Posledná epizóda

CH Podcast #GamesCom Špeciál - Prvý deň, Opening Night Live

23. August 2023

V dnešnej epizóde nahrávanej v bojových podmienkach hotelovej izby vám Lukáš a Marek porozprávajú o tom, ako vyzerá developerská konferencia či rozostavané výstavisko v Kolíne.

A taktiež preberú to najzaujímavejšie z Opening Night Live, ktoré bolo doslova prepchaté skvelými hrami.

20240420113552_1

Manor Lords - Recenze

Pojďte se společně s námi podívat jak dopadl velmi očekávaný budovatelský výlet do slovanského středověku

Profilový obrázok autora článku - Jakub Jakub

Zdá se, že jenom jednou byli lidé s to vytvořit něco opravdu krásného, a to tenkrát, když stavěli ve středověku katedrály.“ —  Bruce Marshall

Koně moje hyjé

Zakládáte kemp uprostřed hustého lesa, prší, je chladno a k jídlu máte jen pár kusů chleba. Co teď. Takhle nějak začíná hraní budovatelské strategie Manor Lords. Vaším úkolem, je z obyčejného tábora bezdomovců, vybudovat velké, ekonomicky funkční město. A věřte, že to není vůbec jednoduché. Máte hned několik možností jak začít a taky jakým směrem své město povedete. Začnete ze startu těžit dřevo, aby jste ze startu co nejdřív začali stavět budovy, nebo se rozhodnete ze začátku radši sbírat bobule a lovit zvěř, aby jste měli dostatečné zásoby jídla.

To je jen na vás, také se můžete ze začátku vykašlat na tyto dvě hlavní věci a začít rovnou s těžbou kamene nebo železa, aby jste s nimi mohli později obchodovat a zbohatnout. Hra vás nechá si vybrat, kterým směrem půjdete a za každou chybu vás potrestá. Ale nemusíte se bát, zase tak hardcore to není.

Postav tenhle dům a běž kácet stromy

Budování ve hře Manor Lords funguje velmi přesvědčivě, originálně a hlavně pravděpodobně reálně. Jednotlivým budovám, které potřebují nějaké pracovníky, přidělujete jednotlivé rodiny. Zároveň ale musíte počítat s tím, že musíte mít minimálně jednu rodinu bez práce, která bude stavět vámi zadané domy. Zní vám to zajímavě originálně ? Je to zajímavé, originální a zároveň s tím vším i velmi efektivní. Hra vás tímto nutí k určitému managmentu celé osady.

Rozhodně nepočítejte s tím, že přiřadíte rodinu k dřevorubeckému stanu a ta tam zůstane po celou hru. Velkou zbraní hry je právě jejich rozdělování, protože přivést do osady nové rodiny je minimálně ze startu velmi složité a musíte si vystačit s tím, co máte. Uvedu příklad, v zimě například nepotřebujete mít obsazenou chatu sběračů, protože v zimě bobule žádné nejsou. Zrovna v tomto případě doporučuju před zimou očesat každé naleziště bobulí, které najdete. Potom už jim stačí jen odebrat přiřazení a přidat je třeba k uhlířům, nebo dřevorubcům. Tyhle suroviny totiž potřebujete v zimě víc.

To je ale surovin

Rozhodně nemůžeme Manor Lords srovnávat s ostatními budovatelskými hrami, protože tolik surovin, které ve hře najdete, z toho se vám bude točit hlava. Například mě krásně napálilo sbírání dřeva. Ze začátku jsem si naivně myslel, že stačí postavit dřevorubeckou chatu a budu mít dostatek všeho. Desek, palivového dřeva i obyčejného dřeva na stavbu. Omyl, na každou tuto surovinu potřebujete speciální stavbu. Dřevorubecký tábor nachystá do skladu klády, přijde pracovníky pily, vezme si je a udělá z toho desky.

Kemp na produkci palivového dřeva funguje jinak, ten si dřevo shromažďuje sám. A všechno to dává dokonalý smysl. Ve stejném smyslu funguje i třeba lov zvěře, nebo správa polností. Na mapě totiž fungují i různá bonusová místa v podobě ikony, třeba právě s vysokým výskytem lovné zvěře. Tady ale musíte opatrně, nesmíte vyzabíjet všechnu zvěř, jinak se vám už nerozmnoží a vy tak přijdete o bohaté naleziště. Během farmaření zase musíte rozmýšlet jaké komodity pěstovat.

Dáte se radši na pšenici, protože potřebujete mouku, nebo si počkáte a vypěstujete ječmen, díky kterému sládek uvaří skvělé pivo? To je opět zase na vás, hrá vám zkrátka dává ve všem volnou ruku. Je to zkrátka jedno krásné, velké, středověké, realistické hřiště.

Včelín, nebo vylepšení vojska? To je oč tu běží

O různá vylepšení a nějaké drobné pokroky se stará speciální strom dovedností, kde můžete odemknout některé výzkumy, za které se platí body z vylepšování a zvětšování vesnice. A nutno říct, že cena je to vysoká. Opravdu doporučuji si řádně promyslet, do čeho body dát, protože se vám může stát jako mně, že se na dlouhou dobu zaseknete a pěknou řádku herních let žádný bod nedostanete.

Vyberete si vylepšené rypadlo, aby vaši poddaní nemuseli pole kopat ručně, nebo vypalování uhlí, aby jste se v zimě nemuseli tolik spoléhat na palivové dřevo ? Volba je na vás, ale můžu vám zaručit, že pokud vyberete špatně, hra vás za to potrestá. Sice jenom tak decentně, ale potrestá. Postup hrou je opravdu na dlouhé lokte, není to jako třeba v Banished, kde jste poměrně rychle dali dohromady vesnici a už nebylo co dělat. Zde je stále co dělat, herní čas mapy mi trochu připomíná Civilizaci, kde jste strávili opravdu hodně dlouhou dobu.

Nápověda vám moc nenapoví

Ačkoliv má hra systém určité nápovědy, nic zadarmo vám rozhodně nedá. Sází na velkou realističnost a v nápovědě uvidíte, alespoň zatím, opravdu pouze základní informace. U všech herních staveb, možnostech, nebo funkcích, se toho dozvíte opravdu poskrovnu a hra vás tak nutí na spoustu věcí dojít vlastní hlavou. Mně osobně se například stalo, že jsem nevěděl jak nechat vyrobit pivo, nebo využít dovednosti, za kterou jsem utratil bod, aby moji poddaní sbírali jablka.

Až po důkladném hledání na internetu jsem zjistil, že družební domy, ve kterých ubytováváte poddané, se v závislosti na velikosti pozemku dají rozvinout v určité specializace. Namátkou právě pivovar, jabloňový sad, nebo kovárnu. Musím se přiznat, že jsem mlátil hlavou o stůl, že mi to nedošlo hned, protože to v kontextu doby dává jasný smysl. Já bohužel ve své první mapě stavěl jen domky s malým pozemkem, abych jich mohl postavit co nejvíc, možnost na specializaci jsem tedy neměl. A to byl kámen úrazu.

Celkově se ve hře budete nějakou dobu sami hledat, nutno ale říct, že to není nepříjemné. Ještě rádi si pak vzpomenete na to, jak jste hledali všechny možnosti zbohatnutí ve středověkém marastu. Jak jste přemýšleli jak funguje obchod, nebo jak jste přemýšleli nad tím, proč vaši poddaní nepracují. To a mnoho dalšího vám na pár herních hodin zamotá hlavu, ale sami později uznáte, že to vlastně byla zábava.

Ceny jako v dnešní době

Obchod probíhá celkem jednoduše stavbou obchodního místa, nejlépe co nejblíž hlavní cestě. U každé komodity můžete potom zaplatit obchodní cestu, která vás bude stát nějaký ten dukát a zajistí vám služby potulného prodejce. Jednoduše řečeno, nákup i prodej se tím trochu zrychlí a hlavně se vám obchod dané suroviny lépe zpřístupní. Zároveň můžete urychlit obchod koupí koně. Zvířata jako právě koně, voly, nebo třeba ovce, nakoupíte zase u jiné budovy, kterou musíte postavit a která je zaměřená přímo na dobytek.

Největším problémem tohoto obchodu jsou alespoň z mého pohledu ceny. Například prodej a nákup vajec je v poměru 2 ku 12 korunám za kus. A to je opravdu hodně. Zjednodušeně řečeno, musíte opravdu hodně surovin prodat, aby jste si mohli koupit pár vajec. Ve hře je tato drahota odůvodněna zpoplatněním obchodu do jiných regionů mimo mapu. Zlevnit cenu takovéto daně, můžete využitím dovednosti ve stromu dovedností, která vám zaručí zlevnění dovozu vždy o 10 korun. S touto dovedností je nákup mnohem přístupnější, ovšem než se k této dovednosti dostanete, zabere vám několik hodin budování a je taky otázkou, zda je to v pozdější fázi hry ta nejlepší volba.

Jiná strana mince je obchodování mezi vašimi ovládanými regiony. Funguje na principu karavany, takže si můžete vaše města v jednotlivých regionech stavět a soustředit na určité komodity a vytvořit tak mezi všemi městy dokonalý systém obchodu.

Bojujte za mě mí poddaní

Kdo z vás viděl trailer tak ví, že bojový systém ve hře bude velmi podobný třeba sérii Total War. A je to tak, nutno ale říct, že to není vyložená kopie. Je to totiž značně zjednodušené. Můžete bojovat buď s najatými žoldáky, nebo s vašimi milicemi, popřípadě armádou, což je potřeba si dost důkladně promyslet.

Žoldáci vás budou stát velké množství peněz, zatímco milice jsou poskládány z vašich obyvatel a jejich ztráta může být pro město fatální. V samotném boji dost záleží na morálce a efektivitě. Pokud ji máte na sto procentech a víc, prakticky máte boj v kapse. To ale samozřejmě záleží i na obtížnosti, na kterou hrajete. Jednotky ovládáte jednoduše, prostě volíte možnosti boje. Můžete vaše jednotky tlačit dopředu, zvolit defenzivní taktiku, nebo pomalu ustupovat vašim nepřátelům. Všechny tyto možnosti jsou důležité pro váš úspěch bitvy. Můžete ale také nechat vše vyvážené a nechat tak vše na náhodě. Vyhrávat není nijak složité a nemusíte se tedy bát nějakých konfrontací s nepřáteli.

Důležité je mít vysokou morálku a ideální velikost armády. Nutno také podotknout, že na to, že se jedná o indie titul, formování armád a samotná bitva jsou velmi detailně propracované a bitva je jedna velká popcornová podívaná.

Chopit se panovníka a procházet po městě ? Geniální

Velmi zajímavou funkcí hry je vtělení se přímo do role panovníka. V takovéhle roli sice nic nezmůžete, ale je kouzelné a zatracené geniální se v kůži svého panovníka procházet mezi pracujícími poddanými, kteří skutečně pracují a detailně plní všechny přidělené úkoly. Ač to ve strategiích úplně nedělám, dost jsem u hry zkoumal i její detailnost. A musím říct, že je hra opravdu do detailu propracovaná. Dělníci pečlivě sbírají bobule, řežou dřevo, orají pole a to vše ve velmi realistické podobě.

Pokud je někdo z vašich poddaných nemocný, je na něm vidět malátná chůze, jiní zase pečlivě převážejí vlastní výrobky. A to nemusíme mluvit jen o lidech. Cesty se samy zvětšují podle toho jaký je na nich provoz, zvěř se rozmnožuje pokud ji necháte chvíli vydechnout a zvířata vám můžou sama utéct, pokud budou mít málo místa, nebo nebudou mít správně postavený výběh. Chalupy jsou v zimě zasněžené a v místě kde je komín, je vidět flek roztátého sněhu. Je to prostě nádhera. Celá mapa je zkrátka jeden detailně fungující ekosystém, který prostě nemá chybu.

Chybiček a bugů jen pomálu

Ač jsem hrál zatím stále ještě early access verzi hry, musím říct, že je takřka bez technických chyb. Nebo alespoň vás nijak neovlivňují. Sem tam se vám třeba bugne volský povoz, jednou za uherský rok vidíte nějakého zmateného občana jak jde jinam než má, načež po chvíli změní směr už na to správné místo. Všechno jsou to drobnůstky, které hru ani nijak neovlivní, protože postavička nakonec stejně udělá co má. Podobně je na tom i systém nápověd nebo textu ve hře. Některé věci jsem neměl přeložené, nebo byly napsané v programátorském jazyce. Tyhle věci ale neberu jako chyby a určitě je nebudu brát v potaz v hodnocení, protože jsem přesvědčený, že se jedna pouze o nevyladěné chybky alpha verze. Jinak je hra prakticky bezproblémová a jak jsem říkal v této recenzi už jednou, je prakticky dokonalá.

Titulný obrázok Youtube videa

Hudebně i graficky na jedničku s hvězdičkou

Ve vynikajícím stavu je i grafická a hudební stránka hry. Jedná se o budovatelskou strategii, tudíž nároky nejsou kdovíjak vysoké a hru by si měli zahrát i majitelé starších strojů. Ti s lepší sestavou si zase na maximální detaily vychutnají všechny krásy slovanského středověku. Můžete se chvíli dívat jak lidé pracují, nebo pozorovat zvířata, která v lese pobíhají a to vše bez jakýchkoliv záseků nebo poklesů fps a kvality.

O hudbě jsem ani trošku nepochyboval už od začátku. Hlavně proto, že miluji slovanskou hudbu, a tak bylo hned od začátku jasné, že se budeme v tomto hudebním duchu pohybovat i ve hře. A je to tak, hudba se neopakuje, sem tam někdo zpívá, sem tam hraje loutna, sem tam obojí dohromady. Je to celé pastva pro uši i pro oči, protože to vše jen podtrhuje atmosféru této geniální budovatelské strategie.

Manor Lords jsou zábleskem geniality jaký jsme tu už dlouho neměli. Je až neuvěřitelné, co dokázal jediný vývojář za sedm let vytvořit za herní klenot. Na tohle se totiž bude vzpomínat ještě hodně dlouho. Když vidím, co Greg Styczen za ta léta dokázal, musím vystřihnout obrovitou poklonu. Tohle je to, na co jsem od dob prvního Strongholdu čekal. A je to větší, než jsem si vůbec mohl přát.

Manor Lords

 

Grafika - 10/10

 

Hratelnost - 10/10

 

Atmosféra - 10/10

 

Zvuk - 10/10

10/10

Verdikt

Manor Lords je extrémně zábavné, návykové a znovu zábavné. Díky tomu je jednou z nejlepších her svého žánru a přesně takové, jaké jsem si představoval. Ale teď už dost tlachání, vracím se do středověku. Musím sklidit ječmen.

Oficiálna stránka Kúpiť

Recenzovaná verzia: PC

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Jakub

Jakub Hviezda

Zapálený PC hráč hrající hry všeho druhu už přes dvacet let a pro kterého konzole znamenají jen sprosté slovo

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Súvisiace články