Posledná epizóda

CH Podcast #GamesCom Špeciál - Prvý deň, Opening Night Live

23. August 2023

V dnešnej epizóde nahrávanej v bojových podmienkach hotelovej izby vám Lukáš a Marek porozprávajú o tom, ako vyzerá developerská konferencia či rozostavané výstavisko v Kolíne.

A taktiež preberú to najzaujímavejšie z Opening Night Live, ktoré bolo doslova prepchaté skvelými hrami.

Assassins-Creed-Valhalla-Recenzia-PS4

Assassin’s Creed Valhalla - Recenzia

Je Assassin’s Creed Valhalla hrou hodnou svojho mena?

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik

Po dvoch rokoch Ubisoft znovu prináša nový diel obľúbenej série Assassin’s Creed. Tentokrát sa presúvame na sever do sveta Vikingov, severskej mytológie, kráľov a bohov. Úprimne, táto tematika je mi blízka, pretože v hernom priemysle zatiaľ nie je tak opozeraná a po úspechu hier ako God of War, či Ancestors Legacy si prosím tak skvelých hier ešte viac.

Assassin’s Creed Valhalla je v prvom rade evolúciou posledných dvoch hier, ktoré v sérii nastavili vysokú latku v hernom aj vizuálnom spracovaní. Obsah tak servíruje veľmi podobne ako predchádzajúce hry, na druhej strane – 5 hodinový úvod tejto hry je viac lineárny, zameraný na príbeh a ohmatanie si herných mechaník. Dokonca sa odohráva na úplne inej mape, ako zvyšok hry.

Titulný obrázok Youtube videa

Hlavným hrdinom je Eivor (mužská, alebo ženská verzia), bojovník vikingského klanu Havranov. Po odchode z Nórska sa klan plánuje usadiť v Anglicku a až tam začína cesta objavovania, budovania a obsadzovania území. Počas príbehu budete tvoriť aliancie s ďalšími klanmi, vypaľovať osady Anglosasov a posluhovať kráľom, či rozhodovať o osude iných ľudí. Hlavná postava je tento krát vysoko postavený bojovník a tak budete mať pocit, že vaše skutky majú váhu. A zároveň sa s ním viac stotožníte.

Valhalla sa skladá z množstva menších príbehových liniek

Príbeh sa síce točí okolo budovania domoviny na pevnine Anglicka, ale je tvorený širokými vetvami príbehových liniek. Jednotlivé vetvy príbehu sa tak môžu natiahnuť na niekoľko hodín. Autori aj v tejto hre zamiešali do questov veľké bitky, stealth pasáže, obsadzovanie osád, ale aj detektívne questy. Novinka z AC Odyssey v podobe možností v dialógoch sa vracia, pričom zvýšená charizma vám občas odomkne aj tajné odpovede. Páčila sa mi questová línia, v ktorej som musel nájsť evidenciu o zradcovi v klane. Zabralo mi to hodiny, ale finálne rozhodnutie stálo za to. A tešiť sa môžete aj na questovú linku v Asgarde.

Hra sa silno zameriava na výstavbu novej osady v Anglicku. Svojmu klanu môžete vystavať množstvo budov, čím si odomknete nie len nové questy, ale aj možnosti. Výstavbou loveckej chaty si napríklad odomknete možnosť výmeny úlovkov za vzácne runy alebo questovú líniu s lovom unikátnych zvierat. Upgrade stanu pre miestnu čarodejnicu vám zase sprístupní bránu do sveta severských bohov. Napokon si môžete upgradovať aj kasárne a vytvoriť si tam jedinečného bojovníka, ktorého môžete „prenajímať“ iným hráčom za zlato.

Výstavba budov spotrebuje mnoho materiálov a tak na rad prichádzajú raidy – úplná novinka v sérii. Na vikingskej veslici sa môžete vydať po rieke a skupinovo zaútočiť na miesta plné cenných materiálov. Pri týchto miestach sa môžete doslova vylodiť a podniknúť nájazd, alebo si miesto predtým vyčistiť pekne potichu. Inak mapa je celkovo posiata pokladmi, nie len surovinami na budovanie osady a vylepšenie postavy.

Dobre vyvážené úpravy postavy

Vo svete hry Assassin’s Creed Valhalla nájdete rozhádzané aj knihy poznania. Tie vám odomknú nové akčné skilly. Aktívnych môžete mať až osem skillov, štyri na dlhú zbraň a štyri na krátku. Ďalšie aktívne aj pasívne skilly si odomknete v gigantickom strome schopností, do ktorého vám autori našťastie dávajú dostatočné množstvo bodov. Tie si môžete kedykoľvek zresetovať a vyskúšať si iné vetvy, inak si prispôsobiť postavu.

Trávnaté polia, hrady na skalách či Stonehenge, všetky lokality vyzerajú skvele. Podčiarkuje to aj skvelá dobová, vikingská hudba.

Skvele vyriešená je aj kustomizácia postavy. Okrem luku môžete mať v rukách dve krátke zbrane, jednu dlhú, alebo štít a to úplne nezávisle. Do jednej ruky si môžete dať krátky meč, do druhej napríklad sekeru. Čo s týka vybavenia, prakticky celú hru môžete mať na sebe to isté a postupne si to vylepšovať. A ak sa vám nepáči napríklad helma ale chcete ju mať pre jej vlastnosti, dá sa skryť zo zobrazenia. Vývoj postavy a kustomizácia je plná povedal by som že takých „quality of life“ drobností, ktoré spríjemnia hranie.

Až doteraz som nehovoril o „Assassin’s Creed“ DNA, ktoré by táto hra mala mať. Je pravda, že tejto hre názov Assassin’s Creed moc nepridáva na hodnote, pretože tematicky je niekde úplne inde. Na druhej strane, vývojári skoro od úvodu frakciu Asasínov šikovne zapojili do príbehu. Eivor dostane do daru skrytú čepeľ a využijete ju presne tak isto, ako vo všetkých starších hrách. A ak ste fanúšikovia série, rozhodne vám neujdú ani prekvapivé návraty niekoľkých známych postáv. Aj tento krát sa môžete tešiť na momenty zo súčasnosti, spojené s logickými hádankami v Animuse.

Objavovanie mapy je regulované levelom nepriateľov

Pochvaľujem množstvo rôznych aktivít v hre. Na druhej strane, hra vás nezasype množstvom otáznikov na mape, ako naposledy. Objavovanie mapy je teraz viac regulované levelom nepriateľov na danom území. Pri štartovacom území v Anglicku sa nachádza hneď územie, ktoré výrazne prevyšuje level vašej postavy a tak nemáte ani motiváciu tam chodiť. Takto hra prirodzene motivuje k objavovaniu častí mapy, ktoré sú viac dostupné pre vašu postavu.

Na mape nájdete aj náhodné eventy (po vzore Red Dead Redemption 2) a naraziť tak môžete na zaujímavé drobné úlohy, je ich však pomenej. Napríklad som jednému farmárovi pomohol zbaviť sa potkanov tým, že som z neďalekého domu vypustil mačky. Charizmu svojej postavy môžete zvýšiť v dobových rapových súbojoch, môžete sa vydať na lov legendárnych zvierat a rýb, zasúťažiť si v pití piva alebo sa vydať hľadať vzácny Mjolnir. Aktivít je tu požehnane a väčšina z nich vás náležite odmení.

So súbojmi som nebol až tak spokojný. Mne viac vyhovovali súboje zamerané na precíznosť, ako tomu bolo v AC: Origins. Valhalla vás doslova núti súboje riešiť hrubou silou namiesto toho, aby ste využili šikovnosť. Samozrejme, trochu si to uľahčíte odomknutím nových skillov avšak väčšinu hry to bude len o tom, ako dokážete striedať ťažké a ľahké útoky. Navyše, pri raidoch v chaotických bitkách s desiatkami bojovníkov vám na taktizovanie neostáva žiadny priestor.

Umelá inteligencia a animácie tvárí ako kamene úrazu

Umelá inteligencia je aj tentoraz najslabším článkom celej hry. Až primitívne správanie nepriateľov – kedy dokážu úplne ignorovať mŕtvoly na uliciach – je len dôkazom toho, že sa AI za tie roky nikde neposunula. Budete svedkami rôznych komických situácií, kedy sa AI obracia na mieste, lozí po prekážkach a opakuje zaseknuté frázy. Po tých rokoch už neviem povedať, či sú to bugy, alebo je to tak od dizajnu.

Kritiku si zaslúžia aj animácie tvárí. V niektorých cutscénach pôsobia doslova otrasne, v celej hre nenájdete dialógy s mocapom mimiky tváre. Mimika bola v celej hre pravdepodobne vygenerovaná na základe reči a tak niekedy vôbec nesedí na reč, postavám chýbajú emócie a animácie tela sú vyslovene strojové. Len málo cutscén obsahuje skutočné mo-cap animácie postáv. Škoda, pocit z príbehu by bol oveľa silnejší.

Pri recenzovaní na konzole PlayStation 4 mi asi najviac vadili neskutočné loadingy a to aj tam, kde by som ich nečakal. Keď som v gameplayi oslovil nejakú NPC postavu, nasledoval 10-30 sekundový loading s čiernou obrazovkou len kvôli dialógu. Keď to vie bez loadingu spraviť Rockstar, prečo nemôže Ubisoft? Úvodný loading hry zaberie 1 minútu a 50 sekúnd a dosť dlho - hoci pochopiteľne - trvá aj loading pri rýchlom cestovaní po mape. Dúfam, že toto je posledná hra od Ubisoftu, ktorú hrám na PS4.

Výhľady v hre vás nikdy neomrzia

V grafickom spracovaní hra na starej konzole siaha na absolútne maximum výkonu. Vykresľuje gigantické prostredia, dohľad do diaľky a množstvo detailných objektov. Vizuálne vyzerá veľmi príťažlivo, najmä vďaka živým farbám, atmosférickým efektom, preexponovaným západom slnka a hustej vegetácii. Trávnaté polia, hrady na skalách či Stonehenge, všetky lokality vyzerajú skvele. Podčiarkuje to aj dobová, vikingská hudba, hoci niekedy sa mi stalo, že scéna bola totálne tichá. Či išlo o bug, alebo zámer, ťažko povedať.

Musím povedať, že Valhalla ma bavila viac, ako nový Watch Dogs Legion. Avšak na PS4 verzii je výrazným nedostatkom technické spracovanie.

Vývojári aj tento krát nezabudli na tutoriály a kódex plný zaujímavých informácií zo sveta Assassin’s Creed Valhalla. Počas plavby na veslici vám bude hrať hudba, kôň dokáže automaticky dôjsť do cieľa a celé si to môžete zdokumentovať foto módom. V obchode môžete nepotrebné predmety predať naraz jedným tlačidlom a menu vylepšení je veľmi prehľadné. Nechýba možnosť nasadiť si kapucňu a splynúť s davom, prečkať noc a sondovať široké okolie s pomocou vrany. Valhalla je skutočne komplexnou hrou.

Assassin’s Creed Valhalla výrazne posúva sériu iným smerom. Už to nie je hra o tichých zabijakoch skrytých v kope slamy, skôr simulátor vikingskej expanzie. Ponúka však extrémne bohatú hernú náplň, originálne questové línie a kopec drobností, ktoré hráčom spríjemnia desiatky hodín. Systémami odmeňovania, budovania osady a vývoja postavy trafili vývojári klinec po hlavičke a zaistili tak, že aj stereotypné aktivity budú užitočné. Na PS4 hra trpí technickými nedostatkami a slabé animácie trochu stiahli celkový dojem z príbehu. Ak by som mal však vyzdvihnúť jednu vec, bol by to asi dizajn prostredia, nádherných výhľadov v sérii Assassin’s Creed nie je nikdy dosť.

Assassin’s Creed Valhalla

 

Príbeh - 8.5/10

 

Gameplay - 8.5/10

 

Grafika - 9/10

 

Technické spracovanie - 7/10

8.3/10

Verdikt

Assassin’s Creed Valhalla priniesol dostatočné množstvo inovácií, aby osviežil stagnujúcu značku. Ubisoft znovu ukázal, že v budovaní historických svetov sú majstri a hra ponúka dostatok možností na desiatky hodín zábavy.

Kúpiť

Recenzovaná verzia: PlayStation 4

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Súvisiace články