Posledná epizóda

Najpopulárnejšie hry

Najčítanejšie

Genesis Thor 230 TKL Recenzia

Genesis Thor 230 TKL - Recenzia

RGB klávesnica od Genesis.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik

Poľská značka herných zariadení Genesis je na trhu už dlhé roky, našim očiam akosi unikala. Preto som rád, že som sa konečne dostal aj k týmto, lacným, no inovatívnym produktom, ktoré určite zaujmú priemerného, alebo náročnejšieho hráča. Cena produktov Genesis je totiž vysoko konkurenčná a za pár desiatok eur dostanete výbavou nabité zariadenia. 

Presne to sa dá povedať o hernej klávesnici Genesis Thor 230 TKL, ktorá nám dorazila do redakcie. Ide o mechanickú, RGB klávesnicu bez numerického bloku, ktorá prekvapivo prináša skutočne bohatú výbavu. A to nie len po fyzickej, ale aj funkčnej stránke. Totiž obsahuje funkcie, ktoré by mala mať každá herná klávesnica a hlavne tie drahšie modely.

Prekvapivo bohaté balenie

V balení klávesnice Genesis Thor 230 TKL nájdete toho viac, ako by ste čakali. My sme dostali verziu vo farbe Naval Blue Positive so spínačmi Outemu Panda. V balení sme tak našli okrem TKL klávesnice aj sadu krytiek v inej farbe, nástroj na vyťahovanie krytiek, dva náhradné mechanické spínače aj USB-A/USB-C konektor. Samozrejme, nechýba manuál. Inak celkom ma prekvapila nízka hmotnosť klávesnice, hneď som vedel, že výrobca v konštrukcii nepoužil oceľový plát na jej spevnenie. Ale absolútne nič tu nevŕzga a klávesnica je pevná.

V tejto verzii klávesnice si teda môžete zmeniť klávesy ESC, Enter, Space a smerové šípky zo šedej, na žltú fabru a trochu si ju tak oživiť farbami. 160cm dlhý kábel je opletený textilom a na zadnej strane sa dá uchytiť v troch polohách, takže tu máme ďalší bonus, ako si klávesnicu na stole prispôsobiť. Na zadnej strane sú ešte dva páry nožičiek, čo je dnes viac menej štandard. Mimochodom, iste vás poteší, že klávesnica je okrem PC kompatibilná aj s konzolami! 

Genesis Thor 230 TKL vo verzii Naval Blue Positive má centrálne klávesy zafarbené tmavo modrou farbou, ostatné šedou a niektoré si môžete teda dať aj do tej žltej farby. Existuje aj verzia Naval Blue Negative, ktorá má stredné tlačidlá šedé a tie okrajové tmavo modré. Genesis však klávesnicu predáva aj kompletne bielu verziu, kompletne čiernu, či kombináciu šedej a čiernej. Proste je toho na výber cez hlavu.

Kde výrobca šetril

Na prednej strane môžeme vidieť, že klávesy vystupujú z vnútra konštrukcie, klávesy tak nie sú plávajúce, ale zapustené. Na klávesoch ako aj ich podsvietení trochu vidieť, kde Genesis ušetril. Podsvietenie na niektorých znakoch nie je celkom homogénne a je vidieť drobný tieň, napríklad na Shift, Back alebo na písmene B. Potlač na niektorých tlačidlách (FN funkcie) je trochu neostrá. Rovnako treba povedať, že podsvietenie aj na maximálnej intenzite je oproti konkurencii proste slabé a cez deň ho takmer nie je vidieť. 

Musím ale pochváliť tonu možností na prispôsobenie klávesnice bez softvéru. Na výber je až 25 režimov RGB podsvietenia, môžete im meniť rýchlosť aj intenzitu svietivosti. Môžete si klávesnicu prepnúť do dúhy, do rytmu hudby, urobiť vlnku po stlačení, alebo si proste zasvietiť len klávesy, ktoré používate. Všetky nastavenia sa ukladajú do internej pamäte, takže super. V softvéri je možné nastaviť si aj makrá, či uložiť jednotlivé profily. Čo sa nejakých multimediálnych klávesov týka, všetko nájdete ako sekundárnu funkciu. Na tomto modeli teda nie sú multimediálne tlačidlá ani koliesko na hlasitosť zvuku. 

Genesis udáva životnosť mechanických spínačov Outemu Panda na 60 miliónov stlačení. Zároveň však už v balení nájdete dva náhradné spínače, akoby výrobca vedel, že nejaké vám odídu aj skôr. Našťastie, keďže klávesnica je typ hot-swap, je na nej možné vymeniť nie len čiapočky, ale aj samotné mechanické spínače. A to nástrojom, ktorý nájdete v balení. Môžete si do klávesnice osadiť akékoľvek spínače od Outemu, Akko alebo KTT a ešte viac si upraviť odozvu stláčania.

Z funkčného hľadiska asi niet moc čo vytknúť. Klávesnica má štandardnú odozvu 1ms a spínače spínajú zhruba v hĺbke 2mm. Výrobca udáva, že ide o jednu z tých tichších klávesníc, keďže Genesis Thor 230 TKL vybavili dodatočnou penou medzi doskou plošných spojov a doskou klávesnice. A je to skutočne tak, že klávesnica je o niečo málo tichšia, ako väčšina mechanických klávesníc. Najmä tlačidlo Enter a medzerník nie sú o moc hlučnejšie oproti ostatným tlačidlám. 

Myslím si, že za túto cenu ide o skutočne obstojnú hernú klávesnicu, ktorá svojim jednoduchým dizajnom, bohatými funkciami a výbavou dostane nejedného hráča. Ak by ste mali záujem o niečo len trochu iné, prípadne bezdrôtovú verziu, verziu s numerickým blokom, ba ešte menšiu verziu bez šípok, Genesis to všetko má. Ich bohatá ponuka dokáže pokryť všetky vaše potreby. 

Genesis Thor 230 TKL

Dizajn

★★★★★

Funkcie

★★★★★

Kvalita prevedenia

★★★★★

Verdikt

Malá, šikovná mechanická klávesnica, ktorá ponúka širokú škálu funkcií, nejaké tie náhradné diely aj možnosti úprav. Klávesnica má svoje nedostatky, ale pre menej náročných hráčov môže ísť o skvelú voľbu, najmä ak sa bavíme o výbornej cene. 

3.7

★★★★★

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený