Creative Sound Blaster GC7 - Recenzia
Externá zvuková karta s tonou funkcií a širokou podporou.
Už mi rukami prešlo mnoho slúchadiel a furt tvrdím, že kto nezainvestuje, nikdy si nevychutná skutočne kvalitný zvuk. Presvedčil som sa o tom aj u slúchadiel Creative SXFI Gamer, ktoré som nedávno recenzoval. U nich som si vyskúšal technológiu Super X-Fi - priestorový kino zvuk s podmanivými basmi.
Niečo také môžete mať doma aj keď práve nevlastníte slúchadlá Creative. Táto spoločnosť totiž vyvinula externú zvukovú kartu/zosilňovač Creative Sound Blaster GC7 vďaka ktorej si užijete SXFI aj na slúchadlách, čo máte aktuálne doma. Navyše, toto šikovné zariadenie prináša kopu iných možností.
Čo je to ten Creative Sound Blaster GC7?
Ide o USB DAC (Digital-to-analog converter) čiže USB externú zvukovú kartu, ktorá prevádza nuly a jednotky digitálneho signálu na analógový signál, putujúci do reproduktorov a slúchadiel. GC7 zároveň slúži ako zosilňovač, takže ak máte problém so slabo hrajúcimi slúchadlami, aj toto je jedno z riešení.
Zatiaľ čo nenáročným užívateľom postačí zvuková karta integrovaná na základnej doske, tí náročnejší si práve kupujú zvukové karty, či už do slotu PCIe alebo externé. Výhodou externých zvukových kariet je, že majú rôzne knoflíky na regulovanie zvuku a netreba pre to chodiť do Windowsu. No a Creative Sound Blaster GC7 má tých knoflíkov kopec a podporuje aj PC, PlayStation, Switch aj mobilné telefóny! Za určitých podmienok ho rozbeháte aj na Xboxe, ale Creative radšej podporu pre Xbox neuvádza.
Cieľom tohto zariadenia je reprodukovať zvuk do vašich zariadení presne tak, ako ho vývojári, hudobníci alebo filmári nahrali – teda v najvyššej kvalite a bez strát. Sound Blaster GC7 je ale zameraný na hráčov a tak sa na to poďme pozrieť v recenzii.
Balenie
Už samotný obal je plný informácií a zaujímavostí okolo GC7. Na obale nájdeme informáciu o technológii SXFI, možnosť prepínať medzi zvukom a chatom, akustický engine, SXFI Battle Mode, podporu 5.1 a 7.1 kanálového zvuku či podporu technológie Dolby Audio. Rovnako tiež podporované platformy, vrátane nového PlayStation 5.
Tento vonkajší obal sa dá odbaliť odtrhnutím pásky pričom na jeho druhej strane sa nachádza obrázkový a jednoduchý manuál, ako GC7 spojazdniť na jednotlivých platformách. Autori tak skvele využili aj druhú stranu krabice. Vnútri čierneho boxu sa tiež nachádza ilustrácia zobrazujúca všetky ovládacie prvky. Pod týmto papierovým krytom sa už nachádza samotná zvuková karta Sound Blaster GC7.
Prvý dojem z externej zvukovej karty GC7
Rozmery tohto USB DAC sú 114x173mm a na výšku má 47mm, pričom panel je mierne naklonený dopredu. Jeho váha je len 280g a je vyrobený z jednoliateho matného plastu. Ten na prvý dojem nepôsobí extra luxusne. Predný panel zdobí niekoľko klasických a otočných tlačidiel ale aj malý displej v strede.
Na zariadení je toho veľa, tak si v rýchlosti predstavíme každú z jeho strán. Na tej prednej sú dva veľké otočné tlačidlá – jedno na hlasitosť a druhé na vyváženie medzi hlasitosťou hry/hudby a komunikácie (napríklad Discord, Teamspeak). Otočný knoflík v strede slúži na reguláciu prvkov, ktoré si užívateľ zobrazí na displeji jedným zo štyroch dostupných tlačidiel. Sú to tlačidlá na priestorový zvuk, basy, výšky a citlivosť mikrofónu. Tlačidlo v strede pod displejom slúži na aktiváciu SXFI – jedinečného priestorového zvuku spoločnosti Creative.
Na spodnej strane sa nachádzajú štyri podsvietené tlačidlá C1 až C4, na ktoré si môžete namapovať prakticky čokoľvek. Defaultne však slúžia napríklad na prepínanie výstupov, odposluch mikrofónu a iné. Tlačidlom s logom mikrofónu napravo si môžete mikrofón zapnúť a vypnúť a svieti na červeno v prípade, že je mikrofón neaktívny.
Tento užívateľský panel hodnotím na jednotku, pretože ponúka všetko, čo potrebujem. Oceňujem najmä to, že keď zatočím kolieskom hlasitosti úplne na 0, tak sa signál úplne vypne a nie len stíši. To isté platí aj o regulácii hlasitosti medzi počúvaním hry a hlasovou komunikáciou cez Discord. Odpadá akákoľvek potreba chodiť do Windowsu a niečo si tam nastavovať počas hrania, alebo streamovania.
Úplne vpredu sa nachádzajú štyri LED kontrolky, ktoré signalizujú, či máte práve prepnutý zvuk na PC, na konzolu alebo na mobil. To preto, že v GC7 môžete mať naraz pripojené až tri zariadenia a medzi nimi si prepínať jedným tlačidlom. Rovnako tu nájdete kontrolku pre Dolby Audio. Rovnako vpredu sú dva 3,5mm vstupy. Jeden pre samotný mikrofón (ak máte externý) a druhý pre 4-pólový TRRS jack z vašich slúchadiel aj so zabudovaným mikrofónom.
Zadná strana je ešte zaujímavejšia. Tá obsahuje 3,5mm výstup pre reproduktory a vstup pre mobilný telefón. Ďalej tu nájdeme prepínač zosilňovača (Gain), ten som ale nevyužil, pretože moje uši vydržali tak 50% hlasitosti. Na zadnej strane je tiež vstup a výstup pre optický kábel, cez ktorý môžete prehrávať Dolby Audio napríklad z PlayStation 4 (PS5 vyžaduje redukciu, z HDMI na SPDIF). Na napájanie zariadenia slúži moderný konektor USB-C a na zadnej strane sa nachádza aj prepínať medzi platformami, či tlačidlo na zapnutie a vypnutie GC7.
V balení nájdeme niekoľko konektorov a to: Napájanie z USB-C na USB-C, optický kábel TOSLINK a jeden 3,5mm 4-pólový jack. Znovu podotknem, že tento panel ponúka asi všetko potrebné a vôbec nič mi na ňom nechýbalo. Navyše, na stole vyzerá perfektne a všetky nastavenia sú po ruke.
Inštalácia a nastavenie vám zaberú nejaký čas
Hoci zapojenie a inštaláciu zariadenia zvládne podľa priloženého manuálu asi každý, na jeho plné využitie sa budete musieť s tým trochu pohrať. Zvuková karta Creative Sound Blaster GC7 je totiž vybavená nie len hardvérovo, ale aj softvérovo. Na spojazdnenie funkcií na PC a mobile budete musieť nainštalovať aplikáciu Creative. Tu treba oceniť, že aplikácia je identická na PC aj na mobile, čo výrazne zlepšuje užívateľský dojem z jej ovládania. S kartou komunikuje cez Bluetooth takže si ju môžete prispôsobovať aj mimo PC.
Druhou nevyhnutnou aplikáciou pre využívanie priestorového zvuku SXFI, je samotná Super X-FI App, cez ktorú si do karty nahráte svoj vlastný profil. Trochu sme vám ju predstavili už v recenzii spomínaných slúchadiel Creative SXFI Gamer. Najskôr si ju treba nainštalovať na mobil a zoskenovať si uši a hlavu. Aplikácia potom tento profil uloží na server.
Rovnako si ju treba nainštalovať aj na PC, ak si chcete tento profil doladiť. Tu som narazil na podstatný problém, vďaka ktorému nastavovanie mojich slúchadiel zabralo podstatne viac času. V zozname oficiálne podporovaných slúchadiel chýba Steelseries a tak som bol odkázaný si „požičať“ konfiguráciu slúchadiel inej značky, konkrétne Creative. Aplikácia stále brala v úvahu sken mojich uší a zvukový profil, ale počas prepínania medzi slúchadlami v zozname tých podporovaných som zistil, že všetky znejú diametrálne odlišne. Nájsť zlatý stred mi dalo zabrať. Ak plánujete využívať Sound Blaster GC7 bez priestorového zvuku SXFI, všetky tieto kroky môžete ingorovať, ale nakoniec to stojí za to.
Ešte nesmiem zabudnúť, že GC7 je nutné nastaviť v ovládacom paneli tak, aby vedel rozdeliť zvuk prehrávania a zvuk komunikácie. Vďaka tomu vám potom bude korektne fungovať aj koliesko regulácie hlasitosti, ale zase je to krok navyše. Nakoniec bolo toho nastavovania a ladenia viac, ako by som čakal.
Tona možností v nastaveniach
Zvuková karta Sound Blaster GC7 v softvéri Creative ponúka skutočne široké možnosti nastavenia a rôzne režimy počúvania. V prvom rade ide o nastavenie kvality zvuku. Zvuková karta ponúka vo všetkých vstupoch nahrávanie až do 24-bit a 192000 Hz. Pre výstupy máte možnosť si zvoliť až 24-bit pri frekvencii do 96000 Hz. Pre slúchadlá aj reproduktory si môžete zvoliť Stereo výstup alebo virtuálny priestorový zvuk v konfigurácii 5.1 alebo 7.1.
Na hlavnej obrazovke karty GC7 nájdete zvukový profil (Sound Mode) pre počúvanie bez Super X-Fi. Je tam uložených cez 30 profilov, vrátanie FPS, Hudby, Filmu či profilov pre konkrétne hry - Apex Legends, CSGO, Escape From Tarkov alebo Call of Duty. Pri tomto režime môžete zvuk doladiť v Akustickom Engine, kde môžete regulovať priestorový zvuk, čistotu, basy, Smart Volume a Dialog+. Zvuková karta cez tieto nastavenia dokáže inteligentne vyzdvihnúť napríklad hovorené slovo, či redukovať náhle a silné zvuky.
Ekvalizér je zase možné použiť nie len pri profiloch ale aj aj so Super X-Fi. Ekvalizér je rozdelený na desať úrovní od 31Hz po 16kHz. Ak sa nechcete hrať priamo s krivkou, aj tu si viete vybrať profil alebo využiť tri posuvníky na zosilnenie, basy a výšky. Tri profily si môžete uložiť na jedno z tlačidiel priamo na paneli a medzi nimi si jednoducho prepínať. Avšak chýba mi notifikácia, aký profil mám aktuálne zapnutý.
Položka CrystalVoice je zameraná len na záznam zvuku. Zvuková karta efektívne zachytáva zvuk vo vysokej kvalite a dokáže veľmi silno potlačiť aj šum. Smart Volume vyrovnáva hlasitosť keď šepkáte alebo kričíte a ani tu nechýba ekvalizér hlasu (len profily), či rôzne zvukové efekty. Cez túto appku môžete znieť ako žena, muž, dieťa alebo robot, proste klasika.
Scout Mode je špeciálny režim pre hráčov, ktorý v hre zosilňuje jemnejšie zvuky prichádzajúce zo vzdialenosti. Zameriava sa na zvuky ako chôdza, reč, prebíjanie zbraní a rôzne iné jemné zvuky. Výsledkom je, že v online zápasoch máte väčšiu výhodu - protihráčov počujete skôr, ako ich vidíte. Pri používaní tohto režimu však nastáva paranoja, kedy hráča síce už počujete, ale v skutočnosti je ešte dosť ďaleko. Tieto nedostatky rieši práve Super X-Fi Battle Mode, tomu sa budeme venovať neskôr.
V menu aplikácie Creative je ešte možné nastaviť dekóder, avšak len pri použití Dolby Audio. Nechýba položka pre kustomizáciu štyroch programovateľných tlačidiel (s RGB podsvietením) a nakoniec mixér hlasitosti. Tam si nastavujete prakticky všetky hlasitosti nahrávania aj výstupu. Tých možností je fakt hromada a potrvá aj niekoľko dní, kým si Creative Sound Blaster GC7 prispôsobite podľa svojich predstáv na hudbu, filmy aj hry. Vo výsledku však budete mať univerzálne zariadenie, ktoré sa na vašom stole postará o kompletnú správu zvuku pri vašom počítači.
Je zvuk s externou zvukovou kartou skutočne lepší?
Externá USB DAC Creative Sound Blaster GC7 je nabitá možnosťami. Ale nastáva otázka, či za cenu prinesie nejakú pridanú hodnotu do vášho setupu. Ak máte doma 200-eurové slúchadlá so 7.1 priestorovým zvukom, pravdepodobne vám Sound Blaster GC7 nepríde až taký výnimočný.
Na druhej strane, ak máte staršie, lacnejšie slúchadlá, mikrofón alebo reproduktory, Creative Sound Blaster GC7 môže rapídne zlepšiť kvalitu zvuku. Emulácia priestorového zvuku je niečo, v čom u firmy Creative excelujú. Prevodník AKM4377 neprodukuje prakticky žiadny šum (-120dB) a frekvenčný rozsah uspokojí aj audiofilov. Najdôležitejšie je však to, čo vám GC7 prinesie aj bez kúpy slúchadiel Creative a to je takmer pravý priestorový zvuk kinosály, či poriadneho domáceho kina. Super X-Fi technológiu s fantastickými basmi, ktoré by ste inak na žiadnych lacnejších slúchadlách nemali možnosť počuť. SXFI vás prenesie do virtuálneho priestoru, v ktorom budete obklopený reproduktormi.
Netreba zabudnúť ani na SXFI Battle Mode. Tento priestorový režim kombinuje priestorový zvuk a spomínaný Scout Mode - zosilňuje jemné zvuky protihráčov. V tomto prípade však ide o tak prepracovaný priestorový zvuk, že budete schopní odhaliť nielen presnú polohu nepriateľov, ale aj ich vzdialenosť. Samozrejme, treba si naň zvyknúť a naučiť sa s ním pracovať, ale Battle Mode vám v akejkoľvek súťažnej FPS hre poskytne neuveriteľnú výhodu. Skoro akoby ste cheatovali.
S priestorovým režimom SXFI som prešiel celú kampaň Halo Infinite, kde sú zvuky na extrémne vysokej úrovni. Keď som si však SXFI vypol a vrátil sa do sveta Stereo, nevedel som si na to zvyknúť - bolo to ploché a “v hlave” namiesto “okolo hlavy”. Rovnaké pocity som mal aj pri Battlefield 2042. Dunivé basy ešte viac znásobili zážitok z nastavenia War Tapes, ktoré v Battlefield 2042 nájdete.
Záver
USB DAC Creative Sound Blaster GC7 môže skutočne vylepšiť pôžitok najmä z hrania a sledovania filmov. Bezkonkurenčný priestorový režim SXFI je možné rozbehnúť aj bez slúchadiel Creative a naplno tak využívať funkcie tejto externej zvukovej karty. Okrem toho, samotné hardvérové spracovanie prenesie ovládanie zvuku niekoľkých zariadení priamo na váš stôl, vďaka čomu budete vedieť upravovať prehrávanie aj bez Alt-Tabovania do Windowsu. Šikovné hardvérové a softvérové spracovanie však vyžaduje určitý čas na nastavovanie aj inštaláciu niekoľkých aplikácií do mobilu aj PC. Vo výsledku ale môže ísť o investíciu, ktorá sa odmení vysokou kvalitou zvuku či už máte slúchadlá, alebo reproduktory. Ak vysoko kvalitnú zvukovú zostavu už máte, cena GC7 stojí za zváženie.
Creative Sound Blaster GC7
Spracovanie zvuku
★★★★★
Funkcie
★★★★★
Možnosti nastavenia, kompatibilita
★★★★★
Inštalácia, software
★★★★★
Verdikt
Asi bude veľmi ťažké nájsť na trhu zvukovú kartu, ktorá ponúka viac možností v podobnej cenovej kategórii. Sound Blaster GC7 ponúka bezkonkurenčné funkcie ale aj vysoko kvalitné spracovanie zvuku pre rôzne zariadenia.
4.8
★★★★★
Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.
Zobraziť komentáre (0)
Komentáre
Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený
Prihlásiť sa