Posledná epizóda

CH Podcast #GamesCom Špeciál - Prvý deň, Opening Night Live

23. August 2023

V dnešnej epizóde nahrávanej v bojových podmienkach hotelovej izby vám Lukáš a Marek porozprávajú o tom, ako vyzerá developerská konferencia či rozostavané výstavisko v Kolíne.

A taktiež preberú to najzaujímavejšie z Opening Night Live, ktoré bolo doslova prepchaté skvelými hrami.

Co je to VPN

Čo je to VPN a prečo ju musíš začať používať?

Bezpečnosť na internete je dôležitá. VPN nám s ňou pomôže.

Profilový obrázok autora článku - Redakcia Redakcia

V dobe sociálnych sietí, prehliadačov, ktoré sledujú každý náš krok a keď aj mikrofóny na mobiloch počúvajú, o čom sa s kamarátmi rozprávame, ešte nikdy nebola bezpečnosť na internete dôležitejšia. Stále viac a viac sa stávame obeťami ukradnutých účtov (iste niekomu z vás, alebo vašich priateľov ukradli Steam), a hromadného spamu, ktorý končí v našich mailových schránkach.

Bezpečnosť na internete stojí na troch pilieroch. Antivírusová ochrana, silné heslá s autentifikáciou a tiež aj obmedzenie sledovania osobných údajov. Práve so sledovaním najviac pomáha VPN, služba ktorá vaše prehliadanie internetu preženie cez virtuálny počítač.

Čo je VPN a prečo ju potrebujeme

VPN je skratka Virtual Private Network (virtuálna privátna sieť) a medzi prvými ju začali vo veľkom využívať firmy. Váš osobný alebo firemný počítač je prepojený na iný počítač v sieti zabezpečeným protokolom a následne až ten odosiela a prijíma údaje z internetu, ktoré prehliadate.

VPN tak zabezpečuje, že priamo váš počítač nie je sledovaný ani poskytovateľom internetu, ani prehliadačom, ani cielenými reklamami, ani majiteľom Wi-Fi siete. V zásade ide o skrytie dát, ktoré prúdia z vášho a do vášho počítača. Internet za vás prehliada virtuálny počítač vo VPN sieti a ten môže byť kdekoľvek na svete, čo prináša mnoho výhod.

Tip: Objednaj si NordVPN na dva roky so zľavou 72% až pre šesť zariadení

Potreba skrývať svoje dáta pred prehliadačom, cielenými reklamami a internetovým poskytovateľom rastie každým dňom. Tieto inštitúcie totiž vaše údaje predávajú tretím stranám a cielia na vás reklamy, spam, pochybné stránky môžu infikovať aj váš počítať a ukradnúť vám prihlasovacie údaje do účtov, bankových aplikácií a podobne. Cena za prevenciu a ochranu dát je v mnohých prípadoch nevyčísliteľná.

Výhody využívania VPN

Bezpečnosť používania verejnej Wi-Fi sietí

Každý z nás niekedy využíva verejnú Wi-Fi, či to je v nákupnom centre, v McDonnalde alebo v Starbuckse. Tieto siete „zdarma“ však nemusia byť legitímne a môžu byť sledované. Poskytovateľ Wi-Fi môže vyčítať navštívené stránky, údaje, heslá a inú online aktivitu. Používanie VPN na mobile alebo PC skrýva vaše osobné údaje, históriu prehliadania, platobné informácie aj heslá, ktoré prúdia cez verejnú Wi-Fi sieť.

Súkromie pred poskytovateľom internetu

Aj keď využívate svoju domácu zabezpečenú Wi-Fi sieť, stále vašu online aktivitu môže sledovať poskytovateľ internetu (ISP). Vidí kedy, čo a ako prehliadate na internete. Aj tieto dáta môžu byť poskytovateľmi internetu posúvané ďalej a vďaka VPN si môžete svoju IP skryť aj pred ním. Cez službu NordVPN môžete tieto funkcie využívať až na šiestich zariadeniach s jednou licenciou.

VPN skryje vašu aktivitu aj pred aplikáciami a službami

Keď dáte lajk, komentár, na niečo kliknete alebo niečo zazdieľate na Instagrame, spoločnosť Meta zaznamená vašu aktivitu. Tomu sa nevyhneme. Veľké množstvo údajov o správaní však môžete skryť aj pred aplikáciami a službami, ktoré denné využívate. VPN zamedzí zbieraniu dát z vášho prehliadača alebo zariadenia a zozbierané údaje oddelí od vašej IP adresy. Poskytovatelia služieb tak nebudú môcť priradiť vaše správanie na internete k vašej osobe.

Prístup k službám, ktoré sú v našej krajine nedostupné

Veľkou výhodou VPN je prístup k serverom na celom svete. Cez VPN sa veľmi jednoducho môžete napojiť na virtuálny počítač a získať tak prístup k obsahu, ktorý v našej krajine nie je povolený. Napríklad k vysielaniu zápasov NBA alebo k seriálom Netflix, ktoré na Slovensku ešte nie sú ale v Amerike sú dostupné. VPN vo veľkej miere využívajú Číňania, ktorí sa takto dostávajú k obsahu v ich krajine zakázanému, napríklad ku niektorým hrám. Služba NordVPN tiež garantuje vysoké rýchlosti pripojenia na celom svete, vďaka rozsiahlej sieti.

Bezpečnosť pri práci na diaľku

Mnohí z nás sú počas pandémie doma a pracujú z domu. Práve firmy momentálne naplno využívajú výhody VPN ako zabezpečenia siete. Hoci pracujete z domu, cez VPN ste napojení na firemnú sieť a bezpečne tak môžete pracovať s firemnými súbormi.

Jednoduchosť inštalácie a používania

Dostupné služby ako NordVPN je extrémne jednoduché nainštalovať a nastaviť. Firma Nord Security vytvorila jednoduché užívateľské prostredie a ovládanie VPN aplikácie zvládnu aj začiatočníci. Stačí si vybrať krajinu alebo server, cez ktorú sa chcete na internet napojiť a aplikácia už zvládne všetko ostatné.

Kompatibilita so širokou škálou zariadení, aj na mobile

Váš zamestnávateľ vám pravdepodobne VPN nainštaluje do firemného notebooku. Ale ak si chcete zabezpečiť aj svoje súkromné zariadenie, zvoľte poskytovateľa, ktorý podporuje najviac zariadení. S jednou licenciou NordVPN si zabezpečíte až šesť zariadení. NordVPN vyvinulo aplikáciu pre stolový počítač s Windowsom, macOS, Linux, Android aj zariadenia iOS. Dokonca si môžete zabezpečiť priamo svoj vlastný router.

Prístup k cenám, ktoré sú platné len v niektorých krajinách

Iste viete, že niektoré ceny hier, aplikácií či spotrebného tovaru sú v iných krajinách iné, ako u nás. Napríklad v Rusku sú niektoré hry o polovicu lacnejšie, to isté platí aj pre predplatené služby v USA alebo regionálne ceny leteniek. Vďaka VPN a zahraničnej IP adrese získate prístup k týmto stránkam a v konečnom dôsledku môžete ušetriť.

NordVPN môžete získať na dva roky so zľavou 72%

Ak hľadáte VPN pre vaše zariadenia s jednoduchým používaním, rozhodne odporúčame NordVPN. Túto službu teraz počas Vianoc kúpite so zľavou 72% a jej cena je menej ako 3 eurá mesačne. Za túto cenu môžete zabezpečiť až šesť vašich zariadení na dva roky! Akcia platí len dnes a firma garantuje 30-dňovú záruku vrátenia peňazí.

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Redakcia

Redakcia

CentrumHer.eu je pôvodne český projekt založený v roku 2009. Dnes web vedie skupinka nezávislých autorov bez nároku na honorár a denne vám prinášame aktuálne novinky, zaujímavosti, trailery aj recenzie zo sveta videohier.

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený