Sony má obsesiu v AAA hrách, menšie hry odsúva bokom
Days Gone 2? Nie! Remake The Last of Us? Áno, ale len v Naughty Dog. Sony svojim menším štúdiam neverí.
Jason Schreier dnes na Bloombergu publikoval ďalší autorský článok, ktorý odkrýva pozadie Playstation Studios. Na prvý pohľad je to idylka. Interné štúdia Sony každý rok vyprodukujú niekoľko AAA titulov, mnoho z nich slávi úspech nie len medzi hráčmi, ale aj medzi kritikmi.
Avšak, na pozadí to začína vrieť. Za všetko si môže samotné Sony, ktoré, ako sa zdá, neverí vlastným menším štúdiam.
Sony chce hity, preto preferuje Naughty Dog či Santa Monica
Michael Mumbauer založil v roku 2007 Visual Arts Service Group. Je to štúdio, ktoré mnohým hráčom nič nehovorí. Avšak, ak potrebujú iné Sony štúdia s niečim pomôcť, volajú práve do Visual Arts. Toto štúdio hrá veľkú podpornú rolu pre Sony a pomáhalo vyladiť také hry ako Spider-Man či Uncharted.
Avšak, Mumbauer mal s týmto štúdiom väčšie plány. V nedávnej minulosti najal 30 vývojárov, aby sformoval nové štúdio pod hlavičkou Sony. Mumbauer chcel povýšiť Visual Arts Service Group z pomocnej sily na štúdio, ktoré bude vytvárať nové, vlastné hry.
Mumbauer a jeho tím išli na to šikovne. Namiesto niečoho úplne nového chceli vytvoriť niečo, čo všetci dobre poznajú a pomohlo by im to presvedčiť vedenie Sony. A tak sa rozhodli, že namiesto úplne novej hry vytvoria remake staršieho titulu pre Playstation 5. Pôvodne plánovali pracovať na remaku Uncharted, avšak po ďalšej úvahe im ako lepšia a lacnejšia alternatíva prišlo The Last of Us. Naughty Dog v tom čase pracovali na The Last of Us Part 2 a s remakom by Sony mohlo vydať dvoj-edíciu a podporiť predaje Playstation 5.
Sony zmietlo Days Gone 2 zo stola, keďže vývoj pôvodnej hry bol dlhý a recenzie boli zmiešané.
Avšak, v roku 2019 prebiehali v Sony viaceré zmeny. Na čelo Playstation Worldwide Studios sa posadil Hermen Hulst a ten Mumbauerovi odmietol dať ďalšie peniaze, nakoľko jeho remake bol výrazne drahší, ako iné remaky. V tom čase bolo The Last of Us Part 2 odložené na rok 2020 a Naughty Dog potrebovalo pomoc od Visual Arts Service Group pri dokončovaní hry. A tak sa z pomaly samostatného štúdia opäť stalo len pomocné štúdio.
Zrejme posledným klincom do rakvy nádejí Mumbauera bolo rozhodnutie Sony, že po skončení vývoja The Last of Us Part 2 sa niektorí zamestnanci z Naughty Dog presunú do novovznikajúceho štúdia, aby dohliadali na vývoj remake The Last of Us. Po tomto rozhodnutí Mumbauer, ale aj viacerí z Visual Arts odišli.
Days Gone 2? Nie! Nový Uncharted však áno
To nebol jediný prípad, kedy Sony zatrhlo snahu menšieho štúdia a vedenie dalo do rúk niekomu z Naughty Dog.
Bend Studio mnohí z vás poznajú ako autorov Days Gone. Ide o solídnu hru, ktorá si hanbu nespravila a pre Sony znamenala profit. Ešte v roku 2019 prišli vývojári s nápadom na Days Gone 2. Ten však Sony zmietlo zo stola, keďže vývoj pôvodnej hry bol dlhý a recenzie boli zmiešané.
Postoj Sony prináša nepokoje do menších štúdií, ktoré by chceli svoju vývojársku slobodu, no namiesto toho len zastávajú rolu pomocníkov pre tých veľkých.
Namiesto toho sa Bend Studio rozdelilo na dva tímy. Prvý mal pomáhať Naughty Dog pri vývoji multiplayerového titulu, zatiaľ čo ten druhý mal pracovať na Uncharted hre pod vedením ľudí Naughty Dog. Vývojári sa však začali báť o svoju vlastnú autonómiu. Nechceli, aby boli absorbovaný pod značku Naughty Dog. Vedenie štúdia preto požiadalo Sony, aby im odobrali Uncharted projekt. Sony ich prosbu vyslišalo minulý mesiac a aktuálne štúdio pracuje na vlastnej hre. O akú hru ide, nevieme. Najpravdepodobnejšie to však bude práve Days Gone 2.
Prístup Sony je konzervatívny, no logický
Prístup Sony k vývoju AAA hier je konzervatívny, no na druhej strane je logický. Ak máte na jednej strane Naughty Dog a na druhej novovznikajúci tím, je logické, že remake The Last of Us dáte robiť osvedčenému tímu z Naughty Dog.
Na druhej strane si však Sony takto zarába na dva problémy. Tým prvým sú premárnené príležitosti. Z menších hier môžu v konečnom dôsledku vzniknúť veľké značky. Tu bol ako príklad uvedený Roblox. Ide o hru, v ktorej si hráči môžu vytvoriť ľubovoľnú hru. Že vám to znie povedome? Sony takto vo Februári 2020 vydalo hru Dreams. Mocný nástroj, v ktorom sa dajú tvoriť hry. A zatiaľ čo má Roblox hodnotu niekoľko desiatok miliárd dolárov, o Dreams sme od vydania prakticky nepočuli.
Druhý problém je skôr ľudský. Japonský gigant do svojich kľúčových štúdií Naughty Dog, Santa Monica či Guerrilla Games investuje desiatky miliónov dolárov. A to sa im vypláca, keďže štúdia produkujú blockbustre ako God of War, The Last of Us Part 2 či Horizon Zero Dawn. A tie prinášajú zisky v stovkách miliónov. Avšak, to prináša nepokoje do menších štúdií, ktoré by chceli svoju vývojársku slobodu, no namiesto toho len zastávajú rolu pomocníkov pre tých veľkých.
Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.
Zobraziť komentáre (0)
Komentáre
Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený
Prihlásiť sa