Posledná epizóda

Najpopulárnejšie hry

Najčítanejšie

Fractal Design North XL Recenzia

Fractal Design North XL - Recenzia

Nádherná dizajnová skriňa, ktorá sa stane dominantou vášho stola.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik

Fractal Design patrí medzi popredných výrobcov počítačových skriniek ale aj komponentov. Ich skrine, zdroje a chladiče patria medzi najpopulárnejšie. Pri prehliadaní počítačových skríň na oficiálnej stránke Fractal Design mám pocit, že si vyberie každý - či už konzervatívny hráč, alebo taký, ktorý chce mať na stole presklenú RGB nádheru.

Nám sa pod ruky dostala jedna z najkrajších počítačových skríň na trhu - Fractal Design North XL. Zaujme okamžite na prvý pohľad - predné čelo totiž zdobia drevené lamely. Ide tak nie len o doplnok k hernému počítačovému stolu, ale prakticky o ďalší kus moderného nábytku. 

Fractal ponúka na výber menšiu verziu North v čiernej aj bielej farbe a takisto väčšiu verziu North XL v čiernej aj bielej farbe. Rovnako sú na výber verzie s (takmer) plnou bočnicou a verzia s priehľadným sklom. V našej recenzii sa pozrieme na verziu Fractal Design North XL Charcoal Black TG Dark, teda čierna skriňa väčších rozmerov s priehľadnou bočnicou. 

North XL očarí na prvý pohľad

Fractal v novom dizajnovom smere spája prírodu, nábytkové prvky a tradičnú masívnu počítačovú skriňu. Séria North je tak výsledkom kombinácie drevených lamiel na prednej strane, skla, zlatých prvkov aj prémiovej povrchovej úpravy. Skriňa tak pôsobí ako ďalší kus nábytku v domácnosti a skvele hrá s ďalšími drevenými prvkami na pracovnom stole. Už na prvý pohľad je očarujúca a asi ťažko nájdete počítačovú skriňu, ktorá zanechá tak silný prvý dojem, ako Fractal Design North. 

Na prednej strane North XL tak nájdeme drevené lamely vraj vyrobené zo skutočného dreva - svetlejšie lamely z dubového, tmavšie z orechového dreva. Sú nádherne vytvarované, súmerné a zarovnané s prednou stranou skrinky. Dizajnéri sa skutočne vyhrali. Panel sa samozrejme dá jednoducho odmontovať potiahnutím lamiel z prednej strany. Po odňatí tohto panelu ma trochu sklamali okolité plasty okolo lamiel, pôsobia lacnejšie a celý predný kryt je taký ohybnejší.

Hneď za panelom s lamelami sa skrýva prachový filter a za ním trojica vstavaných 140mm ventilátorov Aspect 14 PWM od Fractalu. Prístup k prachovému filtru je tak jednoduchý, skrutky ventilátorov sú však na vnútornej strane skrine North XL. Ak vás zaujíma, či ventilátory v kombinácii s lamelami nevytvárajú rezonančný hluk, čítajte ďalej. 

Na hornej strane nájdeme pozlátený IO panel, na ktorom sa nachádza tlačidlo zapnutia a vypnutia, 3,5mm port pre slúchadlí a mikrofón, dva USB 3.0 porty a jeden USB-C port. Celé to je podčiarknuté jemnou svetelnou lištou. Tlačidlo Reset alebo HDD kontrolku tu nenájdete, ja osobne s tým nemám absolútne žiadny problém, pretože mi prídu zbytočné. 

Pozlátené sú aj pomerne veľké nožičky, vďaka čomu skriňa pôsobí vysoko prémiovým dojmom. Kúsok ľavej strany zakrýva ešte krycí plech, ktorý je možné dať dole a až za ním skelená bočnica. Tá je upevnená párom skrutiek. Na zadnej strane potom nájdeme kompletne perforovaný kryt, čo by malo zaručiť dokonalý airflow. Takýto dierovaný kryt má však jednu nevýhodu, ku ktorej sa dostanem neskôr. Diery inak majú také rozostupy, aby sa na ne dal naskrutkovať akýkoľvek ventilátor do 140mm. 

Horný kryt skrine sa sníma celkom šikovne - potiahnutím za koženný jazyk na jeho konci. Pod horným krytom už nie je samostatný prachový filter, pretože sa predpokladá, že ventilátory budú fúkať smerom hore, čo som vlastne tak urobil aj v mojom prípade. Samostatný prachový filter ale nájdeme pod zdrojom. 

Dokonale premyslený interiér

U Fractalu som zvyknutý na prepracovaný interiér, najmä na zadnej strane, vďaka ktorému dosiahnem dokonalý cable management a efektívne uloženie diskov. Fractal Design North XL ma nesklamal ani v tomto smere. K dispozícii je až šesť rôznych gumových prechodov pre káble, dve pozície pre 2.5-palcové SSD disky a dve pozície pre 3.5-palcové HDD disky. Takisto poteší aj veľkorysý otvor za základnou doskou pre prípadnú montáž chladiča. 

Znovu si Fractal spravil malé očko aj počtom Velcro pások pre cable management či zapojením ventilátorov do jedného spoločného PWM hubu. Netreba tak hľadať vhodné pozície zapojenia na základnej doske a tento Fan Hub sa dá presunúť aj inde. Skriňa proste vyzerá parádne, splní všetky potreby a rovnako ponúka aj šikovné riešenia a rozloženie prvkov. Poďme teda poskladať počítač a pozrieť sa na prípadné negatíva. 

Zostava:

  • Procesor    AMD Ryzen 7 9700X
  • Grafika    GIGABYTE GeForce RTX 4080 SUPER GAMING OC 16G
  • Doska    MSI MAG X670E TOMAHAWK WIFI
  • RAM    Kingston FURY 64GB 7600MT/s DDR5
  • Zdroj    Fractal Design Ion Gold 850
  • Vodné chladenie    Fractal Design Celsius + S36 Prisma
  • SSD disk    Samsung 990 PRO 2 TB
  • Bracket na grafiku    Fractal Design Flex 2 Black

Pred vložením E-ATX základnej dosky som musel na skriňu pridať dva ďalšie montážne stĺpiky, aby bola doska uchytená na všetkých miestach. Na hornej strane som ocenil možnosť zložiť tento kryt, keďže práve zhora som skrutkoval radiátor vodného chladenia. Inak skriňa je tak široká, že na hornú pozíciu vám vôjdu vedľa seba aj dva 180mm ventilátory. 

Ak sa rozhodnete pre vodné chladenie, na hornú pozíciu môžete namontovať až 360mm radiátor (ako v mojom prípade) a na prednú stranu až 420mm radiátor. 

Netradičné vertikálne zapojenie grafickej karty

Maximálna dĺžka grafickej karty je 413 mm, ja som použil Gigabyte RTX 4080 SUPER s dĺžkou 342 milimetrov. Grafickú kartu som však montoval trochu netradične - vertikálne. Využil som k tomu doplnok Fractal Design Flex 2, akýsi adaptér pre vertikálnu montáž grafických kariet. Ten nahradí všetky zadné kryty PCI-Express slotov a udrží kartu vo vertikálnej polohe. Karta sa potom do dosky zapája flexibilným káblom.

Udrží je možno silné slovo. Karta totiž váži 1,6 kilogramu. Keď som teda použil vertikálny bracket Fractal Design Flex 2 pre zapojenie grafiky do vertikálnej polohy, váha mierne prehla zadnú perforovanú stenu skrine a karta mierne klesla. Je vidieť, že tam podporné prvky chýbajú a zadná stena je stavaná na dokonalý airflow, nie na udržanie váhy.

Pri stavbe vám prácu zjednoduší aj odnímateľný kryt zdroja. Najskôr kryt namontujete na zdroj, potom celý zdroj s krytom vložíte naspäť do skrine. Káble od zdroja Fractal Design Ion Gold 850W akurát dočiahli až po vrch skrine, pre pripojenie napájania procesora. Podobne aj brackety pre pripojenie SSD a HDD diskov sú odnímateľné, čo uľahčuje skrutkovanie a napokon skrutky ani nie je vidieť, keďže sú zo spodnej strany diskov. Skutočne premyslené a šikovné. 

Nakoniec - aj napriek svojej veľkosti oproti menšej North, tá skriňa nevyzerá až tak prázdno. Čo poviete? 

V chladení a airflow podáva Fractal Design North XL veľmi solídny výkon. Vzduch do skrine prúdi prednými ventilátormi a odchádza hornými, cez vodné chladenie. Pre ešte lepšie vlastnosti odvádzania vzduchu by sa hodil jeden ventilátor aj na zadnú stranu k základnej doske. Treba si však dávať pozor na nastavenie ventilátorov. Teplota čipsetu však ani v najvyššej záťaži neprekročila 50 stupňov.

Najskôr sa mi totiž zdalo, že zabudované ventilátory Fractal Aspect 14 PWM sú trochu hlučnejšie - išli na vyššie otáčky, ako som potreboval. Po určitom znížení otáčok a nastavení riadenia v biose však nastal iný jav, malá turbulencia (drobné hučanie), pravdepodobne spôsobená prednými lamelami. Hluk z ventilátorov bol pritom veľmi nízky. Turbulencie sa dajú vyriešiť buď správnym nastavením otáčok do momentu, kedy to nie je počuť, alebo výmenou za ventilátory s iným tvarom lopatiek, možno Fractal Venturi?

Záver

Fractal Design North XL je skutočne pôsobivá, nádherná dizajnová skriňa pre tých najnáročnejších. Krásny nadčasový dizajn dopĺňajú šikovné prvky od Fractalu, ako prachové filtre, možnosť jednoduchej demontáže krytov, brackety pre disky, hub pre PMW ventilátory a takisto výrazná pomoc pre káblový manažment už od výroby. Nevýhodou môže byť labilnejší predný kryt, nie celkom pevná zadná stena alebo turbulencie predných ventilátorov. 

Produkt na recenziu zapožičal Fractal Design

Fractal Design North XL

Konštrukcia

★★★★★

Dizajn

★★★★★

Možnosti

★★★★★

Verdikt

Fractal Design North XL patrí medzi tie drahšie skrinky, avšak svojimi možnosťami a dizajnom patrí medzi špičku. Očarí vás na prvý pohľad a dokonale zapadne do vášho interiéru.

4.9

★★★★★

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený