Posledná epizóda

CH Podcast #GamesCom Špeciál - Prvý deň, Opening Night Live

23. August 2023

V dnešnej epizóde nahrávanej v bojových podmienkach hotelovej izby vám Lukáš a Marek porozprávajú o tom, ako vyzerá developerská konferencia či rozostavané výstavisko v Kolíne.

A taktiež preberú to najzaujímavejšie z Opening Night Live, ktoré bolo doslova prepchaté skvelými hrami.

NHL 24_20231010022520

NHL 24 - Recenzia

NHL 24 vylepšuje hrateľnosť, tam to však končí.

Profilový obrázok autora článku - Marek Jaroš Marek Jaroš

Pamätám si, ako som spolu s bratom mastil NHL 08 na našej PlayStation 2. Skvelá hra, poviem vám. Perfektná hrateľnosť, český dabing, Jágr. Tá hra mala proste všetko.

Po pár nemastných-neslaných ročníkoch som sa na NHL 24 tešil. Možno až príliš. Po rokoch som mal konečne pocit, že vývojári do hry skutočne prinesú významnejšie zmeny. Teda, minimálne na papieri sa to tak rysovalo. Podarilo sa však tvorcom naplniť očakávania hráčov?

Titulný obrázok Youtube videa s názvom NHL 24 - Official Launch Trailer

NHL 24 - Official Launch Trailer

NHL 24 prináša zmeny v hrateľnosti, ktoré je naozaj cítiť

Športové hry to majú ťažké. Jeden deň si kúpite hru a ani sa nenazdáte, už je na pultoch v obchodoch nový ročník. Pri tak krátkom čase, ako je jeden rok, nie je na veľké zmeny jednoducho čas. O to viac je obdivuhodné,  čo všetko sa vývojárom v novom ročníku podarilo zapracovať.

Najväčšie zmeny prináša hrateľnosť. Po dlhej dobe som si hranie virtuálneho hokeja skutočne užíval. Hoci na začiatok si budete musieť na zmeny zvyknúť, akonáhle sa vám dostanú do ruky, budete ich ovládať ako keby ich NHL-ka mala zapracované už roky.

Prvou veľkou novinkou je tzv. Exhaust Engine. Ide o prvok, ktorý aktívne zvýhodňuje útočiace mužstvo. Akonáhle sa vám na dlhšiu dobu podarí zavrieť súpera v jeho obrannej tretine, vaši útočiaci hráči získavajú adrenalínový boost, zatiaľ čo brániacim sa hráčom dochádza energia rýchlejšia, nakoľko sú "zavarení". Na ľade tak vzniká nepomer, ktorý vás odmeňuje tým, že vaša šanca na gól sa zvyšuje.

Okrem obrancov sa pri sústavnom tlaku a obstreľovaní znižuje energia aj brankárom. Vďaka tomu pri zákrokoch nie sú tak rýchli a mrštní, čo vytvára škulinky, kadiaľ môžete pretlačiť puk až do bránky. Taktiež nie su tak úspešní pri chytaní puku, ten sa od nich odráža a vznikajú tak priestory na dorážku. Zároveň však "strážcovia svätine" ovplývajú aj novými, tzv. zúfalými zákrokmi. To sú také tie zákroky, ktoré vídavate v rubrike Frajer na záver.

Verte mi, vidieť brankára, ako sa končekom betónu naťahuje, aby vykopol puk z čiary, alebo ako sa hádže od tyčky k tyčke, aby puk schoval v lapačke, je oku lahodiace. Oveľa menej to však poteší, keď takýto skvelý zákrok vytiahne súperov brankár proti vám.

Zmien sa dočkal aj systém bodyčekov. Vývojári predstavili systém Physics Based Contact, ktorý vám dáva väčšiu kontrolu nad tým, ako k súboju pristúpite. Občas chcete súpera len postrčiť, aby ste sa dostali k puku. Inokedy zas chcete súpera odstaviť telom a predviesť efektný bodyček, na ktoré sa budete chcieť pozerať znova a znova.

V starších dieloch som mal pocit, že bodyčeky úplne nefungovali. Buď sa postavy o seba dajako neforemne zakliesnili, alebo z toho bola rana jak z dela, ktorú sprevádzali asi tri rôzne animácie. V NHL 24 je variabilita kontaktov väčšia, aj počet animácii sa rapídne zvýšil. Teraz dokonca môžete prehodiť súperovho hráča rovno na striedačku!

Vylepšený bol aj systém prihrávok. Možno sa vám v starších ročníkoch stávalo, že vám celá útočná akcia zlyhala na tom, že hra neprihrala tomu hráčovi, ktorému ste chceli. Tomu je však koniec. Tentokrát si pri prihrávaní môžete zvoliť hráča, na ktorého pošlete puk. Priznám sa vám, systém mi zo začiatku pôsobil trocha kostrbatý, nevedel som ho dostať do ruky. No chce to len trocha cviku a zamilujete si ho.

Najväčšie zmeny prináša hrateľnosť titulu. Po dlhej dobe som si hranie virtuálneho hokeja skutočne užíval.

Celkovo mám pocit, že vývojári sa tento rok so systémom nahrávok slučne pohrali. V minulosti som mal problém rozbehnúť pred súperovou bránkou kolotoč, kde by si hráči nahrávali na jeden dotyk. V NHL 24 to problém nie je. Vďaka tomu viete súperovú obranu dokolane vyšachovať a skórovať v podstate do prázdnej brány.

Ak som sa pred vydaním bál, že zmeny ostanú len na papieri, dnes už viem, že moje obavy neboli opodstatnené. Našťastie. Vývojárov treba pochváliť, že skvelým spôsobom vylepšili hranie virtuálneho hokeja. Najme hra v útoku už nie je taká šablónovitá, ako v minulosti. Ak hrávate sériu pravidelne, iste ste mali svoj overený spôsob, ako dať gól. V prípade tohtoročnej hry je variabilita v útoku oveľa vyššia. Osobne ma aj vďaka tomu tento ročník baví oveľa viac, ako niekoľko predchádzajúcich dokopy.

Pomalé menu, ponuka herných módov bez zmeny

Je to nepochopiteľné, ale tí istí vývojári, ktorí sa postarali o tak skvelé vylepšenia hrateľnosti, dokázali priniesť tak otrasné menu hry. A ja rozumiem tomu, že mať štýl a ponúknuť cool menu je lákavé, no oveľa viac by som ocenil, keby prechod medzi jednotlivými obrazovkami netrval celú večnosť. Prečo sa v roku 2023 musíme baviť o menu, je pre mňa nepochopiteľné... 

Vítanou novinkou v sérií je crossplay hranie. V poole pri vytváraní online zápasov tak hrajú hráči z jednej generácie konzol konečne spolu. Je to viac než vítaná zmena, pretože počet hráčov v niektorých online módoch je občas až strašidelne nízky. A to až tak, že niekedy čakáte dobrých pár minút. A to aj pri crossplay hraní.

Čo sa týka herných módov, tu sa prakticky žiadna zmena neudiala. Žiadna taká, ktorá by stála vôbec za pozornosť. Pre offline hranie tu nájdete klasické herné režimy ako Be a Pro, Režim organizácie či NHL Threes. V online ponuke zas dominuje Hockey Ultimate Team či World of Chel. Čiže dva režimy, kde ešte viac ako na vašej hre záleží na vašom vzhľade a sebaprezentácií. 

Je rozumiem tomu, že vytvoriť si postavu a následne ju vybaviť pestrofarebnými korčulami, čiapkami, dresmi a neviem čím ešte je pre mnohých lákavé. Ale fakt, že EA sa už ani len nesnaží zakryť to, že tieto režimy v hre slúžia primárne len na vylákanie ďalších peňazí od hráčov, je trocha smutný. Znova sa tak dostávame k debate, či by ste v prípade 60 a viac eurovej hry mali platiť za textúry ďalšie dodatočné poplatky.

Celkovo je na hre ale vidno, že tak ako je NHL pre severo-americké publikum na poslednom mieste (až za NBA, NFL a MLB), tak je na poslednom mieste aj pre vývojárov z EA Sports. Priniesť zmeny v hrateľnosti a aj v obsahu jednoducho nie je v ich silách. Tento rok sme sa dočkali hrateľnosti, ostáva veriť, že budúci rok to budú herné módy.

NHL 24

 

Obsah - 7/10

 

Hrateľnosť - 8/10

 

Grafika - 6.5/10

7.2/10

Verdikt

NHL 24 je po dlhej dobe hrou v sérií, ktorá skutočne prináša novinky v hrateľnosti. Exhaust Engine a ostatné predstavené novinky sa starajú o skutočný rozdiel v útočnej/obrannej tretine ihriska. Škoda len, že zvyšok hry ostal nepovšimnutý.

Oficiálna stránka Kúpiť

Recenzovaná verzia: PlayStation 5

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Marek Jaroš

Marek Jaroš

The Last of Us, Life is Strange či God of War, to je moje 😄 S Lukášom to na webe ťahám už od roku 2013. Navyše, od mája 2020 ma môžete počuť aj v našom CH Podcaste.

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Súvisiace články

Titulný obrázok pre článok s nadpisom NHL 24 oficiálne ohlásená, prinesie crossplay a zmeny v hrateľnosti

NHL 24 oficiálne ohlásená, prinesie crossplay a zmeny v hrateľnosti

NHL 24 sa predstavila 5-minútovým trailerom.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom NHL 24 predstavuje vylepšenia vo World of Chel

NHL 24 predstavuje vylepšenia vo World of Chel

Crossplay, ale aj nahradenie tašiek novým battle passom.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom NHL 24 detailne predstavuje svoju hrateľnosť

NHL 24 detailne predstavuje svoju hrateľnosť

Tento ročník prináša jedny z najväčších zmien za posledné roky.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Vychádza F1 23, sleduj launch trailer

Vychádza F1 23, sleduj launch trailer

Hráči s predobjednanou Champions edíciou môžu hrať už od včera.