Posledná epizóda

CH Podcast #GamesCom Špeciál - Prvý deň, Opening Night Live

23. August 2023

V dnešnej epizóde nahrávanej v bojových podmienkach hotelovej izby vám Lukáš a Marek porozprávajú o tom, ako vyzerá developerská konferencia či rozostavané výstavisko v Kolíne.

A taktiež preberú to najzaujímavejšie z Opening Night Live, ktoré bolo doslova prepchaté skvelými hrami.

Layers of Fear 2023 Recenzia

Layers of Fear - Recenzia

Úspešná hororová séria pretvorená do jedného uceleného príbehu

Profilový obrázok autora článku - Veronika Ďureková Veronika Ďureková

Píše sa rok 2016 a hŕstka poľských vývojárov z neznámeho štúdia Bloober Team predstavuje svoj horor – Layers of Fear. Keď sa hlavní vývojári rozhodli inšpirovať sa Kojimovým hrateľným demom nikdy nezrealizovanej Silent Hill hry (P.T.), zrejme ich ani len nenapadlo, že už za pár rokov bude práve do ich rúk zverený remake Silent Hill 2.

Pre súčasných hráčov to však nie je žiadne prekvapenie. Bloober Team na svojej reputácii poriadne zapracoval. Z radu ich kvalitných hororov však aj dnes najviac vyčnieva práve Layers of Fear. Niet divu, že sa autori rozhodli za úspešnou sériou napísať ešte poslednú, remastrovanú bodku.

Titulný obrázok Youtube videa

Jeden z najlepších psychologických hororov dekády! Asi tak by som najvýstižnejšie opísala pôvodný Layers of Fear. Znepokojivá sonda do podvedomia umeleckého maliara neostáva svojmu strašidelnému názvu nič dlžná. Vrstvy strachu síce na prvý pohľad pôsobia surrealisticky. V skutočnosti ale ide skôr o akési psychotické zrkadlo problémov, ktoré môžu postihnúť každého z nás.

Problémy v manželstve, vzťah s dieťaťom, alkoholizmus či strata vášní. Aj vďaka týmto, pre mnohých stotožniteľnými témami, pôsobí hra tak znepokojivo. Skvelý audiovizuál, neustále morfujúce prostredie a jednoduchá hrateľnosť sú iba čerešničkou na torte hrôzostrašného hororového zážitku.

Layers of Fear 2 síce objektívne za svojím predchodcom zaostáva, ako samostatne fungujúca hororová hra však taktiež funguje výborne. Autori sa tento raz zamerali viac na vzťah súrodencov a z prostredia maliarstva sa presunuli do filmového zákulisia. Hra dokonca pôsobí ešte viac „artovejšie“ než predošlý diel. Naskriptované akčné sekvencie a repetitívny leveldizajn niektorých kapitol si ale, čo sa kvality týka, vybral svoju daň.

Autori spojili obe hry do jedného ultimátneho hororového príbehu

Keď sme si zrekapitulovali jednotlivé diely série, je na čase spomenúť aké novinky vlastne do hry priniesol 2023 remaster. Layers of Fear nie je iba jednoduchá grafická prerábka. Unreal engine 5, Ray Tracing, HDR, 4K rozlíšenie či systém Lumen sú iba povrchovým vizuálnym pozlátkom. Tvorcovia posunuli novú verziu ešte o level vyššie a z dvoch hier aj s DLC vytvorili jeden ucelený herný zážitok.

No a teraz mi odpustite trúfalú úprimnosť a subjektívny názor. Ako fanúšik pôvodných hier som totiž s takouto formou remastru nebola úplne spokojná. Tvorcovia spojili hry vďaka tretiemu príbehu autorky, ktorá o jednotlivých príbehoch píše knihu v opustenom majáku. Ako originálne interaktívne rozhranie by tento koncept fungoval dobre. V realite ale dostávame pomerne plytkú storyline bez pointy, ktorá nás v strede a na konci každej hry násilne vtrhne do svojho diania za asistencie loadingu a načítacej obrazovky.

"Vylepšenia" sa dočkali aj herné mechanizmy

Rovnako chladnou ma nechali aj nové herné mechanizmy. Do prvého Layers of Fear napríklad pribudol lampáš na odháňanie preludov. Netvrdím, že mi naskriptované naháňačky s nezdravo vyzerajúcou pani nezrýchlili trávenie. Ako pomerne pasívny psycho hororový walking simulátor pre mňa však Layers of Fear fungoval úplne dokonale. Aj keď tu sa môžeme baviť skôr o preferenciách jednotlivcov. Dokážem teda pochopiť, že dôraz na vyvíjanie väčšej aktivity hráčou môže byť prínosom.

V Layers of Fear tiež pocítite snahu vývojárov o výraznejšiu komplexnosť hry. Popri herných mechanizmoch si sem našlo cestu aj viac collectibles. Aj keď tu treba podotknúť, že zbieranie collectibles je najmä pre kompletionistov nočná mora. Dôkladné prečasávanie prostredia neprichádza do úvahy, keďže sa väčšina dverí za vami nenávratne zamkne a do predošlého prostredia už niet cesty späť.

Stáli fanúšikovia sa potešia najmä novým príbehovým linkám

Na druhej strane ale máte po prejdení hry k dispozícií prehľadný výber kapitol, vďaka ktorému môžete preskúmať celý potenciál hier, každú s troma rôznymi koncami. Zároveň vám remaster ponúkne možnosť hlbšie sa ponoriť do príbehov z pohľadu jednotlivých postáv (napríklad maliarova dcéra). Nie všetky  novinky mi boli 100% po chuti. Tu ale treba uznať, že čo sa týka doplnenia príbehu, noví hráči dostanú v Layers of Fear 2023 o niečo lepší zážitok. A to som ešte nespomenula nový dabing a vylepšený soundtrack.

Nie každá hra potrebuje remaster, najmä ak graficky stále dokáže konkurovať súčasným hrám. Tento môj názor ostáva nezmenený. Autori remastru Layers of Fear ale zvolili správnu taktiku. Nových hráčov sa pokúšajú pritiahnuť na ultimátny ucelený hororový zážitok, zatiaľ čo fanúšikov série lákajú na nový príbehový a herný obsah. Dôležité je, že pôvodný zážitok a kvalita Layers of Fear ostáva zachovaná. Nevidím preto žiadny dôvod hru vrelo neodporučiť.

Layers of Fear

 

Vizuál, Grafika - 10/10

 

Soundtrack, audio - 10/10

 

Hrateľnosť - 8/10

9.3/10

Verdikt

Layers of Fear si zachovalo kvalitu a indie autenticitu pôvodných hier. Na nové herné mechanizmy a dejové linky úspešne láka starých fanúšikov aj nových hráčov. 

Oficiálna stránka Kúpiť

Recenzovaná verzia: PlayStation 5

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Veronika Ďureková

Veronika Ďureková Hviezda

Platformy: PlayStation, Nintendo
Fanúšička akčných FPS a RPG

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Súvisiace články