Posledná epizóda

Najpopulárnejšie hry

Najčítanejšie

Gotham-Knights-Recenzia-PS5

Gotham Knights - Recenzia

WB Games Montreal prichádza s očakávanou hrou z DC Univerza.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik

Trochu tomu nerozumiem, prečo Warner Bros priamo nenadväzuje svoje nové hry na extrémne populárny príbeh Batman Arkham hier. Naopak, štúdiá si tvoria svoje vlastné verzie Gothamu, Batmana a ďalších hrdinov. Čo však na jednej strane nemusí byť na škodu – kreatívna sloboda je vždy dobrá vec, na strane druhej, fanúšikovia môžu byť často sklamaní.

Titulný obrázok Youtube videa

Osobne som od Gotham Knights toho veľa neočakával, pretože hru vyvinulo štúdio WB Games Montreal. Práve oni v minulosti vydali podľa mňa najslabší diel série Arkham. Napokon nie som ani prekvapený, no ani sklamaní. Gotham Knights je veľmi decentná open-world adventúra, ktorá by fanúšikom sveta Gothamu nemala ujsť.

Príbeh je nemastný, neslaný a chýba motivácia

Gotham Knights sa venuje štyrom hrdinom Gothamu ihneď po smrti Batmana. Príbeh ale nenadväzuje na Batman Arkham Knights, vývojári si tu vytvorili svoju vlastnú verziu. Rolu hrdinov mesta preberajú Catwoman, Red Hood, Nightwing a Robin, ktorých v príbehu uvidíme v civilnej, aj superhrdinskej forme.

Hoci sa zdá, že príbeh sa bude venovať okolnostiam smrti Batmana, nie je tomu tak. Celkom rýchlo sa dianie od Batmana odkloní a hrdinovia budú riešiť úplne niečo iné – existenciu tajnej organizácie The Court of Owls. No hra sa odkloní aj od tohto príbehu a hrdinovia budú riešiť aj vojny gangov v Gothame či známych nepriateľov, ako Harley Quinn, či Clayface.

Ide o akési vedľajšie príbehové línie s množstvom jedinečných questov v jedinečných lokalitách. Hra tak príbeh rozseká na niekoľko tematických okruhov. To znamená, že vám uchádza pointa príbehu a nejaký centrálny bod, ktorého by sa Gotham Knights držala.

Čo sa podania príbehu týka, hrdinovia svoje interakcie predvádzajú striktne na jednom mieste, v centrále Belfry. Krátke filmečky s rozhovormi sa sústreďujú takmer výlučne na posúvanie vyšetrovania a pokusy o „emotívne“ momenty hrdinov stoja za prd.

Príbehové misie prepletené postrannými aktivitami

Veľké príbehové misie vás zavedú na originálne miesta, napríklad do nemocnice ovládnutej Harley Quinn, do Arkhamského ústavu aj do podzemných jaskýň. Tieto misie sú sprevádzané filmečkami a rôznymi výzvami. Avšak aby ste sa k nim dostali, musíte sa prehrýzť radou vedľajších misií, ktoré vám hra nanúti. Vypočuj troch nepriateľov, zastav päť zločinov a tak podobne. Proste misie, ktoré by v iných hrách existovali len ako voliteľné grindy, sú tu súčasťou príbehovej linky.

V hlavných misiách nechýbajú ani boss fighty. Hoci dizajn nepriateľov je viac než uspokojivý, všetky boss fighty sú na jedno kopyto. Asi len jediný sa od nich odlišuje – okrem nepriateľov sa musíte starať aj o tikajúce bomby. Všetky ostatné sú o tom istom. Mlátiť do bossa bez akejkoľvek taktiky vždy, keď to jeho „okno“ dovolí. A ak aj chcete vyskúšať nejakú taktiku, hra vám to rýchlo zatrhne. Bossovia u mňa rozhodne dosiahli latku frustrujúce.

Otvorené mesto plné drobných výziev

Po meste sa môžete pohybovať ľubovoľne prostredníctvom rýchlych bodov cestovania, na motorke, alebo po strechách s využitím vystreľovacieho háku. Nie je to tak efektívne, ako plášť Batmana a ani tak uspokojivé, ale účel to plní. Azda jediné sklamanie je to, že klzák nemôžete ľubovoľne používať a uvidíte ho len v animácii pri rýchlom cestovaní.

Musím rozhodne skritizovať motorku, ktorá ide strašne pomaly. Pocit z rýchlosti takmer žiadny, deštrukcia prostredia nulová a hlavne, mesto je strašne monotónne. Ani po 15-tich hodinách som nevedel podľa prostredia identifikovať, v akej štvrti vlastne som. V uliciach mesta vás čakajú drobné výzvy, kopec malých zločinov, skryté batarangy či krátke parkourové výzvy zanechané Batmanom.

Súboje sú uspokojivé, no chýba im flow Batmana

Autori Gotham Knights sa rozhodne inšpirovali súbojovým systémov z hier Batman Arkham, ktoré boli vo svojej dobe priam revolučné. Mali totiž ten taký flow, ako Batman skákal od nepriateľa k nepriateľovi a rozdával jednu ranu za druhou bez prestávky.

Gotham Knights má veľmi podobný systém súbojov, hrdinovia majú navyše jedinečné štýly boja. Zatiaľ čo s Red Hoodom budete rozdávať skôr pomalé tvrdé rany, Robin bude nepriateľov priam preskakovať. Avšak ten plynulý flow tu chýba a to preto, že animácie nie sú tak plynulé. Nedarilo sa mi ani zachovať momentum pri uhýbaní nepriateľom, vďaka čomu by som si udržal šnúru úderov ešte dlhšie. Si pamätám, ako som s Batmanom vyťal 50 nepriateľov bez jediného zásahu, tu som mal problém aj s piatimi.

Hrdinovia majú svoje vlastné stromy schopností, do ktorých môžete investovať body schopností. Zvyčajne sa vám takto odomknú ikonické útoky a nové schopnosti. Silu postavy a útokov potom môžete ovplyvňovať oblekmi, zbraňami na blízko a na diaľku. Tie získate hraním, ale oplatí sa ich aj craftovať, často získate niečo lepšie, než čo máte aktuálne na sebe.

Grafika je typickou ukážkou old-gen spracovania

Vizuálne Gotham Knigts neurazí ani neočarí. Gotham Knights je totiž typickým old-gen titulom, ktorý bol (primárne?) vyvíjaný na 9 rokov staré konzoly. Čakajú vás časté loadingy pri vstupoch do interiérov a exteriérov, pop-up doskakovanie objektov pri jazde po mostoch ale aj prechodové animácie cez „úzke priestory,“ počas ktorých sa načítava ďalšia časť levelu.

Tváre, animácie, textúry, to všetko hovorí o tom, že ide o hru na starú aj novú generáciu konzol. Hoci PC verzia vyzerá neporovnateľne lepšie, u PS5 verzie som mal pocit, že Batman Arkham Knight vyzeral miestami lepšie. U prostredí neexistuje takmer žiadna deštrukcia, pohľad na ulice v diaľke je ako pohľad na nedokončený level a v hre prakticky nie je miesto, ktoré by ste si chceli odfotiť. Hra, ktorá nevyzerá nejako extra dobre a beží len v 30fps, je v roku 2022 priam neakceptovateľná.

Pochváliť však musím dizajn samotných hlavných hrdinov. Ich animácie, obleky, tváre a pózy si môžete zachytiť v prepracovanom fotomóde.

Celú hru si môžete zahrať v kooperácii

Veľkým lákadlom Gotham Knights je možnosť kooperácie naprieč celým príbehom. Hru si tak môžete užiť vo dvojici, kooperatívny režim pre štyroch hráčov je v príprave. Hra tiež nelimituje použité postavy a tak môžu po Gothame pobehovať aj dve Batgirls.

Novinke Gotham Knights skutočne chýba taký drive, vďaka ktorému by vynikla. Rozhodne má čo ponúknuť – známy svet komixov z DC, originálny príbeh či pestrú hrateľnosť so štyrmi rôznymi postavami. Ale ani po vizuálnej, ani príbehovej, ani hrateľnej stránke nejde o titul, na ktorý by ste spomínali aj po rokoch, ako práve na hry série Arkham.

Gotham Knights

 

Príbeh - 8/10

 

Gameplay - 8/10

 

Grafika - 7/10

 

Technické spracovanie - 5/10

7/10

Verdikt

Pestrá hrateľnosť vďaka štyrom novým postavám, originálny príbeh a otvorený svet rozhodne potešia každého fanúšika DC. Vývojári sa však ani nesnažili prekonať sériu Arkham a to najmä po technickej stránke.

Oficiálna stránka Kúpiť

Recenzovaná verzia: PlayStation 5

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený