Posledná epizóda

Najpopulárnejšie hry

Najčítanejšie

Madison-Recenzia

MADiSON - Recenzia

Fotoaparát nabitý a pevné nervy pripravené! Čaká nás skutočne desivý zážitok

Profilový obrázok autora článku - Veronika Ďureková Veronika Ďureková

Pamätáte si ešte na rok 2014, kedy nám Hideo Kojima predstavil svoje P.T.? Ambiciózny projekt síce nikdy neopustil PlayStation demo sekciu, do myslí hororových nadšencov sa ale zapísal hrubým písmom.

Indie vývojári si dokonca pojem P.T. osvojili ako nový hororový žáner. Nanešťastie, iba málokto dokázal Kojimove herné mechaniky správne uchopiť a pretaviť do plnohodnotnej hry. Argentínske štúdio BLOODIOUS GAMES u mňa svojím first person hororom MADiSON zabodovalo na plnej čiare.

Titulný obrázok Youtube videa

Zobúdzate sa v zamknutej miestnosti s krvou na rukách. Z opačnej strany dverí vás zúfalý otec s plačom obviňuje z masakru rodiny. 16 ročný chlapec Luca vo svojom živote určite zažil aj príjemnejšie prebudenia. Neveselej situácii nepomáha ani chlapcova strata pamäte.

Čo sa skutočne stalo s jeho rodinou? Aké tajomstvo skrýva Lucov dedko? Prečo otec na vlastnú päsť vyšetroval vraždu ženy obvinenej z čarodejníctva? Odpovede na postupne sa vynárajúce otázky nenájdete nikde inde, než v strašidelnom dome starého otca.

Príbeh v MADiSON úspešne udrží pozornosť hráča od začiatku až do konca. Námet by sa pokojne uživil aj béčkovom hororovom filme. Hre kvitujem aj nepatrné množstvo písaného textu. Vývojári majú pri podobných žánroch nepekný zlozvyk zasypať hráča celými stranami nepodstatného balastu.

MADiSON vám predostrie iba pre príbeh podstatné informácie. Nemusíte sa tak zaťažovať filtrovaním nudných litánií. Veď napokon, váš mozog dostane zabrať pri riešení logických puzzle.

Inšpirácia známejšími titulmi je v MADiSON zjavná

Pri charakterizovaní hrateľnosti MADiSON najlepšie vystihuje prirovnanie k Resident Evil, Layers of Fear a samozrejme P.T.. V úvodnej sekvencii som mala obavy, že budem mať dočinenia s ďalším neoriginálym klonom Kojimovho hrateľného teaseru. Vo finále sa však tvorcom podarilo spojiť to najlepšie zo spomínaných hier.

Čo je dôležitejšie, hre nechýba ani vlastná tvár a autenticita. Samozrejme sa stále bavíme o nezávislej prvotine malého štúdia. Hru nestaviam nad Resident Evil ani Layers of Fear. Hororoví fajnšmekeri určite pocítia absenciu skúsenejšieho „vývojárskeho citu“. Strašidelnosť tvorcovia poistili vynútenými jumpscarmi, zvukmi a prehnane dramatickým soundtrackom (ktorý sa zväčša ozýva celkom bezdôvodne). Po chuti mi neboli ani zdĺhavé a repetitívne činnosti v určitých sekvenciách hry.

Bez fotoaparátu ani na krok!

Na druhej strane musím naozaj pochváliť logické úlohy a zakomponovanie polariod fotoaparátu do hrateľnosti. Pri niektorých úlohách sa bez použitia foťáku skrátka nepohnete. Odhalí skrytý kód na stene, rozbije kamenný kryt na studni, odomkne dvere, odhalí znepokojivú dôchodkyňu v pivnici, ....a to všetko len stlačením spúšte.

Zároveň som ale vôbec nemala pocit, že by ma hra vyslovene tlačila do neustáleho fotografovania. Ak sa chcete cítiť ako priemerná žena na instagrame a vyfotiť každý centimeter domu, nech sa páči! S trochou šťastia narazíte na skrytú miestnosť či collectibles. Kľúč k úspešnosti tejto hernej fičúry ale spočíva vo variabilite a nenútenom využívaní.

Keď k tejto zásadnej ingrediencii pridáte ešte prepracované (no nie príliš náročné) logické úlohy, dostávate chutný koktejl skvelej hororovky. Ako inak, tvorcovia postavili celý model leveldizajnu na osvedčených základoch Resident evil hier. Z jednej malej miestnosti postupne za pomoci nájdených predmetov (a logického zmýšľania) sprístupníte celý dom.

Rozmanitosť prostredia sa nie vždy vypláca

Vizuálne by som MADiSON zaradila k tým lepšie vyzerajúcim počinom. Na fyziku vody, či renderovanie svetla sa ale miestami pozeralo horšie ako na nahých dôchodcov pobehujúcich v tmavých kútoch. Pre dosiahnutie väčšej variability vás tvorcovia z domu starého otca pošlú na psychedelický výlet do kostola, zaplaveného podzemia, cintorína, bludiska...

Na jednej strane oceňujem zmenu prostredia. Na strane druhej tieto miesta na môj vkus až príliš zaváňajú snahou umelo natiahnuť dobu hrateľnosti. Hlavné dejisko hry nemôžem nazvať inak, než do detailov prepracovanou a premyslenou hernou lokalitou. Pri zvyšku hry som však mala pocit, akoby som sa ocitla v úplne inej hre.

Bez hanby sa vám priznám, že som v MADiSON zažila desivé pasáže, pri ktorých som musela zatvárať oči. V hororovom žánri som doma. Napriek tomu si nespomeniem na hru, ktorá by ma vydesila viac. Áno, jumpscary sú lacné a vždy ich viete predom očakávať. Napriek tomu desivé obrazy človeka vystrelia z hernej stoličky, prípadne preveria zásobu vulgarizmov. MADiSON určite nie je bezchybná hra. Ak sa ale, chcete naozaj báť, vrelo vám ju odporúčam.

Hra MADiSON vychádza 8. júla 2022 na PC, PlayStation, Xbox a Nintendo

MADiSON

 

Príbeh - 7/10

 

Hrateľnosť - 7/10

 

Atmosféra - 8/10

7.3/10

Verdikt

Aj s drobnými nedostatkami sa MADiSON darí navodiť skvelú hororovú atmosféru. Ak sa radi bojíte, tento titul by ste si nemali nechať ujsť.

Kúpiť

Recenzovaná verzia: PlayStation 5

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Veronika Ďureková

Veronika Ďureková Hviezda

Platformy: PlayStation, Nintendo
Fanúšička akčných FPS a RPG

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený