Posledná epizóda

CH Podcast #GamesCom Špeciál - Prvý deň, Opening Night Live

23. August 2023

V dnešnej epizóde nahrávanej v bojových podmienkach hotelovej izby vám Lukáš a Marek porozprávajú o tom, ako vyzerá developerská konferencia či rozostavané výstavisko v Kolíne.

A taktiež preberú to najzaujímavejšie z Opening Night Live, ktoré bolo doslova prepchaté skvelými hrami.

The Last of Us Part II Remastered Recenzia

The Last of Us Part II Remastered - Recenzia

Najlepšia edícia najlepšej singleplayer adventúry v histórií.

Profilový obrázok autora článku - Marek Jaroš Marek Jaroš

The Last of Us Part II je titul, ktorý aj viac ako tri a pol roka po svojom pôvodnom vydaní budí vášne. Na internete nájdete množstvo videoesejí, ktoré sa snažia interpretovať príbeh a hodnotiť hru. Ako by povedal klasik, jedni hru milujú, druhí ju nenávidia.

Dnes sa do tejto debaty, ktorá rozdeľuje hráčov, pridáva ďalšia premenná - remaster. Potrebuje hra, ktorá vyšla len pred niečo viac ako tromi rokmi a stále vyzerá skvele, remaster? Nuž, asi sa všetci zhodneme, že toto nie je cesta, ktorou by sa mal herný priemysel vyberať. Na druhej strane, keď si slovíčko Remastered v názve hry odmyslíte, a domyslíte si napríklad Next-gen upgrade, hneď to celé začne dávať väčší zmysel.

Avšak, v čom sa táto verzia hry líši od tej pôvodnej? A oplatí sa majiteľovi PS4 verzie hry siahnuť aj po tejto? Na to sa vám pokúsim odpovedať v nasledujúcich riadkoch...

Titulný obrázok Youtube videa s názvom The Last of Us Part II Remastered - Announce Trailer | PS5 Games

The Last of Us Part II Remastered - Announce Trailer | PS5 Games

Fantastická hrateľnosť, ešte lepší príbeh

Čo sa týka príbehového režimu, robota vývojárov zo štúdia Naughty Dog bola v podstate veľmi priamočiara. Zobrali to, čo už mali a len tomu vylepšili textúry a grafiku do 4K rozlíšenia. Žiadne zmeny oproti pôvodnej verzii hry nečakajte. Veď, prečo by aj. Podľa mňa príbeh veľmi dobre funguje.

Jeho autori v ňom striedajú pokojné pasáže s tými akčnými, vzbudzujú vo vás očakávania, strach, radosť a ďalšie kvantum emócií a pocitov, ktoré ani len neviem pomenovať. Ja osobne túto cca 25 hodinovú kampaň radím medzi to najlepšie, čo som kedy v živote hral. Nehanbím sa ani priznať, že v niektorých momentoch som si skoro nasral do gatí a pri niektorých som si poplakal.

Nedotknutá ostala aj hrateľnosť. Surovín je vo svete The Last of Us málo a nábojov ešte menej. Preto nimi šetríte ako sa len dá. O to viac oceníte skvele fungujúci stealth. Priplaziť sa k protivníkovi odzadu, chytiť ho pod krk a vidieť ten jeho výraz v očiach, ako z nich odchádza život, je fakt na nezaplatenie.

Rád by som ale zdôraznil jednu vec, ktorú som napísal už pred rokmi. Vďaka improvizácii nie je žiaden plán zlý. Aj z vyslovene zlej situácie sa môžete, vďaka vašim inštinktom, ešte dostať. Ak však budete hrať bez rozmyslu, veľmi rýchlo skončíte. Nie len bez nábojov, ale aj mŕtvy. Aj keď, to je v tejto hre takmer to isté.

Každopádne, o príbehu a hrateľnosti nemá zmysel sa veľmi rozpisovať. Platí presne to isté, čo som napísal vo svojej pôvodnej recenzii na PlayStation 4 verziu hry. Preto, ak o týchto vlastnostiach hry chcete vedieť viac, odporúčam vám si ju prečítať.

The Last of Us Part II Recenzia PS4

The Last of Us Part II - Recenzia Playstation 4 exkluzivity

Stratené levely

Najväčším dôvodom, prečo sa oplatí po The Last of Us Part II Remastered siahnuť, je prítomnosť viacerých dodatočných bonusov. Tým prvým sú Stratené Levely. Ide o úrovne z hry, ktoré sa vývojári z nejakého dôvodu rozhodli odstrániť. 

Najväčším prínosom pre hráčov ale nebude možnosť si tieto úrovne zahrať, ale priamo od vývojárov zistiť, prečo sa tak stalo. Pred každou úrovňou vám autor príbehu a hlavný tvorca hry Neil Druckmann povie, v akej fáze hry by sa úroveň nachádzala a čo malo byť jej cieľom. Tak isto vám ale porozpráva aj to, prečo sa ju nakoniec rozhodli z hry vystrihnúť.

Počas samotného hrania týchto stratených levelov nájdete ešte ďalšie komentáre od vývojárov, ktorí vám ešte bližšie na jednotlivých príkladoch porozprávajú o tom, ako hru tvoria, ako nad jednotlivými detailami rozmýšľajú, ale aj o tom prečo daný level či funkcionalita v hre vyzerá tak, ako vyzerá.

Celkovo ide o neuveriteľný náhľad priamo do kuchyne vývoja AAA hry. Prekvapení môžete ostať akurát tak celkovou dĺžkou týchto úrovní, keďže vám stači polhodina a máte ich všetky tri za sebou. Tak či onak ale ide o neoceniteľný zdroj informácií.

No Return

No Return je nový roguelike survival herný mód, ktorý vývojári pridali do Remastered verzie hry. A pre mnohých to bude zrejme najväčšie lákadlo, pre ktoré sa rozhodnú siahnuť po vylepšenej verzii hry. Ak vás totiž počas príbehu otravuje to, že sú vám súboje dávkované postupne, tak No Return je ako stvorený pre vás. Žiadne cut scény tu nečakajte, len neľútostné súboje na život a na smrť.

Celá záležitosť je pritom randomizovaná. Vy si na začiatku vyberiete postavu a obtiažnosť, o ostatné sa už postará samotná hra. Miesto, nepriatelia, typ stretu či odmeny. To všetko je náhodné. Má to len jeden háčik. Ak umriete, začínate odznova. Niet možnosti návratu.

Jeden prechod režimom No Return sa skladá z 5 stretnutí a zakončený je finálovým súbojom s bossom. Každé stretnutie sa odohráva na inom mieste, či už v Jacksone, alebo v Seattli či v lese. Verte mi, počas hrania príbehu si ani neuvedomíte, koľko rozličných a jedinečných lokácií sa v hre nachádza.

Hrať môžete zo začiatku len za Ellie a Abby. Ostatné postavy ako Dinu, Joela či Leva si musíte postupne odomykať hraním. Každá postava má svoje jedinečné vlastnosti a bonusy, Hraním si odomykáte aj ďalšie veci, ako sú nové skiny či modifikátory, ktoré potom môžete využiť pri vlastnom hraní.

A práve randomizácia a modifikátory sa starajú o to, že No Return je taká skvelá zábava. Raz lovia protivníci vás, inokedy zase vy ich. Niekedy bojujete proti infikovaným, inokedy proti vojakom WLF či Seraphitom. Občas sa stane, že sa k vám pridá aj nejaká iná postava v podobe AI spoločníka. A aby toho nebolo málo, na radu prichádzajú aj modifikátory.

Tie, ako už ich názov napovedá, upravujú vlastnosti či už vás, alebo nepriateľov. Stretnúť sa tak môžete s modifikátormi ako sú zvýšené/znížene zdravie protivníkov či zabíjanie zblízka obnovuje zdravie. Samozrejme, v hre ich je oveľa viac, no predstavu máte.

Hrať ale musíte aj takticky. Dôraz je kladený na prehľadávanie jednotlivých prostredí, pretože lekárničky či molotov koktejly sa nevyrobia samé od seba. Rovnako ako počas hrania príbehu, aj tu musíte zbierať suroviny, ak si chcete niečo vyrobiť.

Jediné, čo dostávate, sú šrot a lieky na vylepšovanie vlastností vašich zbraní a postavy. Za každé stretnutie máte vopred určenú odmenu. Aj tu musíte takticky premýšľať a uvedomiť si, akou cestou sa chcete vydať. Či sa uskromniť s menšou odmenou, alebo to risknúť a ísť proti ťažším nepriateľom, ale s vidinou väčšieho zisku.

Tak či onak, všade prítomné nebezpečenstvo, skvelý súbojový systém hry a riziko náhlej smrti robia z No Return perfektné oživenie hry a pridávajú vám hodiny a hodiny zábavy. Viem si predstaviť, že pre niektorých sa stane No Return hlavným dôvodom, pre ktorý sa budú ku hre vracať. Obzvlášť, ak vývojári plánujú v hre mať aj denné prechody s rebríčkami. Vidina toho byť najlepším na celom svete je veľmi lákavá.

Oplatí sa siahnuť po The Last of Us Part II Remastered?

Ak ste fanúšikmi hry, zrejme už doma na poličke máte pôvodnú PS4 verziu. K dispozícii tak máte 10 eurový upgrade, ktorý vám okrem vylepšenej grafiky pridá aj množstvo bonusov v podobe stratených levelov, No Return herného režimu či možnosť voľnej hry na gitare. Byť vami, nad 10 eurami neuvažujem a idem do toho.

Ak ste hru ešte nehrali, láka vás a máte doma PlayStation 5, nemáte nad čím rozmýšľať. Lepšiu edíciu tejto skvelej hry aktuálne nenájdete.

The Last of Us Part II

 

Príbeh a atmosféra - 10/10

 

Gameplay - 10/10

 

Grafika a technické spracovanie - 10/10

 

Hudba - 10/10

10/10

Verdikt

The Last of Us Part II Remastered je tou najlepšou edíciou skvelej hry. Fantastický príbeh, perfektná hrateľnosť, vylepšená grafika a bonusy v podobe stratených levelov či úplne nového No Return módu z hry robia nutnosť pre každého, koho hra pred viac ako tri a pol rokmi chytila za srdce.

A ak ste hru ešte nehrali a máte doma PlayStation 5, zahrať si The Last of Us Part II Remastered je pre vás prakticky povinnosť.

Oficiálna stránka

Recenzovaná verzia: PlayStation 5

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Marek Jaroš

Marek Jaroš

The Last of Us, Life is Strange či God of War, to je moje 😄 S Lukášom to na webe ťahám už od roku 2013. Navyše, od mája 2020 ma môžete počuť aj v našom CH Podcaste.

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Súvisiace články

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Poznáme ďalšie detaily ohľadom The Last of Us Part II Remastered

Poznáme ďalšie detaily ohľadom The Last of Us Part II Remastered

Sony odhalilo nové informácie o bonusoch Lost Levels a No Return.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Naughty Dog detailne predstavuje No Return mód z The Last of Us Part II Remastered

Naughty Dog detailne predstavuje No Return mód z The Last of Us Part II Remastered

Sledujte trailer, ktorý vám detailne predstaví nový herný režim No Return.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom The Last of Us Part II dostane vlastný dokumentárny film

The Last of Us Part II dostane vlastný dokumentárny film

Zo zákulisia vývoja hry.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Face2Face: Táto hra ukazuje, aký príbeh The Last of Us Part 2 väčšina z nás čakala

Face2Face: Táto hra ukazuje, aký príbeh The Last of Us Part 2 väčšina z nás čakala

Či už sú to krysy alebo nakazení...