Posledná epizóda

Najpopulárnejšie hry

Najčítanejšie

Google vyvíja AI spoločníka SIMA, ktorý vám v hre bude skutočne rozumieť

Konečne nápomocné NPC postavy?

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik
SIMA AI companion in videogames_093853

Google vo svojej divízii DeepMind vyvíja novú formu umelej inteligencie, ktorú bude možné zapracovať do akejkoľvek hry vo forme AI spoluhráča. Tento agent má názov SIMA (Scalable Instructable Multiworld Agent) a dokáže porozumieť jednoduchej ľudskej reči a vykonávať rôzne akcie v hre.

SIMA je v zásade herný spoločník s umelou inteligenciou, ktorý vám bude rozumieť a pomáhať. Na rozdiel od klasických, naprogramovaných NPC postáv v hre, ktoré majú svoje úkony v kóde a treba im rozdávať úlohy, SIMA je unverzálna AI. Výskumníci z DeepMind ju trénovali v hrách ako No Man’s Sky, Terdown, Satisfactory, Valheim alebo Goat Simulator 3.

V týchto hrách ju učili rozumieť pokynom bež tam a tam, nazbieraj suroviny, preskoč prekážky, použi terminály, nájdi vodu, strieľaj asteroidy, vycrafti určitú vec alebo bojuj. Pri jej tréningu tiež vytvorili skúšomné prostredie v Unity engine, kde mala AI SIMA vytvoriť z blokov sochy podľa zadania a pochopiť tak fyziku blokov.

Sora OpenAI Umelá Inteligencia_102740

SORA od OpenAI: Prelomová technológia, ktorá zmení svet

Pohyb, či progres v hre SIMA zvládla v niektorých prípadoch až na 100%, iné úlohy ako opravovanie, interakcie s prostredím alebo varenie, zvládla len na 50%. Pri jej tréningu v spomínaných hrách ju vedci učili viac ako 600 drobných aj veľkých akcií, ktoré jej potom bolo možné zadeliť cez hlasový povel v jednoduchom a stručnom jazyku.

Vďaka AI budeme mať v hre takmer skutočného AI spoločníka

CIeľom výskumu je vytvoriť takú umelú inteligenciu, ktorej budete môcť cez mikrofón rozdávať povely a tá vám bude v hrách pomáhať s jednoduchými úlohami. Napríklad ju môžete požiadať o tie najnudnejšie tasky v survival hrách - zbieranie surovín, či craftenie. Hoci SIMA nebude odpovedať, už teraz by bola schopná vás sprevádzať v množstve hier.

A keďže ide o univerzálny model, SIMA chápe herný svet, jeho fungovanie, vníma svoje okolie a dokáže sama vyhodnotiť, ako úlohu splniť. Na správne fungovanie v mnohých ďalších hrách však vedci budú musieť SIMA ešte viac natrénovať, nie len na hry, ale aj na hlasové vstupy.

NPC postavy v budúcnosti tak nebudeme musieť posielať robiť úlohy klikaním v menu, ale priamym povelom cez mikrofón.

GTA Praha

GTA v Prahe od umelej inteligencie je tak bizarný ako geniálny

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Najpopulárnejšie hry