Posledná epizóda

Najpopulárnejšie hry

Najčítanejšie

The-Bus-Recenzia

The Bus - Recenzia

Simulátor autobusu v Berlíne, spracovanom v mierke 1:1

Profilový obrázok autora článku - Redakcia Redakcia

The Bus je hra, ktorá, ako už jej názov naznačuje, sa zameriava na prácu vodiča autobusu. Tento simulátor sa momentálne nachádza vo svojej beta verzii, takže treba jeho recenziu brať s istou rezervou. Hra je k dispozícii v early access na Steame.

Hra momentálne ponúka len minimum obsahu. V ponuke máte 2 typy autobusov, jednu mapu (Berlín), režim voľnej jazdy a zopár autobusových liniek. Jazdu začínate z pohľadu prvej osoby a stojíte pred autobusom, do ktorého musíte nastúpiť a od nuly samotný autobus naštartovať.

Titulný obrázok Youtube videa

Tu čelíte prvému problému. Hra momentálne neponúka tutoriál, ktorý by vám ukázal ako sa autobus ovláda. Keď sa pozriete do vodičovej kabíny vidíte množstvo tlačidiel a rovnako je tomu aj tu. Hra vám síce vypisuje čo máte stlačiť, ale nevysvetlí vám prečo to robíte. Po 10 minútovom štartovaní autobusu som sa dostal do časového sklzu a už nemáte možnosť stratu výraznejšie skresať.

Zaujímavý prvok je samotný proces nastupovania a vystupovania ľudí, kde viete všetky dvere jednotlivo otvárať, čo vám ale hra neukazuje, čiže k takýmto objavom vás musí zaviesť vaša zvedavosť. V prvej jazde sa mi stalo, že som otváral len predné dvere a zistil som to až na poslednej zastávke, kde som omylom otvoril všetky dvere a zrazu vystúpil celý autobus.

Nastupujúci ľudia majú väčšinou kartičky, ale stane sa, že si budú chcieť u vás zakúpiť lístok. Celý tento nákup prináša do hry zaujímavú minihru. V nej máte za úlohu správne ľudom vydať peniaze a naťukať im typ požadovaného lístka. Pri vydávaní peňazí ale zistíte, že váš pohľad je dosť obmedzený a tak sa dostanete do štádia, kde väčšinu času strávite posúvaním si pohľadu.

To si najviac všimnete pri jazde autobusom, kde nevidíte do spätných zrkadiel a pri preraďovaní z pruhu do pruhu budete musieť skĺbiť vaše šoférske zručnosti s rýchlym pohybom myši. Samotná jazda autobusom je veľmi zábavná. Musíte dodržiavať dopravné značky, ktoré sú výborne nastavené a neznehodnocujú zábavu z hry a zároveň jej dodajú potrebnú reálnosť. Umelá inteligencia okolitých áut je výborná. Ich správanie pôsobí prirodzene. Dokonca som si raz všimol, že auto vbehlo do križovatky, keď som ja mal prednosť v jazde, ale nakoniec rýchlo zastavilo, aby predišlo nehode.

Z prvej jazdy síce spravíte skôr demolition derby, ale časom si na veľkosť autobusu zvyknete až sa z neho stane váš dobrý kamarát. Hra vás nenápadne nabáda k tomu, aby ste s autobusom jazdili ladne, ale neviete ho poškodiť, čiže sa nejakej prípadnej kolízie nemusíte báť.

Za zmienku rozhodne stojí to, že vývojári v The Bus spracovali Berlín v mierke 1:1. Najväčšie nemecké mesto si tak vychutnáte s úplne všetkými známymi pamiatkami, miestami, vyhliadkami a budovami, ktoré zdobia jeho ulice. Keďže z autobusu môžete vystúpiť, mesto si môžete vychutnať aj na nohách. A to vo dne aj v noci, keďže hra obsahuje dynamické striedanie dňa a noci, či rôzne efekty počasia. V hre tiež nájdete editor liniek a časového rozpisu. Viete si tak naplánovať autobusové trasy a časy odjazdov z jednotlivých zastávok. Bonusom je podpora herných volantov aj foto mód.

Ak sa pozrieme do budúcnosti, vývojári majú pre titul The Bus pripravených ešte viac noviniek. Tou najviac podstatnou bude multiplayer pre voľnú jazdu. Vývojári sľubujú aj podporu módov a tak sa dočkáme množstvo nových autobusov, ktoré do hry pridajú samotní hráči. V budúcnosti bude v hre možné pracovať s ekonomikou (najímať vodičov a zarábať na prevádzke liniek), pridané budú nové cesty, tramvaje, centrálny hub pre hráčov ale aj spomínaný tutoriál. To je však otázka budúcnosti early access verzie.

Veľmi príjemná bola možnosť zapnúť si rádio a vybrať si z ponuky viacerých staníc. Grafická stránka hry by si zaslúžila zlepšenie, ale určite to nie je niečo čo by vám zničilo zážitok z hry. Hra momentálne stojí 25,95 eur. Cenovka je možno vyššia, ale určite jej nákup neoľutujete. Sám som po odohratí pár jázd zostal prekvapený, ako veľmi mi hra prirástla k srdcu a bol by som ochotný zaplatiť aj o niečo vyššiu sumu.

The Bus je hra, ktorá má síce veľa tlačidiel, ale určite si dajte aspoň 3 jazdy autobusom, aby ste si všetky funkcie ohmatali a potom príde ta pravá zábava. Nenechajte sa odradiť a klikajte na všetky tlačidlá, ktoré vidíte, aby ste rýchlo objavili ich význam. Časom sa z autobusu stane váš najväčší parťák a kamarát.

The Bus

 

Technické spracovanie - 8/10

 

Atmosféra - 8/10

 

Rozhranie - 8/10

 

Grafika - 3/10

6.8/10

Verdikt

Určite túto hru odporúčam aj hráčom, ktorý si myslia, že ich podobný herný štýl nebude zaujímať. The Bus je veľmi ambiciózna hra, ktorá však hráčov určite nesklame

Kúpiť

Recenzovaná verzia: PC

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Redakcia

Redakcia

CentrumHer.eu je pôvodne český projekt založený v roku 2009. Dnes web vedie skupinka nezávislých autorov bez nároku na honorár a denne vám prinášame aktuálne novinky, zaujímavosti, trailery aj recenzie zo sveta videohier.

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený