Posledná epizóda

CH Podcast #48 - AI prekladá hry do češtiny, Nový State of Play, Dojmy z Atomic Hearts + Novinky na webe

27. Február 2023

Je tu nová epizóda nášho CentrumHer podcastu, v ktorej sme sa na úvod venovali budúcnosti prekladov hier. Vyzerá to tak, že to čo trvalo dobrovoľným predkladateľom celé roky, dnes zvládne AI s trochou pomoci za pár dní.

Obísť sme nemohli ani State of Play, na ktorom sa nám bližšie ukázal titul Suicide Squad: Kill the Justice League. Máme však obavy, či nedopadne ako Marvel's Avengers. A taktiež sme sa porozprávali o fakte, že Sony nemá ohlásené žiadne hry.

Neobišli sme ani Microsoft, ktorý bol v Bruseli a presviedčal zástupcov Európskej komisie o svojom nákupe Activision-Blizzard.

No a na záver sa Lukáš s Dominikom podelilo o svoje dojmy z hrania hry Atomic Hearts. Plus sme predstavili najnovšiu novinku na webe - prehľadný celoročný kalendár vydaní.

Cyberpunk-2077-RTX-PC-Screenshot-01

Face2Face: Čo ak Cyberpunk 2077 naozaj odložia znovu a ako sa mohli tomu vyhnúť?

Problémy v CD Projekt RED sú nepopierateľné.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik

10. November 2020

Keď oznámili prvý dátum vydania hry Cyberpunk 2077 na Apríl 2020, nikto tomu neveril. No a keď ešte prepukla korona, tak už dupľom nie. Preto odklad hry na November prišiel vhod nie len z vývojárskeho hľadiska, ale aj z logistického. Odhliadnuc od toho, že hra bola oznámená v roku 2012.

Je pochopiteľné, že pri takto veľkom a ambicióznom projekte sa naskytne niečo, čo vydanie oddiali. S Novembrovým dátumom boli všetci v pohode. Hru dokonca samotní vývojári označili za GOLD - teda úplne hotovú a pripravenú na lisovanie na disky, ako aj na certifikáciu u vydavateľov konzol.

Čo však nikto nečakal a hlavne v hernom priemysle to je neštandard - hru odložili o takmer mesiac aj keď už bola hotová. Vraj sa naskytli problémy so starými konzolami, PlayStation 4 a Xbox One. Sedem ročný hardvér má problém hru rozbehať a takisto musia vývojári opravovať tonu bugov. Cyberpunk 2077 je open world RPG a čím je hra väčšia, tým viac vecí sa v nej môže rozbiť.

No keď sa dnes objavili správy o tom, že Cyberpunk 2077 má byť odložený na rok 2021 (nepodložené informácie) tak to vzbudilo obavy aj u mňa. Však vývojári poslendé týždne musia robiť nútené nadčasy, aby hru pripravili na vydanie. Ak ju odložia znova, tie nadčasy budú musieť robiť ešte dlhšie. Finálny crunch v CD Projekt RED tak môže trvať celé mesiace.

Na Twitteri štúdio mlčí už dva týždne

Tvrdeniu o ďalšom odklade nepridáva ani fakt, že štúdio CD Projekt svoju hru nepropaguje už dva týždne. Z popisu hry na sociálnej sieti dokonca zmizol dátum vydania. Pritom ešte pred okladom jej robili obrovskú marketingovú kampaň snáď každý deň - marketing hry je momentálne zmrazený.

Ak sú fakt za tým old-gen konzoly, prečo ich vývojári v strede vývoja neodrezali a nepripravili hru len na nové konzoly? Alebo prečo vydanie na Xbox One a PS4 neposunuli na neskôr? Prečo hra musí nutne vyjsť na všetky platformy, aj keď na to ten sedem-ročný hardvér zjavne nemá? Dôvodom môže byť jednak dohoda s Microsoftom a jednak akcionári, ktorí veria, že nová hra zasiahne trh s počtom 150 miliónov konzol. A hlavne, do obchodov mieria aj Xbox One bundle, ktoré už isto čakajú na skladoch na svojich majiteľov.

Prečo potom hru označovať GOLD aj keď vôbec nie je jasné, či vyjde? No aj toto môže mať vysvetlenie. Hra proste nemusela prejsť certifikáciou kvôli zlému technickému stavu.

A ak fakt vývojári chcú vydať 100% produkt bez chýb, prečo nejdú s kožou na trh? Prečo sa takmer všetci zamestnanci štúdia o odklade dozvedeli až z Twitteru? Dostávame sa tak ku kameňu úrazu celej situácie - nekompetentný manažment.

Pri takto veľkom projekte, gigantických očakávaniach a pri HYPE okolo Cyberpunk 2077, nemám pochýb o tom, že to manažmentu prerástlo cez hlavu. Počet neopravených bugov, nevyladená hra na staré konzoly a šibeničný termín (30 dní od dnes) musia byť veľkou psychickou záťažou pre vedenie štúdia.

Ako veľký fanúšik CD Projekt RED a Zaklínača, prijal by som jediné - úprimnosť. Zamietli vám hru na certifikácii? Okej však povedzte dôvod, že vám oprava potrvá pár mesiacov a ideme ďalej. Sú tam bugy, ktoré výrazne ovplyvnia alebo znemožnia hranie? Fajn, zoberte si ešte pár týždňov navyše. Proste povedzte skutočný dôvod. A čo najskôr.

Kvôli Cyberpunk 2077 svoje dátumy vydania posunuli aj iné hry, nechceli konkurovať

Ak Cyberpunk 2077 znovu odložia, bola by to škoda. Nie len pre hráčov, ktorí sa tešili, že si v prázdnom Decembri niečo zahrajú, ale aj pre ostatné štúdiá. Niektoré totiž svoje hry z Decembra presunuli na rok 2021 aby nezavadzali Cyberpunku. Nechceli sa nechať zatieniť tohto očakávanou hrou.

Najpredávanejšou hrou mesiaca December tak bude asi Immortals Fenyx Rising od Ubisoftu. Ten totiž dodnes svoju hru neodložil a dátum vydania je stále naplánovaný na 3.12.2020.

Viac kritických článkov nájdete v samostatnej kategórii Face2Face

Cyberpunk 2077 čeština CZ titulky

Cyberpunk 2077 čeština - oficiálne info

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Súvisiace články

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Cyberpunk: Edgerunners vyhral cenu Anime roka

Cyberpunk: Edgerunners vyhral cenu Anime roka

Od streamovacej služby Crunchyroll.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Cyberpunk 2077 dostal nový patch, ktorý poteší najmä konzolových hráčov

Cyberpunk 2077 dostal nový patch, ktorý poteší najmä konzolových hráčov

FSR 2.1 hráčom ponúkne krajší obraz, bez obetovania snímkov za sekundu.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Mapa Cyberpunk 2077 dostupná online v rozlíšení 4 Gigapixely

Mapa Cyberpunk 2077 dostupná online v rozlíšení 4 Gigapixely

4.2 miliardy pixelov pre interaktívnku online mapu Cyberpunk 2077 so všetkými detailami.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Cyberpunk 2077 čeština - oficiálne info

Cyberpunk 2077 čeština - oficiálne info

Potvrdené všetky jazyky do Cyberpunk 2077, vrátane češtiny.