Posledná epizóda

Najpopulárnejšie hry

Najčítanejšie

Inverness-BASE-ANNOUNCE-MASTER-STATIC-ENUS-ESRB-AGN-CHANNEL_HUB-1920x1080

Sid Meier's Civilization VII - Recenze

Pojďte se s námi podívat, jak dopadl výlet do světa hašteřivých civilizací

Profilový obrázok autora článku - Jakub Fanta Jakub Fanta

Když se řekne Civilizace, většině hráčů se bezesporu vybaví nespočet probdělých nocí, které u některého z dílů, ne-li všech, strávili. Tato legendární tahová budovatelská série prakticky vždycky vynikla nejen svou návykovou hratelností, ale především skvělým systémem diplomacie, války, výzkumu, prozkoumávání a spousty dalšího. Bylo poměrně očekávané, když v minulém roce oznámili nový, v pořadí sedmý díl, který měl vyjít a nakonec vyšel, 11. února tohoto roku.

Předchozí šestý díl vyšel už v roce 2016 a i přes velkou monetizaci a přidávání nového obsahu, to zkrátka chtělo něco nového. Nový díl měl dle vývojářů přinést do hry spoustu změn, hra se měla stát realističtější, ale přesto hratelností jednodušší. Změny měly přijít i v diplomacii, nebo samotném budování. O tom, zda vývojáři opravdu nelhali a změny připravili, se dozvíme zde, v naší recenzi.

Titulný obrázok Youtube videa

Nebojte, jinak je to stejné….

Jak už jsem psal na začátku, Civilizace je mix jednotlivých reálných odvětví státnického aparátu. A jak už to bývá zvykem, hra začíná na úsvitu prvních civilizací, zhruba 4000 před naším letopočtem a nechá nás si zvolit vůdce, který nás bude provázet celou hrou a za kterého hrajeme. Tohle je ta nejzásadnější věc, ta druhá zásadní věc je zvolit si národ, respektive civilizaci, kterou se rozhodneme vést. Nutno podotknout, že časové úseky jsou ve hře celkem tři, nemusíte tedy nutně začínat 4000 let před naším letopočtem, ale můžete rovnou začít buď věkem objevů, nebo moderní dobou. Věky jsou tedy celkem tři, nenechte se úplně zmást, moderní doba končí někdy v roce 1960 a je popsána jako “vstup do průmyslové revoluce”, takže se zde budeme věnovat spíše věcem v první polovině minulého století. Zde ovšem začíná jedna z největších změn. V nové Civilizaci totiž měníte národ v každé epoše zvlášť. Zvolíte si tedy vůdce, ten vám zůstane napořád, ale ve starověku hrajete například za Římskou říši, v době objevů přeskočíte na Mongolsko a moderní dobu si zahrajete v kabátu Francouzského impéria, nebo Pruska.

Každý věk má tedy své vlastní národy. Zní to sice hrozně komplikovaně a zvláštně, ale výsledkem je mnohem zábavnější progres hrou. Musíte se totiž přizpůsobovat jednotlivým národům, které si zvolíte, měnit přitom strategii a taktiku a zároveň dávat pozor, aby vás nějaká jiná civilizace nespolkla. AI jiných národů je totiž překvapivě celkem na vysoké úrovni a nedají vám nic zadarmo. Budete muset využívat tzv. body vlivu, které můžete utrácet za různé dohody s jiným národem. Například společné hranice vás budou něco stát, společný obchod, aliance a zaplatit můžete i různé záškodnické akce, nebo diplomatické vlivy. Pokud vám ale některý z národů dá vlastní nabídku, můžete přijmout jeho návrh bez ztráty bodů, nebo se pokusit nabídku vylepšit právě za body vlivu. Body vlivu následně využijete i pokud budete chtít do svého portfolia přidat některý z náhodně vygenerovaných městských států. Ty plně nahrazují barbary z předchozích dílů a nutno říct, že je to skvělá změna. Městské státy na vás totiž neútočí jen zbůhdarma jak se jim zachce, ale dá se s nimi komunikovat a v určitém případě dostat pod svou moc. Pokud se je ale rozhodnete dobýt silou, jejich města se nedají ovládnou, můžete je maximálně zruinovat a přidat si nějaké body do vědy.

Města jsou stejná, ale…

Poměrně zásadní změnu dostal i systém měst, ten se totiž rozdělil na tzv. městečka towns a města cities. Obě se rozšiřují stejně, nicméně bez dělníků, ti byli ze hry odstraněni a jednotlivé budovy tedy stavíte na jednotlivé hexy jen prostřednictvím města. Městečka nicméně nemají klasickou tahovou produkci, můžou se sice rozšiřovat o políčka dle počtu obyvatel, ale stavění nebo produkce jednotek stojí peníze, nejde je tedy produkovat tak jako ve městech, kde je sice můžete koupit taky, ale především na ně čekáte prostřednictvím tahů. To už u městeček nemůžete. Je to nicméně změna k lepšímu, pokud například potřebujete získat políčko se vzácnými surovinami, postavíte si u něj town a máte vyřešeno, dál se prakticky kromě rozrůstání nemusíte o nic starat. Městečko jde pochopitelně přeměnit na město za pomocí peněz, ale zase tak často to nevyužijete. 

Tato malá městečka navíc posilují produkci vašemu městu, kdy si můžete přiřazovat, jaká produkce půjde kam. To vše navíc záleží na specializaci, kterou si pro svoje malé městečko, nebo později město, zvolíte. Podobně můžete přiřazovat svým městům jednotlivé suroviny, které vyprodukujete v městečkách. Tyto suroviny se navíc mění podle epoch a mohou podporovat jednotlivá odvětví. Města se zároveň pomalu mění během epoch podle toho, jaký národ zrovna vedete. Vždy ale zůstávají stopy po předchozích budovách (musíte je samozřejmě přestavovat). Stane se vám pak, že je okem moc dobře vidět, že se vaše Francouzské impérium vyvinulo právě například z Mongolů. Jsou to sice zvláštní změny, ale nutno říct, že naprosto skvěle zrychlují hru a ačkoliv hru trošku zjednodušují, budete za ně nesmírně rádi, protože hra najednou není tolik opakovací. V této části musím vypíchnout ještě jednu změnu, hra vás totiž trošku limituje počtem možných měst a malých městeček. Vše nyní závisí na spokojenosti obyvatel, pokud tedy máte nízkou spokojenost a postavíte další městečko, nebude to zrovna k větší spokojenosti aktuálních obyvatel. Je to zajímavý krok k tomu, jak si pohlídat kolonizování světa. Zkrátka nebudete zaplavovat svět novými městy, ale dáte si zatraceně záležet, zda to pro vás má smysl, či nikoliv.

Kudy teď legáte?

Jednou z dalších velkých změn, které Civilizace dostala, je změna vedení války. Ne tedy úplně změna samotného vedení, jako spíš průběh a obsluha. A musím říct, že tuhle změnu jsem si tedy užil naprosto nejvíc. Jsem totiž ten typ člověka, kterého na diplomacii a řeči příliš neužije, radši prostě seberu armádu a ukážu tomu ochmelkovi za hranicemi, kde je jeho místo. Dobrou zprávou je, že samozřejmě zůstávají pořád jednotky, které známe z předchozích dílů.

Máme zkrátka vojáky, legionáře, obléhací stroje, letadla, lodě, a tak podobně, ale k tomu máme jednu novou super věc navíc. Tou super věcí je nová jednotka velitele, který se na první pohled podobá generálům z šestého dílu, je ale mnohem výhodnější a vymakanější. Má například talentový strom, který můžete vylepšovat podle zkušeností na válečném poli a získávat tak rozhodující bonusy pro své jednotky. Druhou velkou výhodou je potom nabalení několika jednotek do jedné. Velitelé dokáží do sebe zabalit několik jednotek a vy tak v případě boje nemusíte posouvat každou jednotku zvlášť, nýbrž přesunete pouze generála a v cílové destinaci následně jednotky “vybalíte”, popřípadě zaútočíte koordinovaně, čímž způsobíte větší škody.

Grafika při starém a zvuky jakbysmet

Po grafické stránce hra nijak zvlášť nevyniká, dokonce bych řekl, že je totožná s předchozím dílem. Abych hře ale nekřivdil, detailnější určitě je. Například města vypadají naprosto skvostně, obzvlášť když už jsou řádně rozlezlá. Jinak ale moc změn není. Postavičky jednotlivých vůdců jsou stále spíš trapné, než nějak záživné, tento dětský styl vyobrazení se mi nikdy zvlášť nelíbil, vývojáři ale stále nedokázali jednotlivé vůdce ani namluvit. Neříkám, že je to nějak nutné, ale trošku by to osvěžilo hratelnost. Obecně je grafika stále taková nerealistická a to mě na Civilizaci už dlouho mrzí nejvíc. Ač je to smutné, jedná se zkrátka o přeskinovaný a lehce vylepšený předchozí díl, což sice není nic špatného, ale pokud chcete za takovou hru plnou cenu, měla by se předvést větší snaha. Zvukově to taky žádná hitparáda není. Sem tam někdo ve stylu simíku něco žblebtne, sem tam slyšíme zvuk nějaké přírodní katastrofy, jinak je zvuk ve hře ale poměrně dost nenápadný.

Co je vlastně za problém ?

Neděste se nadpisem, Civilizace 7 je stále taková, jaká má pravá Civilizace být. Návyková, vyrovnaná a zábavná. Problém je ovšem v tom, že už teď je cítit chystaná monetizace, protože spousta národů a vůdců z předchozího dílu zatím chybí a v neposlední řadě mi stále přijde plná cena 69 euro za takovou hru prostě přespříliš. A to ještě s vědomím, že spousta dalších národů a obsahu teprve do hry přibude za další peníze. Tohle byl problém předchozích dílů a bude to problém i teď. Jinak si ale Civilizaci užijete plnými doušky, hra totiž spíše cílí na nováčky v sérii, než zaryté veterány. Obávám se, že ti se spíše vrátí k předchozímu dílu, o čemž svědčí i poměrně nízké hodnocení na Steamu a některé napsané komentáře. Moc se ani nedivím, Civilizace 7 je opravdu lehce zjednodušená než ostatní díly, pořád bych ji ale dal šanci.

Sid Meier's Civilization VII

 

Hratelnost - 9/10

 

Grafika - 7/10

 

Zpracování - 6/10

 

Atmosféra - 10/10

8/10

Verdikt

Nová Civilizace došla změn, které veterány série příliš nepotěší, ale pokud jim přijdete na chuť, zjistíte, že do hry vlastně skvěle sednou.

Oficiálna stránka Kúpiť

Recenzovaná verzia: PC

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Jakub Fanta

Jakub Fanta Hviezda

Zapálený milovník strategií, adventur, RPG (hlavně těch od Bethesdy) a čestný hráč Kingdom Come. Jo a ještě hraju 20 let World of Warcraft

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený