Posledná epizóda

CH Podcast #48 - AI prekladá hry do češtiny, Nový State of Play, Dojmy z Atomic Hearts + Novinky na webe

27. Február 2023

Je tu nová epizóda nášho CentrumHer podcastu, v ktorej sme sa na úvod venovali budúcnosti prekladov hier. Vyzerá to tak, že to čo trvalo dobrovoľným predkladateľom celé roky, dnes zvládne AI s trochou pomoci za pár dní.

Obísť sme nemohli ani State of Play, na ktorom sa nám bližšie ukázal titul Suicide Squad: Kill the Justice League. Máme však obavy, či nedopadne ako Marvel's Avengers. A taktiež sme sa porozprávali o fakte, že Sony nemá ohlásené žiadne hry.

Neobišli sme ani Microsoft, ktorý bol v Bruseli a presviedčal zástupcov Európskej komisie o svojom nákupe Activision-Blizzard.

No a na záver sa Lukáš s Dominikom podelilo o svoje dojmy z hrania hry Atomic Hearts. Plus sme predstavili najnovšiu novinku na webe - prehľadný celoročný kalendár vydaní.

Japonci dosiahli rýchlosť 1.2 Tbit/s na existujúcej optickej sieti

Takýto internet by sa nám veru zišiel.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik

14. September 2022

Rychlost internetu rekord

Ak žiješ niekde na dedine, alebo len v oblasti obklopenej kopcami (pozdravujeme Oravské dediny a Kraľovany) tak iste vieš, že s internetom to je bieda. Väčšina z odlúčených dedín sa spolieha na 4G a 5G bezdrôtové pripojenie. Postupne sa operátori snažia rozširovať aj optickú sieť, takže tie rýchlosti sú čoraz lepšie a dostupnejšie aj na dedinách.

Japonským expertom z NTT Corporation sa podarilo optimalizovať existujúcu optickú sieť a zvýšiť rýchlosť prenosu. A zároveň znížiť energetickú náročnosť takého prenosu. Dosiahli toho použitím nových systémov modulácie signálu.

Na prenosovej sústave sa im podarilo zvýšiť rýchlosť prenosu až na 1.2 Tbit/s, čo je 1,5 násobok toho, čo bolo možné doteraz. Taktiež sa im podarilo zdvojnásobiť vzdialenosť prenosu pri udržiavanej rýchlosti 800 Gbit/s. To znamená, že optická sieť bude stabilne rýchla aj na dlhšie vzdialenosti, čo dovolí navyšovať prenosové rýchlosti.

Spoločnosť uvádza, že kapacita existujúcej prenosovej sústavy tak môže byť až 12-násobná oproti tomu, ako sa využíva dnes. A to len za zlomok energie - energetická potreba tradičného internetu 100 Gbit/s bude len 10% z dnešnej potreby.

Ak sa tento systém rozšíri do existujúcej siete, domácnosti a firmy pripojené optickým internetom by sa mohli dočkať znásobenia rýchlosti.

Aký rýchly je vlastne 1.2 Tbit/s internet?

Aby ste si lepšie vedeli predstaviť túto rýchlosť, prirovnali sme ju k bežnej rýchlosti pripojenia, ktorá je 100Mbit/s. Uvedieme si to na niekoľkých príkladoch v rýchlosti sťahovania:

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený