Posledná epizóda

CH Podcast #45 - Máme nový web, zahrali sme si God of War Ragnarok, tipujeme Hru roka

30. November 2022

Naša letná prestávka trvala dlhšie, ako sme si priali, ale sme späť! V najnovšej epizóde nášho CentrumHer podcastu sme sa porozprávali o našom novom webe. Hlavne o tom, ako prebiehala zmena, ako sme web testovali ale aj to, čoho sme sa pri prechode na nový systém báli najviac. Ak ste náš nový web ešte nevideli, určite si ho choďte pozrieť!

Obísť sme nemohli ani God of War Ragnarok. Hru sme hrali všetci a tak sme sa o nej pomerne rozsiahlo pobavili. Samozrejme, spoiler free!

A obísť sme nemohli ani blížiaci sa galavečer, kde sa dozvieme meno Hry rok. Prebrali sme si naše tipy na toto prestížne ocenenie. A v rámci debaty sme zablúdili aj k Xboxu, ktorý mal skvelý rok, akurát mu chýbali exkluzivity.

Japonci dosiahli rýchlosť 1.2 Tbit/s na existujúcej optickej sieti

Takýto internet by sa nám veru zišiel.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik

14. September 2022

najrychlejsi-internet-optika

Ak žiješ niekde na dedine, alebo len v oblasti obklopenej kopcami (pozdravujeme Oravské dediny a Kraľovany) tak iste vieš, že s internetom to je bieda. Väčšina z odlúčených dedín sa spolieha na 4G a 5G bezdrôtové pripojenie. Postupne sa operátori snažia rozširovať aj optickú sieť, takže tie rýchlosti sú čoraz lepšie a dostupnejšie aj na dedinách.

Japonským expertom z NTT Corporation sa podarilo optimalizovať existujúcu optickú sieť a zvýšiť rýchlosť prenosu. A zároveň znížiť energetickú náročnosť takého prenosu. Dosiahli toho použitím nových systémov modulácie signálu.

Na prenosovej sústave sa im podarilo zvýšiť rýchlosť prenosu až na 1.2 Tbit/s, čo je 1,5 násobok toho, čo bolo možné doteraz. Taktiež sa im podarilo zdvojnásobiť vzdialenosť prenosu pri udržiavanej rýchlosti 800 Gbit/s. To znamená, že optická sieť bude stabilne rýchla aj na dlhšie vzdialenosti, čo dovolí navyšovať prenosové rýchlosti.

Spoločnosť uvádza, že kapacita existujúcej prenosovej sústavy tak môže byť až 12-násobná oproti tomu, ako sa využíva dnes. A to len za zlomok energie - energetická potreba tradičného internetu 100 Gbit/s bude len 10% z dnešnej potreby.

Ak sa tento systém rozšíri do existujúcej siete, domácnosti a firmy pripojené optickým internetom by sa mohli dočkať znásobenia rýchlosti.

Aký rýchly je vlastne 1.2 Tbit/s internet?

Aby ste si lepšie vedeli predstaviť túto rýchlosť, prirovnali sme ju k bežnej rýchlosti pripojenia, ktorá je 100Mbit/s. Uvedieme si to na niekoľkých príkladoch v rýchlosti sťahovania:

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený