Z obrazovek počítačů a konzolí až na plátna kin: Boom herního průmyslu
V herním průmyslu se točí opravdu velké peníze

Přijít s originálním a poutavým námětem na film se v posledních letech jeví jako nadlidský úkol a svědkem toho jsou nejen stále častější remaky v minulosti populárních hitů, jako jsou například Lví král, Protivný sprostý holky či Duna, ale také překypující pohár filmů o superhrdinech. Studia zkrátka vymýšlí všechny možné způsoby, jak na produkci filmů ušetřit a nedostat se do červených čísel. Produkce nových nápadů je zkrátka riskantní.
Pokud jste fanouškem, sázení a platforem jako GGbet CZ, letos se můžete těšit například na očekávané F1 s Bradem Pittem. Max Verstappen se sice nechal slyšet, že ho produkce tohoto filmu "příliš nezajímá", ale každému pravému motosportovému sázkaři se jistě bude líbit. Kdo ví, možná bude součástí jeho uvedení do kin možnost pro sázkaře vyhrát vstupenky na některou z Grand Prix.
Herní průmysl je na vzestupu
Co se nových filmových námětů týče, na první pohled to vypadá, jako by se v posledních letech filmový průmysl v porovnání s tím sázkařským trochu zasekl. Pravdou však je, že tomu tak není. Alespoň ne ve všech kategoriích.
Ačkoliv byli lidé ještě nedávno nuceni trávit velkou část svého volného času zavření doma, herní průmysl na vavřínech nespal, právě naopak. Minulý rok dosáhly jeho příjmy rekordních 455 milionů dolarů, což je více, než vydělal hudební a filmový průmysl dohromady a předpokládá se, že tato hranice bude letos znovu překonána.
Ruku k dílu pro to přiloží i Česká republika, která má letos kandidáta na GOTY (hra roku) v podobě Kingdom Come Deliverance 2 od legendárního Dana Vávry. Hra je mimochodem na Steamu právě v patnáctiprocentní slevě, tak si ji neváhejte koupit a podpořit kvalitní české vývojáře!
Vidina velkého zisku láká investory i velká studia
Skutečnosti, že v herním průmyslu se točí opravdu velké peníze, si začali všímat i v jiných odvětvích a nás zajímá především to filmové. V posledních dvou letech se v popředí žebříčku nejvýdělečnějších filmů natočených podle počítačových či konzolových her objevily hned tři nové tituly.
Na první příčce se jedná o Super Mario Bros ve filmu, na druhé letošní Minecraft film a trojici uzavírá Ježek Sonic 3. Letos má navíc dále vyjít Exit 8 podle uznávané adventury a pokračování jednoho z vůbec prvních "herních" filmů, který se v roce 2021 dočkal restartu, Mortal Kombat 2.
Vůbec první filmovou adaptací hry byl sice film Superbratři o Mariovi z roku 1993, ale prvním opravdovým trhákem se stal až o dva roky později právě Mortal Kombat. Jednalo se o populární arkádovou hru, kde spolu bojovaly vždy dvě postavy. Hra byla natolik populární, že podle ní byl natočen i stejnojmenný, dnes již kultovní film. Film od kritiků sice získal smíšené hodnocení, ale komerčně se jednalo o velký úspěch, když celosvětové tržby dosáhly zhruba šestinásobku produkčních výdajů.
Prvopočátky herní adaptace
Na danou dobu se jednalo o film, který využíval moderní technologie, jelikož postava Gora byla vytvořena za pomocí animatronie. Tahákem filmu byly především skvěle choreograficky zvládnuté bojové scény. Samotný příběh byl docela logicky slabší, ale na "béčkový" film dostatečně zvládnutý.
Je důležité zmínit, že se na velmi dlouhou dobu jednalo o nejlépe hodnocenou filmovou adaptaci hry. Konkrétně na oblíbené platformě Metacritic má původní Mortal Kombat hodnocení 60, které se žádné filmové herní adaptaci nepovedlo překonat až do roku 2021!
Až donedávna platilo, že herní fanoušci zkrátka nebyli dostatečně početní na to, aby se filmovému průmyslu vyplatilo zpracovávat adaptace populárních her. To se však v posledních pár letech změnilo a jako logický důvod lze uvést dospění dříve mladé generace hráčů a jejich nyní mnohem větší finanční tah.
Hráči her již dávno nejsou teenageři bez peněz a z mnohých se stali uživatelé platforem jako nové české online casino, kterou používají k vyhledání těch nejvýhodnějších registračních bonusů a akcí. Detailní recenze sázkových kanceláří a kasin hráčům nabízí jedinečný pohled do světa online hazardu.
Jedná se ekonomicky aktivní, slevy vyhledávající členy společnosti, kteří se nebojí za svůj koníček zaplatit nemalé peníze, i když za běžné věci by radši ušetřili. Finanční aktivity hráčů si postupně začaly všímat i velká filmová studia.
Ambiciózní projekt s obrovskou fanouškovskou základnou
V roce 2016 se do kin dostal dlouho očekávaný film Warcraft, který měl všechny předpoklady pro to, navždy změnit stereotyp "béčkových", méně kvalitních filmových adaptací her. V Česku velmi populární herní série Warcraft položila základy pro veleúspěšnou online hru World of Warcraft, která se v roce 2010 pyšnila více než 12 miliony aktivních hráčů.
Hra byla dlouho považována za nejhranější hru na světě, k čemuž pomohl i její finanční model s nejrůznějšími akčními slevami a exkluzivními kupóny, které rozdávali americké filmové hvězdy v nejrůznějších, mnohdy šílených televizních spotech. Hra nedávno oslavila své 20. výročí a dodnes běží na bázi předplatného, které se nikdy nezměnilo - stále stojí 15 dolarů. Ve hře navíc existuje obchod s různými sběratelskými předměty, které pravidelně dostávají značné slevy.
Očekávání fanoušků byla obrovská, ale film se bohužel nepovedl. Jelikož je příběh původní herní série dlouhý a komplikovaný a filmaři jej značně sesekali, pro člověka neznalého her byl film příliš chaotický a nelineární. Fanouškům se sice spíše líbil, ale u kritiků pohořel. Pro filmové studio se ve výsledku jednalo o finanční ztrátu, jelikož díky počítačovým animacím rozpočet dosáhl téměř 200 milionů dolarů.
Ačkoliv celosvětové tržby přesáhly 400 milionů dolarů, dohromady s distribucí a reklamou byl film i tak ztrátový. World of Warcraft si ale polepšil, jelikož součástí propagace filmu byly také kupóny pro náhodné držitele vstupenek, díky kterým mohli návštěvníci kina získat aktuální rozšíření a měsíc hry zdarma.
Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.
Zobraziť komentáre (0)
Komentáre
Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený
Prihlásiť sa