Posledná epizóda

CH Podcast #GamesCom Špeciál - Prvý deň, Opening Night Live

23. August 2023

V dnešnej epizóde nahrávanej v bojových podmienkach hotelovej izby vám Lukáš a Marek porozprávajú o tom, ako vyzerá developerská konferencia či rozostavané výstavisko v Kolíne.

A taktiež preberú to najzaujímavejšie z Opening Night Live, ktoré bolo doslova prepchaté skvelými hrami.

Fractal-Design-Meshify-2-Recenzia

Fractal Design Meshify 2 - Recenzia

Nová skrinka Meshify 2 od Fractal Design poteší možnosťami, priestorom aj cenou.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik

Pred časom sa nám do redakcie dostala PC skrinka rady Meshify od Fractal Design, ktorú sme za ten čas stihli dopodrobna preskúmať. Meshify 2 je evolúciou skriniek Meshify C a Meshify S2 a hoci patrí do vyššej cenovej kategórie, hodnotu si rozhodne dokáže obhájiť. Najväčším ťahákom tejto skrine je jej modulárnosť ale aj prepracovaný airflow.

Na výber je niekoľko verzií Fractal Meshify 2 a to skrinka bez priehľadného panelu, s čírym ale aj tmavým priehľadným sklom, či verzia v bielej farbe. V tejto recenzii vám chceme dať tip na kvalitnú, všestrannú skrinku, ktorá môže tvoriť základ vášho prvého, alebo ďalšieho herného počítača, či pracovnej stanice.

Obsah balenia, prvý dojem

Skrinka Fractal Design Meshify 2 je pevne osadená v polystyrénových držiakoch a jej krabica je extra pevná. Fractal k skrinke zabalil ešte ďalšiu extra krabicu, veľkú asi ako dve pizze. V nej nájdete všetko, čo k inštalácii budete potrebovať – skrutky, dostatočné množstvo sťahovacích pások, jemnú utierku na sklo, štyri systémové šuplíky na disky a detailný návod na konfiguráciu vašej skrine.

Návod rozhodne odporúčam si prelistovať, aj keď ste podobne ako v mojom prípade, zruční v skladaní počítačových zostáv. Keď som si totiž myslel, že skrinku som preskúmať do detailu, v návode som našiel kopec ďalších prekvapení, ktoré Meshify 2 skrýva. Síce nie je v češtine, ale vďaka ilustráciám pochopí možnosti skrinky asi každý.

Fractal si tak už na prvý pohľad dal pri tejto skrinke záležať – nie len poctivým balením prvkov ale aj detailným návodom.

Po vybalení skrinky z ochranného sáčku sa na vašom stole bude vynímať robustná, dizajnovo zaujímavá a zároveň dosť konzervatívna skrinka. Geometrické tvary a matný finiš sa skvele hodia na každý počítačový stôl. A kto si ju chce vyfarbiť do RGB, má možnosť tak urobiť práve s čírym bočným sklom, ktoré máme v redakcii aj my (model Meshify 2 Black TG Panel).

Konštrukcia, dizajn

V tejto cenovej kategórii očakávam od skrine, že aj niečo vydrží. Inak tomu nie je ani v prípade Meshify 2. So svojimi rozmermi 542x240x474mm ide o poriadneho macka, je to taká väčšia midi tower. Konštrukcia však nie je ani hliníková, ani plechová, ale ide o poctivú oceľ, s ktorou sa váha skrinky vyšplhala na 10.5 KG v prípade sklenej verzie.

Už na prvý dojem pôsobí robustne. Povrchovou úpravou je matný čierny lak, na ktorom prakticky nie je vidieť „suché“ odtlačky, odtlačky ostanú len ak budete skriňu obchytkávať po konzumácii pizze. Okraj predného panelu a nožičky sú plastové, zvyšok skrinky je oceľový. Porty vstupov a výstupov sú na hornej strane (niečo, čo veľa ľudí pri výbere skrinky zvažuje) a rovnako hore sú aj tlačidlá na štart a reštart. Zľava sú to 3,5mm port na slúchadlá a mikrofón, USB-C port, tlačidlo štartu, menšie tlačidlo na reštart a dva USB 3.0 porty. Prepínač podsvietenia tu nenájdete, keďže skrinka od výroby vychádza práve v konzervatívnom prevedení.

Z bočného pohľadu je už vidieť perforovaný kryt napájacieho zdroja, elegantný a uhladený interiér, či tri zabudované ventilátory. Na zadnej strane je vyťahovateľný šuplík na zdroj ale aj dva vertikálne sloty PCI-Expres. Práve do nich si svoju grafickú kartu môžete vystaviť „na stojáka.“ Na rôznych miestach nájdete logo Fractal Design, čo je taký príjemný detail pri pohľade z každej strany. Ešte spomeniem, že predný panel sa dá otvoriť ako dvierka, získate tak prístup k prachovému filtru či montáži predných ventilátorov. Vadil mi azda len spôsob otvárania bočných panelov cez posuvné zámky, nedajú sa moc dobre uchopiť, ale zase bočnice držia jak sviňa.

Priestranný modulárny interiér a parádny cable management

Skrinke musím pochváliť aj interiér. Je extrémne modulárny a zároveň ponúka všetko čo potrebujete už v základe. Ak sa trochu venujete skladaniu PC, viete že cable management môže byť najväčšia otrava. Preto vás poteší, že skrinka za základnou doskou ponúka až 30mm priestoru na kabeláž, čo je doplnené o zabudované koľajničky na káble, suché zipsy a ďalšie uchytenia pre sťahovacie pásky. Vzadu nájdete aj Nexus+ 2 hub pre PWM aj 3-pinové ventilátory. Podsvietenie RGB ventilátorov tak môžete synchronizovať nie len cez dosku, ale aj cez tento hub.

Káble zozadu dopredu prevediete pogumovanými otvormi a kopec miesta je aj v rohoch, napríklad pre kábel napájania CPU. Keďže skrinka je väčšia, odporúčam si kúpiť k nej aj zdroj s dostatočne dlhými káblami, napríklad fantastický zdroj Fractal Design Ion+, ktorý sme tiež recenzovali. Priamo na zadnej strane sú aj dva sloty pre SSD disky. Miestam je tam fakt dostatok a cable management s touto skrinkou je jedna báseň.

Fractal to ale vymyslel tak, že Meshify 2 uspokojí nie len potreby hráčov, ale aj domácej siete či pracovnej stanice. Je to prvá skrinka rady Meshify s duálnym rozložením. Hneď za predným panelom je totiž modulárny kryt, ktorý buď splýva so zadnou stenou, alebo sa po vysunutí dopredu z nej stáva klietka až pre neuveriteľných 11 HDD diskov. K tomu si pripočítajte miesto pre ďalšie štyri SSD disky a máte z počítača nadupaný server. Fractal do krabice pribalil šesť konzol pre SSD/HDD, dve konzoly pre SSD a jednu multifunkčnú konzolu (pre SSD, HDD, alebo aj pumpu).

Možnosti prispôsobenia sú prakticky neobmedzené aj pri vodnom chladení. Do skrine Fractal Design Meshify 2 je možné narvať až 420mm radiátor na hornú stenu, 360mm radiátor na prednú a 280mm radiátor na dno. O chladenie v skrinke sa od výroby starajú tri ventilátory Dynamic X2 GP-14, ale miesta tu je až na deväť ventilátorov, či už 120 alebo 140mm. Fractal tieto ventilátory predáva aj v čierno bielej alebo bielej farbe a ich životnosť je až 100-tisíc hodín. Pri hlučnosti 19dB ich v porovnaní s ostatnými komponentmi sotva budete počuť.

Prečítaj si aj: 
Fractal Design Ion+ 660W Platinum – Recenzia

Ešte mám dve chuťovky, ktoré ma nesmierne nadchli. Prvou je možnosť úplného odstránenia stropu pre jednoduchšiu montáž komponentov a tou druhou sú skrutky. Takmer všetky komponenty skrinky majú skrutky pevne spojené a tak sa nestane, že ich budete tratiť. Všetky zakrútite aj rukou, čo extrémne uľahčuje montáž. Takéto vychytávky nájdete aj v krabici, do ktorej Fractal pribalil spomínané konzoly pre pevné disky.

Ideálna PC skrinka pre hry aj pracovné stanice

Pri skrinke Fractal Design Meshify 2 som sa znovu presvedčil, že investovať do skrine sa oplatí. A to najmä z pohľadu niekoho, kto skladá počítačové zostavy. Možnosti, aké táto skrinka ponúka, sú prakticky neobmedzené a rozhodne vás prekvapí šikovným prevedením. Interiér ponúka všetko, čo pri stavbe počítača potrebujete – či už je to miesto na disky, kopec priestoru pre kabeláž aj inteligentné rozloženie prvkov.

Do Meshify 2 sa vám vojde akékoľvek vodné chladenie či gigantická grafická karta. Ale aj všetky disky, čo ste si uložili do šuplíka za posledné roky. Preto je skrinka vhodná ako pre herných nadšencov, tak pre budúcich majiteľov pracovných staníc. Na druhej strane, mnoho ľudí priestor nevyužije a radšej by mali siahnuť po menšej skrinke tejto rady, napríklad Meshify Compact.

So svojimi rozmermi, panelom na hornej strane a konzervatívnym designom nemusí byť vhodná pre každého. Mne osobne sa však dizajn veľmi páči a keďže na každej strane sú prachové filtre, nebojím sa ju položiť ani na zem. RGB podsvietenie v konečnom dôsledku vynikne práve vo verzii s priehľadnou bočnicou. Meshify 2 je skutočne extrémne ťažké niečo vytknúť.

Produkt na recenziu zapožičal Fractal Design

Fractal Design Meshify 2

Konštrukcia

★★★★★

Dizajn

★★★★★

Možnosti

★★★★★

Verdikt

Fractal Design Meshify 2 je luxusná PC skrinka vhodná pre hráčov, stačí však pár ťahov a premení sa na pracovnú stanicu. Fractal ju doplnil o šikovné riešenia a budovanie zostavy je v tomto prípade skutočným zážitkom.

5.0

★★★★★

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Súvisiace články

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Fractal Design Celsius+ S36 Prisma - Recenzia

Fractal Design Celsius+ S36 Prisma - Recenzia

Recenzia špičkového AIO vodného chladenia na procesor.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Fractal Design Ion+ 660W Platinum - Recenzia

Fractal Design Ion+ 660W Platinum - Recenzia

Test platinového zdroja Ion+ od Fractal Design.