Posledná epizóda

Najpopulárnejšie hry

Najčítanejšie

Logitech Pro X TKL Recenzia

Logitech Pro X TKL Lightspeed - Recenzia

Vysoko kvalitná bezdrôtová klávesnica s mechanickými spínačmi.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik

Logitech pred pár týždňami uviedol nový rad produktov Pro X, svoju vlajkovú loď pre profesionálnych hráčov, ale aj tých, ktorí chcú mať na stole tie najlepšie periférie. Nám sa pár z nich znovu dostalo pod ruku a prvá v recenzii skončila mechanická klávesnica Logitech Pro X TKL Lightspeed. 

Klávesnica je dostupná v troch farbách: bielej, čiernej a ružovej. V recenzii sa pozrieme na dizajn, funkcie a výkon tejto klávesnice v bielej verzii s rozložením klávesnice s US znakmi. České, ani Slovenské znaky bohužiaľ nie sú k dispozícii a je tu ešte jeden háčik. Len čierna verzia klávesnice ponúka tri druhy spínačov, biela a ružová ponúka spínače len jedny. V obchode tiež nenájdete žiadne príslušenstvo klávesnice pre odpočinok alebo nadvihnutie zápästia. 

Titulný obrázok Youtube videa

Balenie, prvý dojem

Logitech klávesnicu zabalil nie len do krabice, ale do jedinečného, veľmi pevného kufríka so zipsom a uškom, v ktorom si klávesnicu môžete bezpečne nosiť kdekoľvek. Samotná klávesnica TKL neobsahuje numerický blok a tak sa zmestí do ruksaka, ale ten kufrík originál vyrobený na klávesnicu, vyzerá sakra dobre. 

V kufríku je navyše dedikovaný priestor pre USB prijímač a tiež kábel, takže všetko budete mať pekne pokope. Prvý dojem z klávesnice je teda vysoko prémiový, od spôsobu balenia až po povrchovú úpravu. 

Prémiový dizajn ale aj pevné spracovanie

Logitech u klávesnice využil svoje know-how a na ničom nešetril. Jasne biela matná povrchová úprava tela klávesnice a klávesov je príjemná na dotyk, kruhové multimediálne tlačidlá jemne vystupujú nad povrch a rolovacie kolečko na pridávanie hlasitosti je tentokrát absolútne tiché. Logitech u tlačidiel konečne použil PBT plast, čo je omnoho odolnejší materiál, ako lacnejší ABS plast. 

Oceniť musím aj "pozadie" klávesov, ktoré je v striebornej pieskovanej povrchovej úprave. Farebná kombinácia striebornej a bielej sa mi páči, o to viac, keď sú klávesy podsvietené. V tele klávesnice sa skrýva kovová kostra, vďaka ktorej je Logitech Pro X TKL Lightspeed nie len super pevná, ale aj ťažká. Váži takmer kilogram a na stole sa ani nepohne. 

Na hornej strane nájdete tlačidlá pre zapnutie Lightspeed pripojenia, Bluetooth, herného režimu, ktorý deaktivuje vami určené klávesy a tiež možnosť stlmiť podsvietenie, čo u klávesníc nesmie chýbať. V strede nájdete kontrolky Caps Lock a batérie, pri bežnom pohľade na klávesnicu sa však tieto kontrolky skrývajú za F7 a F8, nie je ich vidieť. Vpravo sú potom štyri tlačidlá na ovládanie médií a rolovacie kolečko. Vzadu je vypínač a USB-C port pre nabíjanie, na spodnej strane nájdete nožičky s dvoma rôznymi výškami. 

Jednoduchý dizajn klávesnice Logitech podčiarkol tým, že defaultne nastavil len modré podsvietenie a nie RGB kolotočarinu. Vďaka tomu Logitech Pro X TKL Lightspeed pôsobí na stole extrémne čistým dojmom. 

Funkcie a spínače

Už z popisu tlačidle je jasné, že klávesnicu môžete k zariadeniam pripojiť cez Bluetooth a tiež cez bezdrôtový 2,4 GHz štandard Lightspeed od Logitechu. Ten zaručí najrýchlejší a najstabilnejší prenos na hranie s odozvou 1ms. Každopádne po prepnutí na Bluetooth toto prepojenie prebehne okamžite, čo využijete napríklad ak máte vedľa seba PC aj notebook. U bezdrôtového pripojenia s RGB podsvietením môžete rátať s 50-hodinovou výždržou na jedno nabitie. 

Defaultné podsvietenie si môžete vďaka aplikácii Logitech G Hub nastaviť podľa nálady. U podsvietenia však vidno jeden nedostatok na jednom tlačidle, u ktorého sú znaky pod sebou. Neviem prečo Logitech na tlačidlo 5 pridal aj znak €, pretože tento znak už nie je dobre podsvietený a je viditeľne tmavý. Tento znak na krabici zobrazený nie je, ale na klávesnici áno.

Pod klávesami sa skrývajú spínače Logitech GX Brown Tactile. GX Red (linear) a GX Blue (clicky) sú dostupné len u čiernej verzie. GX Brown sa spínajú váhou zhruba 50 gramov, čo je o trochu viac, ako u Cherry MX Brown. Spínajú však až v druhej polovici svojej dráhy, čo nie je úplne vhodné na písanie. Keby tu boli spínače, u ktorých si viem zmeniť výšku spínania, bolo by to super. 

Záver

Milujem klávesnice a myši s tak čistým, uhladeným dizajnom, aký ponúka Logitech Pro X TKL. Keďže klávesnicu ale používam nie len na hranie, osobne by som si počkal na verziu s numerickým blokom. Logitech však doručil skutočne prémiovú klávesnicu s kvalitným povrchom aj materiálmi, ktoré vydržia aj tie najnáročnejšie herné sedenia. V obchodoch ju nájdete od 187 eur, respektíve 5499 Kč.

Logitech Pro X TKL Lightspeed

Dizajn

★★★★★

Funkcie

★★★★★

Kvalita prevedenia

★★★★★

Verdikt

Aj napriek drobným nedostatkom, najmä pre osobné preferencie, si mechanická bezdrôtová klávesnica Logitech Pro X TKL Lightspeed dokáže obhájiť vyššiu cenu kvalitným spracovaním a dizajnom, ktorý skvele doplní každý uhladený setup. 

4.7

★★★★★

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený