Posledná epizóda

Najpopulárnejšie hry

Najčítanejšie

Devil-May-Cry-5_20190311190641

Devil May Cry 5 - Recenzia

Skvelý diel skvelej série, ktorý nenecháva nič na náhodu. Capcom vydal ďalší skvelý singleplayerový titul!

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik

Skvelý diel skvelej série, ktorý nenecháva nič na náhodu. Capcom vydal ďalší skvelý singleplayerový titul!

Capcom je jedným z mála štúdií, ktoré dokážu vyprodukovať kvalitné singleplayerové tituly. Väčšinou bez nejakých špinavých praktík spoplatnenia obsahu a hlavne – ich hry sú ucelené vydania, bez bugov, bez sľubov, plné obsahu. A takým je aj nový Devil May Cry 5. Nie len že ide o poctivú singleplayerovú hru s kvalitným príbehom, aj hrateľnosťou, ale o plnohodnotné pokračovanie ságy Devil May Cry!

Ak odhliadneme od spin-offu DMC (radšej na tú hru zabudnime, okej?), posledný hra v sérii vyšla už pred viac ako desiatimi rokmi. Niektoré postavy za ten čas zostarli a pribudli nové. Capcom pokračuje v zabehnutom príbehu, no zároveň hra otvorí náručie aj všetkým novým hráčom. Hneď v úvode si môžete pozrieť sumár celého príbehu Devil May Cry, alebo si ho proste oživiť. Ústrednou postavou Devil May Cry 5 je Nero, ktorý trochu zmenil účes, ale vráti sa aj Dante, ktorý je znovu o trochu starší a skúsenejší. Ak ste mali radi ich sarkastické poznámky a posmešky voči najväčším nepriateľom, o nič neprídete. Dokonca sa v piatej časti vracajú aj herci, ktorí tieto postavy dabovali v minulých dieloch. Novou postavou je V, ktorého som si osobne veľmi obľúbil. Capcom sa dokázal pohrať s osobnosťou každého z troch hrateľných hrdinov a šikovne medzi nimi strieda naprieč príbehom.

Titulný obrázok Youtube videa

To tiež znamená, že príbeh sa často odohráva z pohľadu niekoľkých osôb. Japonci sú známi tým, že príbeh možno trochu komplikovane sekajú na malé kúsky a potom ho podávajú bez časovej postupnosti. Je tak tomu aj v Devil May Cry 5, ale všetko je pochopiteľné úplne jasne. Odkazov na predchádzajúce diely je len minimum, preto je hra dostupná aj úplným nováčikom. Traja hrdinovia sa postavia najmocnejšiemu vládcovi démonov, ktorý znova napadol svet ľudí a väčšinu čas vám hra dá pocítiť, že nemáte šancu.

Devil May Cry 5 vám dá na zadok, hneď na to sa cítite ako boss

Aj to mi je na Devil May Cry 5 sympatické. Občas sa v súbojoch cítite ako najväčší boss a krátko na to dostanete znovu na zadok. Podanie príbehu je fakt výborné a užijete si obrovské množstvo absolútne namakaných prestrihových scén. Devil May Cry bola vždy cool hra, ale tak cool, akou je teraz nebola ešte nikdy! Fakt som si niekedy hovoril, že táto hra má gule! Keď som sa prvý raz chopil ovládania Danteho, to bol teda pôžitok, jedna báseň! Dante totiž do DMC neprichádza s holým zadkom a tak v podstate okamžite dokazuje, kto tu je pán. Všetky tie kombá, zbrane, alebo len holé päste, v Capcome proste vedia, ako stupňovať akciu. A hoci sa niekedy zdá, že variabilita prostredí sa až príliš dlho nemení, hra to kompenzuje práve hrateľnosťou a príbehom.

Všetky tri hrateľné postavy ponúkajú unikátny bojový štýl. Nero má len dve zbrane, ale je najsympatickejší a najdostupnejší, čo sa týka herných mechaník. S Nerom sa dokážete naučiť prakticky všetky bojové triky a skilly, ktoré často využívajú stlačenie až troch tlačidiel naraz. Zameriavanie nepriateľov v boji mi moc nešlo, respektíve nefungovalo tak ako by malo a často som sa cítil, že súboje sú skôr vedené ako 1v1. V sa naopak súbojov na blízko takmer vôbec nezúčastňuje a využíva svojich démonov na útoky na diaľku. Medzi Nerom a V je to masívna zmena v hrateľnosti, ale vôbec nie negatívna. Aj V dokáže majstrovať fantastické kombá, ktorých realizácia je oveľa jednoduchšia ako v prípade Nera, alebo Danteho.

Dante je najkomplexnejšia z postáv, ponúka až štvoricu bojových štýlov, niekoľko ručných zbraní, zbrane na diaľku, ale oháňať sa budete aj s klobúkom a motorkou. Doslova. Hra všetky súboje známkuje na stupnici D až SSS a po každej z devätnástich príbehových misií vás odmení aj hernou menou. Za ňu si pred každou misiou, alebo v priebehu misií môžete zakúpiť nové skilly. Áno, Devil May Cry 5 obsahuje mikrotransakcie, ale hra je vyvážená dobre na to, aby vás dávkovanie hernej meny neobmedzovalo. Až na jeden, extrémne predražený skill, si v hre môžete dovoliť kúpiť takmer všetko.

O upgrade postáv sa stará Nerova spoločníčka Nico. Tá mu vyrába špeciálne mechanické ruky na obmedzené použitie, s ktorými dokážete využiť elektrické výboje, explózie a iné finty. Tieto ruky sa dajú nájsť vo svete, ale môžete si ich zakúpiť aj u Nico. Zavolať si ju môžete aj v priebehu misie a je to ďalšia z postáv, ktoré si za trinásť hodín kampane obľúbite. Hoci nákupné menu nie je celkom dobre zvládnuté a často je sprevádzané zbytočne dlhými animáciami.

Capcom by mal dostať ocenenie za hru s najlepšou prezentáciou

Ako už býva zvykom, súboje sprevádza fantastický soundtrack! A s každou hrateľnou postavou sa soundtrack nesie v trochu inom metalovom štýle. Soundtrack v tejto hre je niečo, čo vám bude pumpovať adrenalín počas frenetickej akcie. Vývojári dokonale skombinovali vizuálne efekty s hudbou a to aj všade inde, mimo súbojov. Dokonca, aj pri nákupe v dodávke Nico vám bude hrať príjemná hudba, ktorá sa vám dostane pod kožu (soundtrack na Youtube).

Devil May Cry 5 beží na RE Engine, na tom istom engine na ktorom len nedávno vyšiel Resident Evil 2 Remake. Engine sedí tejto hre ako zadok na šerbeľ a to aj napriek tomu, že oproti RE2 tú tu oveľa väčšie mapy. Engine ukazuje svoje silné stránky hlavne v animáciách a extrémne kvalitných prestrihových scénach. Viete si vôbec predstaviť, koľko unikátnych animácií museli autori vytvoriť do súbojov pre každú postavu? Táto hra vyzerá proste fantasticky! Efekty, cut scény, hudba, animácie, prezentácia...to je to slovo – PREZENTÁCIA! Capcom by mal dostať ocenenie za hru s najlepšou prezentáciou!

Ak by vám obsah hlavnej kampane nestačil, po jej prejdení sa vám otvorí nová herná obtiažnosť. Tiež je naprieč kampaňou schovaných množstvo bonusových misií, ktoré môžete kedykoľvek odohrať z menu. V menu nájdete aj rozsiahlu galériu postáv aj s popisom, 3D prehliadač modelov (ako v Resident Evil 2), bonusové soundtracky z DMC1-DMC4 a na vydanie sa chystá aj ďalší obsah. Toto je proste jedna z hier, ktoré vychádzajú v takmer bezchybnom, úplnom stave. Žiadne bulšity, žiadne nepodarky, proste obsahom nabitá hra, v ktorej ťažko hľadať nejaký orezaný komponent.

Vlastne, niečo by sa našlo, aj keď to je skôr len také moje prianie. Hra počas kampane naznačuje, že tam funguje nejaký multiplayerový režim. Počas misie sa občas stretnete s tým, že v hre je aj iný živý hráč a môžete ho skutočne aj vidieť. Akurát takmer vždy sa ten hráč nachádza na neprístupnom mieste, takže sa na seba môžete pozerať len „cez mreže.“ Je to náznak toho, že v hre by mohla časom pribudnúť aj nejaká skutočná kooperácia, možno v nejakom DLC? Uvidíme.

Prezentácia tejto hry je absolútne špičková, hrateľnosť zvládnutá takmer na jednotku a príbeh uspokojí aj fanúšikov série aj nováčikov. Capcom proste dokázal vydať ďalší skvelý singleplayerový titul, ktorému chýba azda už len jedno – skutočná kooperácia. A všetko naznačuje tomu, že sága Devil May Cry bude pokračovať.

Devil May Cry 5

 

Príbeh - 8/10

 

Gameplay - 9/10

 

Grafika - 10/10

 

Zvuk - 10/10

9.3/10

Verdikt

Prekvapivo skvelý titul, ktorý po audiovizuálnej stránke vyniká azda najviac. Čo sa hrateľnosti týka, Devil May Cry 5 je asi najlepším hack and slash titulom na trhu.

Recenzovaná verzia: PlayStation 4

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený