Posledná epizóda

Najpopulárnejšie hry

Najčítanejšie

Apple odhaľuje Vision Pro, svoje prvé AR okuliare

Poznáme prvé detaily.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik
Apple Vision Pro AR okuliare

O vytvorenie AR okuliarov pre spotrebiteľov sa už niekoľko rokov pokúša Microsoft so svojim HoloLens. Apple však dnes oznámilo Vision Pro, svoje prvé VR/AR okuliare, ktoré užívateľom dovolia sledovať okolitý svet a zároveň virtuálny priestor. 

Apple Vision Pro sú vytvorené tak, aby ich používateľ mohol vidieť virtuálne prvky vo svojom vlastnom priestore. Tie sú premietané na obrazovku aj s tieňmi, aby mal užívateľ pocit, že sú skutočne v priestore. 

Vision Pro využívajú na ovládanie v priestore primárne pohyb očí. Užívatelia tak môžu otvárať a používať aplikácie len tým, že sa na ne pozrú. Okuliare však dokážu snímať aj pokročilé gestá rúk a obsahujú niekoľko dotykových prvkov. Jedným z nich si budeme môcť napríklad "zatmaviť" reálny priestor. 

Vďaka Vision Pro môžete napríklad sledovať filmy, telefonovať s videom, sledovať prezentácie či videá a to kdekoľvek, kde si s headsetom sadnete. Veľkosť obrazovky si môžete natiahnuť jednoduchým gestom rúk. 

A ako ostatní uvidia vaše oči? Na vonkajšej strane headsetu Apple Vision Pro je displej, na ktorom budú zobrazené vaše oči v prípade, že nebudete uzavretí vo VR priestore. V podstate headset sníma oči a premieta ich von a zároveň sníma vonkajší priestor a premieta ho dnu. Zvnútra okuliare vyzerajú podobne, ako akékoľvek iné VR okuliare. 

Bezdrôtová batéria (budete ju mať vo vrecku) Apple Vision Pro vydrží zhruba dve hodiny, ale je ho možné používať neobmedzene aj s káblom v napájaní. Popruh okolo hlavy je vymeniteľný za inú veľkosť, aj farbu. MicroOLED displeje ponúkajú rozlíšenie až 23 miliónov pixelov a headset poháňa čip M2 s novým operačným systémom, Vision OS. Čo sa bezpečnosti týka, Apple vám detailne oskenuje rohovku oka, čo bude slúžiť na odomknutie zariadenia len vašimi očami. 

Cena Apple Vision Pro je stanovená na 3499 dolárov a na trh príde na začiatku roka 2024.

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Najpopulárnejšie hry