám
Na druhej strane ale máte po prejdení hry k dispozícií prehľadný výber kapitol, vďaka ktorému môžete preskúmať celý potenciál hier, každú s troma rôznymi koncami. Zároveň vám remaster ponúkne možnosť hlbšie sa ponoriť do príbehov z pohľadu jednotlivých postáv (napríklad maliarova dcéra). Nie všetky novinky mi boli 100% po chuti. Tu ale treba uznať, že čo sa týka doplnenia príbehu, noví hráči dostanú v Layers of Fear 2023 o niečo lepší zážitok. A to som ešte nespomenula nový dabing a vylepšený soundtrack.
Nie každá hra potrebuje remaster, najmä ak graficky stále dokáže konkurovať súčasným hrám. Tento môj názor ostáva nezmenený. Autori remastru Layers of Fear ale zvolili správnu taktiku. Nových hráčov sa pokúšajú pritiahnuť na ultimátny ucelený hororový zážitok, zatiaľ čo fanúšikov série lákajú na nový príbehový a herný obsah. Dôležité je, že pôvodný zážitok a kvalita Layers of Fear ostáva zachovaná. Nevidím preto žiadny dôvod hru vrelo neodporučiť.
Layers of Fear
Vizuál, Grafika - 10/10
Soundtrack, audio - 10/10
Hrateľnosť - 8/10
9.3/10
Verdikt
Layers of Fear si zachovalo kvalitu a indie autenticitu pôvodných hier. Na nové herné mechanizmy a dejové linky úspešne láka starých fanúšikov aj nových hráčov.
Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.
Zobraziť komentáre (0)
Komentáre
Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený
Prihlásiť sa